Головне меню

Пошук

Педпреса

Педагогічна преса: все про освіту в Україні та світі.
  • У США сталась стрілянина в школі, є загиблі
    Внаслідок стрілянини в американській старшій школі у штаті Кентуккі одна людина загинула, ще декілька поранені. Про це повідомляє AP з посиланням на повідомлення губернатора Метта Бевіна в Twitter, передає УНН. У повідомленні Бевін заявив, що це сталося у старшій школі округа Маршалл на південному заході штату Кентуккі. За його словами, підозрюваного у стрільбі було взято під […]
  • Освітяни проходитимуть інструктажі та навчання з охорони праці по-новому
    Положення встановлює порядок навчання та перевірки знань з охорони праці та безпеки життєдіяльності працівників закладів освіти, установ, організацій та підприємств, що належать до сфери управління МОН, а також учнів, студентів, курсантів, слухачів, аспірантів закладів освіти.     Наказом МОН від 22.11.2017 № 1514 викладено у новій редакції Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань […]
  • Освіта як національна ідея. Найкращі проекти, які формували її в 2017 році
    EdCamp’и, хакатони, «нобелівка» для вчителів, нові онлайн-курси, програма «Навчай для України» — якими були освітні ініціативи цього року. Торік Міністерство освіти і науки України вперше представило Концепцію Нової української школи — модель освітньої системи, яка базується на формуванні практичних навичок, критичного мислення та вихованні передусім загальнолюдських цінностей. Це була довгоочікувана подія — зміни у школі назрівали давно. Та після прийняття […]

Питання

Оцініть сайт відділу освіти?
 
Новини
Вітаємо з днем знань PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
Неділя, 02 вересня 2018, 09:11

 
Зарічненський інклюзивно-ресурсний центр PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
П'ятниця, 31 серпня 2018, 12:43

Сьогодні, 31 серпня 2018 року, відбулося відкриття комунальної установи «Зарічненський інклюзивно-ресурсний центр» Зарічненської районної ради Рівненської області.

У церемонії відкриття взяли участь – начальник управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації Григорій Миколайович Таргонський, завідувач сектору інклюзивної освіти управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації Юлія Іванівна Ковальчук,  голова Зарічненської районної державної адміністрації Анатолій Федорович Смаглюк, голова районної ради Аркадій Аркадійович Місюра, заступник голови адміністрації Сергій Федорович Ширінга, голова Локницької ОТГ Петро Васильович Харковець,  начальник відділу освіти райдержадміністрації Павло Володимирович Мельник,  директори та педагогічні працівники  закладів загальної середньої освіти району.

Завданням центру є проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб дитини, розроблення рекомендацій щодо програми навчання, надання психолого-педагогічної допомоги, консультацій та взаємодія з педагогічними працівниками дошкільних, загальноосвітніх та професійно (професійно-технічних) навчальних закладів з питань організації інклюзивного навчання та надання консультативно-психологічної допомоги батькам.

Клькісний склад фахівців центру визначено з урахуванням потреб до кількості дітей з особливими освітніми потребами. Відповідно до банку даних у районі на обліку перебуває 501 дитина  з психофізичними вадами. Тому штатний розпис установи затверджений з розрахунку:  3 логопеди, 2 практичні психологи, 1 вчитель лікувальної фізкультури, 1 олігофренопедагог, 1 вчитель-тифлопедагог і 0.5 ставки вчитель-сурдопедагог.

В Зарічненському ІРЦ є 4 облаштованих кабінети, а саме: кабінет директора центру  для здійснення первинного прийому батьків або законних представників дитини, кабінет лікувальної фізкультури, кабінет логопеда та практичного психолога,  де передбачено зони для роботи інших спеціалістів: вчителя-олігофренопедагога, вчителя-сурдопедагога та вчителя-тифлопедагога.

ІРЦ забезпечений комп’ютерним обладнанням, багатофункціональним пристроєм, комплектом дитячих меблів, комплектом  ігрового розвиваючого обладнання, комплектом дидактичних матеріалів і меблями для персоналу та занять з дітьми.

 

 

 
Оголошення PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
Понеділок, 27 серпня 2018, 14:10

ОГОЛОШЕННЯ

За результатами письмового іспиту та співбесіди визначити переможцями конкурсного відбору на зайняття вакантних посад фахівців комунальної установи „Зарічненський інклюзивно-ресурсний центр” Зарічненської районної ради Рівненської області, який відбувся 23.08.2018 року: Базан Валентину Анатоліївну (вчитель лікувальної фізкультури), Дмитрук Ольгу Іванівну, Масюк Альону Валеріївну, Ломако Софію Миколаївну (вчитель-логопед), Борщ Наталію Миколаївну, Боричевську Тетяну Іванівну (практичний психолог). На посади вчителя-олігофренопедагога, вчителя-тифлопедагога та вчителя-сурдопедагога претендентів не було.

 

 
доповідь начальника PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
Неділя, 26 серпня 2018, 09:17

Про підсумки розвитку освіти Зарічненщини

у 2017 – 2018  навчальному році

Доповідь начальника відділу освіти

Зарічненської районної державної адміністрації

Мельника Павла Володимировича

 

ДОШКІЛЬНА ОСВІТА

Як стверджував правозахисник і політик Нельсон Мандела: «Освіта – найпотужніша зброя, аби змінити світ». А починається освіта з дошкільної складової, яка є особливою ланкою, оскільки дошкільний вік дитини – це базовий етап фізичного, психічного та соціального становлення особистості.

Саме тому розвиток дошкільної освіти району перебуває в полі постійної уваги Зарічненської районної державної адміністрації, Зарічненської районної ради, відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації, сільських та селищної рад. Завдяки  співпраці  цих органів відбувається планомірне розширення мережі закладів дошкільної освіти району.

З метою забезпечення  рівного доступу до якісної освіти дітей дошкільного віку сіл Іванчиці, Олександрово та Бутово, завдяки співпраці відділу освіти з  Зарічненським селищним, Вичівським  та Серницьким сільськими головами було відкрито додаткові групи з короткотривалим перебуванням у діючих закладах дошкільної освіти. А саме: у Зарічненському ЗДО «Сонечко», Серницькому та Вичівському ЗДО на базах Іванчицької, Олександрівської та Бутівської загальноосвітніх шкіл І – ІІ  ступенів.

На сьогоднішній день мережа закладів дошкільної освіти району є досить широкою та охоплює всі населені пункти, які того потребують.

Станом на 01 січня 2018 року на території району нараховувалося 2825 дітей  віком від 0 до 6 років. З них 2242 дитини –  у сільській місцевості та 583 – у міській.

Реалізацію державної політики в сфері дошкільної освіти здійснює  18 дошкільних установ, з них 7 з повним робочим днем та 11 – з короткотривалим перебуванням дітей загального розвитку. Здобувачами освіти в них є 805 дітей дошкільного віку. Відсоток охоплення дітей закладами дошкільної освіти віком від 3 до 5-ти років  становить 33%, дітей від 5 до 6(7) років – 92 % .

Дошкільною освітою різних форм  охоплено 100% дітей п’ятирічного віку.

За 2017 – 2018 навчальний рік відсоток охоплення дошкільнят району від 3 до 6(7) років всіма формами дошкільної освіти, зокрема в ЗДО та на соціально- педагогічному патронаті, зріс з 97-ми до 100%.

На виконання «Плану дій на 2018 – 2019 роки поетапного створення додаткових місць у закладах освіти для дітей дошкільного віку», затвердженого розпорядженням голови Рівненської ОДА від 26 січня 2018 року №53, на ІІ півріччя 2018 року заплановано відкриття ще однієї групи у діючому Новорічицькому ЗДО з короткотривалим перебуванням.

Поряд з цим, у мережі закладів дошкільної освіти наявні певні проблеми. Зокрема, у Борівському ЗДО «Ромашка», розрахованому на 18 місць, виховується 34 дитини. В Зарічненському ЗДО «Струмочок» на 100 місцях виховується 150 дітей.  Зарічненський ЗДО «Сонечко» не може забезпечити дошкільною освітою всіх бажаючих від 3-х років, зареєстрованих в електронній черзі.

Згадуваним Планом дій створення додаткових місць на 2019 рік заплановано відкриття додаткової групи у Борівському ЗДО «Ромашка». У селищі продовжується робота, що передує будівництву нового приміщення Зарічненського ЗДО «Сонечко», загальною вартістю 32 млн. грн. На даному етапі  перераховано 200 тис. гривень на виготовлення проектно-кошторисної документації.

Надзвичайно  важливою є активна позиція  голів селищної та сільських рад  щодо розвитку дошкільної освіти району. Позитивні зміни в дошкіллі відбулися, зокрема, саме завдяки ініціативним головам Серницької, Вичівської сільських та Зарічненської селищної рад, які віднайшли джерела фінансування  для розширення мережі ЗДО  та забезпечення належної матеріальної бази ввірених закладів дошкільної освіти.

Всі заклади дошкільної освіти району потребують удосконалення матеріально-технічної бази та застосування в освітньому процесі сучасних інформаційно-комп’ютерних технологій.  В час дистанційного навчання, відеоконференцій, інтернет-форумів та веб-семінарів більшість ЗДО району не мають доступу до мережі Інтернет; у них відсутні власні веб-сайти.

Програмою розвитку освіти Зарічненського району на 2016 – 2018 роки, схваленою розпорядженням голови Зарічненської районної державної адміністрації від 01.06.2016 року № 104, було передбачено ряд заходів щодо розвитку дошкільної освіти району, зокрема удосконалення матеріально- технічної бази, проведення районного конкурсу «Кращий дошкільний заклад» та конкурсів майстерності працівників ЗДО.

ЗАГАЛЬНА СЕРЕДНЯ ОСВІТА

Забезпечення функціонування оптимальної мережі

загальноосвітніх навчальних закладів

Для забезпечення потреби населення в якісних освітніх послугах в районі на початок 2017 – 2018 навчального року мережа загальноосвітніх навчальних закладів налічувала 23 школи, в яких навчалося 4691 учень, зокрема в міській місцевості – 1075, у сільській місцевості – 3616.

Порівняно з минулим роком кількість школярів збільшилася на 83 учні.

Збільшення учнівського контингенту в межах району є непропорційним, що в одних населених пунктах зумовлює потребу в проведенні заходів щодо оптимізації мережі, а в інших вимагає добудови та будівництва нових приміщень.

У сільській місцевості району функціонують заклади загальної середньої освіти, які є малонаповнюваними. Так, 3 заклади загальної середньої освіти належать до закладів із малою чисельністю учнів.

Загалом мережа закладів загальної середньої освіти району задовольняє потреби жителів регіону. Однак відділом освіти Зарічненської районної державної адміністрації продовжується планова робота щодо формування опорних шкіл та впорядкування мережі закладів освіти. Це дасть змогу підвищити якість освітнього процесу, покращити доступ як дошкільнят, так і школярів до якісної освіти.

Охоплення навчанням

З метою забезпечення здобуття громадянами України повної загальної середньої освіти щороку проводиться облік дітей і підлітків шкільного віку. Обліку підлягають діти і підлітки віком від 6 до 18 років та діти, яким до 1 вересня поточного року виповнилося 5 років.

За статистичними даними загальна кількість дітей та підлітків шкільного віку у 2017 році складала 4858 осіб, у тому числі навчалися у закладах загальної середньої освіти 4819 осіб, у професійно-технічних навчальних     закладах – 42 особи, у вищих навчальних закладах І – ІІ  рівнів акредитації – 73 особи, у спеціальних закладах для дітей, які мають вади у розумовому  розвитку – 2 особи. 37 дітей не навчалися для здобуття повної загальної середньої освіти, із них: 22 особи – за станом здоров’я, 14 дітей шестирічного віку не навчалася у загальноосвітній школі, що не суперечить чинному законодавству, за рішенням батьків вони будуть навчатися із семирічного віку.

Усі діти шкільного віку були охоплені різними формами навчання.

Індивідуальною формою навчання було охоплено 70 осіб, в тому числі за станом здоров’я – 22 особи.

1 підліток шкільного віку на початок навчального року залишився неохоплений навчанням, однак завдяки спільним зусиллям відділу освіти Зарічненської райдержадміністрації, керівників закладів освіти, служби у справах дітей Зарічненської райдержадміністрації неповнолітнього було охоплено навчанням шляхом екстернату.

На виконання розпорядження голови Зарічненської районної державної адміністрації від 20.06.2013 року № 133 «Про програму зайнятості населення Зарічненського району на період до 2017 року» відділом освіти Зарічненської райдержадміністрації розроблено та затверджено наказом план заходів щодо виконання даної програми.

Відділом освіти Зарічненської райдержадміністрації щорічно проводиться моніторинг стану продовження навчання та працевлаштування випускників  закладів загальної середньої освіти.

З 346 випускників 11 класів 2017  року  143 – продовжили  навчання  у ВУЗах ІІІ – ІV р.а., у  ВУЗах  І– ІІ р.а. – 54,  у ПТУ – 59, 18 – працевлаштовано,      72 – не навчаються і не працюють.

Директорами  закладів загальної середньої освіти району забезпечено  виконання  плану заходів, проведені заходи щодо удосконалення профорієнтаційної роботи в  закладах загальної середньої освіти району за участю органів учнівського самоврядування, поширено підручник та компакт-диск «Вибір професії та пошук роботи», забезпечено проведення ефективної профорієнтаційної роботи з використанням сучасних технологій, налагоджена співпраця з районним Центром зайнятості, яким в 19 закладах освіти  встановлено профорієнтаційні термінали.

В 2018 році атестати про здобуття повної загальної середньої освіти отримали 319 випускників, у тому числі 21 екстерн.

Нагороджено золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні» 4 випускників, срібною –  «За досягнення у навчанні» – 1.

Свідоцтво про здобуття базової загальної середньої освіти отримали 406 випускників, у тому числі  1 особа екстернатної форми навчання, з них 18 отримали свідоцтво з відзнакою.

 

Комп’ютеризація та інформатизація навчальних закладів

З метою забезпечення закладів освіти комп’ютерним обладнанням у 2018 році було закуплено 198 одиниць обладнання, згідно з вимогами Міністерства освіти і науки України та програми «Нова Українська школа».  Розподіл обладнання відбувався за принципом, на один перший клас надається по одному комплекту техніки.

№ п/п

Найменування

Одиниця виміру

Кількість

1

Персональний комп’ютер

шт

33

2

Багатофункціональний пристрій (принтер-сканер-копір)

шт

33

3

Телевізор

шт

33

4

Ламінатор

шт

33

5

USB накопичувач

шт

33

6

Акустична система

шт

33

 

Всього:

 

198

Забезпечення підручниками

Питання своєчасного забезпечення  шкіл підручниками постає перед освітньою системою на початку кожного навчального року.

Щорічно бібліотечні фонди закладів загальної середньої освіти поповнюються новими надходженнями навчальної літератури.

У 2018 – 2019 навчальному році безкоштовними підручниками забезпечуватимуться учні 1, 5 та 10 класів.

Усі підручники, що друкуватимуться для 1 класу, укладені відповідно до нового Державного стандарту, враховуючи компетентнісний підхід.

Вчителі району, які навчатимуть першокласників, мали змогу ознайомитися з оригінал-макетами підручників та сформувати свої заявки відповідно до кількості учнів. У серпні 2018 року має розпочатися розвезення підручників, а також повні електронні версії будуть розміщені у вільному доступі на сайті Інституту модернізації змісту освіти та МОНУ.

Станом на 15 серпня 2018 року до закладів загальної середньої освіти району надійшло 14 найменувань підручників для 5 класу, надрукованих за кошти державного бюджету. Доставка підручників здійснюється Волинським державним підприємством по торгівлі та постачанню.

Відсоток  забезпечення п’ятикласників становить 60%. Всього для учнів 5 класу  необхідно ще довезти 11 найменувань підручників.

 

Упровадження профільного навчання

Виявлення, розкриття та реалізація індивідуальних здібностей, талантів та нахилів учнівської молоді забезпечується шляхом подальшого впровадження у навчальних закладах району профільного навчання.

Упродовж 2017 – 2018 навчального року профільним навчанням було охоплено 370 учні району із 8 навчальних закладів, із них 240 учнів із 6 закладів сільської місцевості. Найчисленнішим напрямом профільного навчання був природничо-математичний, який охоплював 232 учнів, філологічний – 107 учнів. Освіту за суспільно-гуманітарним напрямом здобували 31 учнів.

Із метою розвитку системи профільного навчання районною державною адміністрацією спрямовано значні зусилля на покращення матеріально-технічної бази загальноосвітніх навчальних закладів за кошти місцевих бюджетів.

 

Основні аспекти виховної діяльності

у 2017 – 2018 навчальному році та пріоритетні напрямки організації виховного процесу у закладах освіти району

у 2018 – 2019  навчальному році

 

Виховний процес в закладах загальної середньої освіти району в              2017 – 2018 навчальному році  будувався на основі системного підходу та принципів безперервної освіти педагогічних працівників та учнів, ґрунтувався на діагностичній основі та впровадженні інноваційних технологій. Серед виховних напрямів діяльності пріоритетними залишились національно-патріотичне, громадянське, екологічне, сімейно-родинне виховання.

На сьогодні важливо, щоб кожен навчальний заклад мав свою чітку систему національно-патріотичного виховання, став для дитини осередком становлення громадянина-патріота України, готового брати на себе відповідальність, самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, сприяти єдності української політичної нації та встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві.

З метою національно-патріотичного виховання учнівської молоді на засадах християнської моралі  в закладах освіти у травні 2018 року пройшли декади «Милосердя», проведено тижні «Маки пам’яті», «Вічна слава Героям» за участю ветеранів війни,  нинішніх захисників України. В школах  планово і системно ведеться робота над реалізацією   розділу програми національного виховання учнівської молоді Зарічненщини на 2008 – 2020 роки   «Ціннісне ставлення до суспільства і держави».  Протягом навчального року були проведені заходи до Дня партизанської  слави, до Дня пам’яті героїв Крут, Дня української писемності та мови, Дня прав людини, Дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій 1932 – 1933 р. р., Дня Збройних Сил України, Дня пам’яті і примирення, Дня Перемоги,  проведено виставки малюнків, конкурси читців, тематичні лінійки, естафети, змагання, сюжетно-рольові ігри тощо.

Формування ціннісних орієнтирів і громадянської самосвідомості здійснюється через організацію та проведення заходів з нагоди  відзначення національних свят та пам’ятних дат, зокрема, Дня Гідності і Свободи, Дня Соборності України, Дня незалежності України, Дня Конституції України, Дня українського козацтва та інших.

Відділ освіти Зарічненської районної державної адміністрації працює над забезпеченням в освіті району  системи виховання, підтримки талановитих,  творчих дітей та молоді як важливого чинника формування умов для становлення особистості, збереження та розвитку творчого потенціалу дитини. Педколективами проводиться ґрунтовна робота щодо участі школярів у різноманітних заходах за напрямками позашкільної освіти. Так, згідно річного плану роботи відділу освіти  Зарічненської  районної державної адміністрації у 2017 – 2018 навчальному  році  були проведені районі етапи виставок-конкурсів  «Новорічна композиція», «Український сувенір», Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів «Край, в якому я живу», І (районний) тур Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина  – Україна», районний огляд-конкурс української естрадної пісні «Юна зірка», конкурс дитячого малюнка «Україна без корупції», районний етап Всеукраїнського конкурсу творчості дітей та учнівської молоді «За нашу свободу!», районний  етап Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я». Переможці районних заходів були направлені на всеукраїнські та обласні етапи змагань.

Так, вихованці гуртка  «Сходинки  краєзнавства» Мутвицької загальноосвітньої школи  І – ІІІ ступенів отримали  ІІ місце у ІІІ етапі конкурсу краєзнавчо-дослідницьких робіт Всеукраїнської краєзнавчої експедиції «Моя Батьківщина  – Україна» за напрямом  «Із батьківської криниці» (керівник Тумаш Валентина Миколаївна), а  Слівчук Софія, учениця 1 класу Дібрівської загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів, стала переможцем  VI Всеукраїнського творчого конкурсу «Малюнок, лист, вірш для мами» (керівник Слівчук Тетяна Іванівна).

З метою здійснення моніторингу впровадження програми виховних заходів «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» з питань попередження торгівлі людьми проведено анкетування для тих,  хто впроваджує системно або частково програму виховних заходів  «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція». Дана програма впроваджується у 4 навчальних закладах нашого району, а саме: КЗ «Кухченська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів», Перекальська  загальноосвітня школа І – ІІ  ступенів, КЗ «Храпинська загальноосвітня школа І – ІІ  ступенів», Іванчицька загальноосвітня школа   І – ІІ ступенів.

Вагоме місце у виховній роботі протягом навчального року займало учнівське самоврядування. Добре розуміючи, що активну роль у підготовці сьогоднішніх школярів до реального суспільного самоврядування і формування в них готовності виконувати свій громадянський обов'язок відіграє учнівське самоврядування, у 2017 – 2018 навчальному році  було продовжено роботу районної Ради старшокласників, до складу якої ввійшли лідери  шкільного учнівського самоврядування із усіх   закладів загальної середньої освіти  району.

Протягом року  проведено 4 засідання  районної  Ради  старшокласників. Голова районної Ради старшокласників Чміль Яна, учениця Морочненської  загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів,  заступник голови Хомич Любов, учениця Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів стали учасниками обласних конференцій та зльотів, де звітували про роботу Ради старшокласників району. В кожному навчальному закладі створені дитячі організації. Шкільні Парламенти та лідери учнівського самоврядування проводили виховні заходи, роботу з молодшими школярами, екологічні та природоохоронні  акції, надавали волонтерську допомогу ветеранам, учасникам АТО і їхнім сім’ям,  пенсіонерам, мешканцям села, брали участь у впорядкуванні пам’ятників загиблим на території сільських рад, у просвітницьких акціях за здоровий спосіб життя та акціях милосердя. Метою діяльності  районної  Ради старшокласників є: об'єднати  в єдиний дружній колектив всіх старшокласників району, спрямувати діяльність учнівського самоврядування на вирішення  проблем, що відображають інтереси учнів на рівні району, сприяти залученню молоді до реальної участі у житті громади,  формувати організаторські уміння, соціальну активність та відповідальність.

Особливу роль у формуванні особистості майбутнього громадянина      держави відіграють проекти, які вже не один рік реалізуються районною Радою старшокласників. Учнівські та педагогічні колективи активно долучилися до проекту «Зарічненський край у старих світлинах», яка проходить за ініціатии  лідерів учнівського самоврядування. Її мета – зібрати унікальні знімки, оцифрувати їх, створити фотоальбоми з історії кожного села району, описати історії окремих світлин, а найцікавіші з них розмістити в районній газеті «Полісся» та на сайті «Заріччя».

У районі активно розвивається волонтерський рух. У кожній школі  функціонують постійно діючі волонтерські загони, які  є складовими частинами  дитячих громадських організацій, що діють у просторі в межах Статутів закладів. Керує волонтерським рухом  районна Рада старшокласників. Волонтерські загони проводять роботу через тісну взаємодію шкільних парламентів із педагогами, батьками, громадами та співпрацюють з органами місцевого самоврядування. Упродовж року учні-волонтери організували збір  продуктів, круп, консервації, теплого одягу для воїнів АТО;  виготовлення маскувальних сіток. Всі школи активно долучилися до акції «Новорічний подарунок воїнам АТО».

Творча обдарованість

Згідно із Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту»,   «Про позашкільну освіту», Національною  стратегією розвитку освіти в Україні на період до 2021 року, наказу відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації від 22 квітня 2015 року № 63 «Про затвердження районних заходів щодо розвитку системи виявлення та підтримки обдарованих і талановитих дітей та молоді»,  наказу відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації від 05 вересня 2017 року № 157 «Про організацію роботи  з обдарованими учнями в навчальних закладах Зарічненського району у 2017 – 2018 навчальному році»,             з метою розвитку системи пошуку, підтримки та навчання обдарованих і талановитих учнів та вихованців навчальних закладів району, для подальшої реалізації державної політики у сфері створення сприятливих умов для набуття дітьми навичок і знань, залучення педагогічних і науково-педагогічних працівників до роботи з обдарованою молоддю районним методичним кабінетом відділу освіти  Зарічненської районної державної адміністрації була налагоджена система роботи       з обдарованими учнями.

У роботі районних методичних структурних підрозділів з учителями української мови та літератури використовується багата палітра форм і методів навчання педагогів та підготовки їх до роботи з обдарованими учнями: творчі звіти і презентації, круглі столи, дискусії, методичні діалоги, практичний показ фрагментів застосування сучасних технологій. Участь вчителів у наведених  заходах сприяє не тільки підвищенню рівня їхньої професійної компетентності, а й усвідомленню ними свого місця та ролі у цьому процесі, формуванню у них правильної мотивації до роботи з учнівською молоддю.

Формуванню творчого вчителя української мови та літератури особливо сприяє популяризація ефективної педагогічної практики у формі майстер-класу. У нашому випадку це досвід вчителя-методиста української мови та літератури Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» Бабича Г.М. з теми «Робота з обдарованими учнями  на уроках української мови та літератури».

На заняттях майстер-класів розглядаються як теоретичні, так і практичні питання щодо роботи з обдарованими учнями, демонструються практичні прийоми впровадження сучасних технологій навчання з проблем: «Стимулювання особистісного розвитку учнів на уроках української мови та літератури»,  «Завдання нової української школи – підтримка обдарованого учня й розвиток його здібностей». Особливе місце у роботі майстер-класів відводиться виробленню рекомендацій батькам щодо розвитку обдарованості. Тому на кожному занятті майстер-класу діє «салон педагогічної майстерності», де учасниками майстер-класу розробляються поради «Як розвивати творчі здібності обдарованих дітей», «Поради батькам щодо навчання і виховання обдарованої дитини в сім’ї», «Рекомендації учителям, які працюють з обдарованими дітьми», «Перелік орієнтовних заходів, які можна використати при плануванні роботи з обдарованими дітьми», «Робота з обдарованими учнями в контексті підготовки до олімпіади», практикується «Методичний діалог», результатом якого є вироблені пам’ятки «Якості, якими має володіти вчитель у роботі з обдарованими дітьми», «Правила управління успіхом на уроці» тощо.

Результатом багатогранної науково-методичної роботи з учителями української словесності, дієвою формою обговорення актуальних проблем та обміну досвідом з питань роботи з обдарованими дітьми є підготовка проекту «Від творчого вчителя до творчого учня».

Формуванню творчо працюючого вчителя математики і фізики, реалізації державної політики, спрямованої на підвищення якості фізико-математичної освіти, забезпечення методичного супроводу щодо збагачення системи педагогічної діяльності вчителів нестандартними підходами підготовки до інноваційної діяльності і роботи з обдарованими дітьми, популяризації і розповсюдження ефективної педагогічної практики сприяла робота двох майстер-класів: учителя-методиста математики Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» Войтович Н.І. з теми «Робота з обдарованими дітьми на уроках математики» і вчителя-методиста фізики Кухітсько-Вільської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Сидунця А.А. з теми «Дослідно-експериментальна робота учнів на уроках фізики». На заняттях майстер-класів розглядаються як теоретичні, так і практичні питання щодо роботи з обдарованими учнями, демонструються практичні прийоми впровадження сучасних технологій навчання з тем: «Методичні прийоми створення на уроці умов для розвитку та самореалізації особистості» (Войтович Н.І.), «Взаємодія вчителя та учнів під час навчально-пізнавальної діяльності з математики як умова розвитку творчої особистості» (Войтович Н.І.), «Навчальний проект як елемент продуктивного навчання фізики» (Сидунець А.А.), «Діяльнісний підхід у вивченні фізики як фактор формування дослідно-експериментальних умінь і навичок учнів» (Сидунець А.А.). Особливе місце у роботі майстер-класів відводиться виробленню рекомендацій педагогам, батькам щодо розвитку обдарованості. Тому на заняттях з математики запропоновано скарбницю педагогічної творчості та творчу лабораторію з досвіду роботи над питаннями «Формування обдарованої особистості школяра засобами шкільної математичної освіти», «Окремі аспекти використання елементів інноваційних технологій щодо формування творчої особистості у практиці моєї роботи», в ході яких вироблено практичні поради: «Підготовка вчителя до психодіагностики обдарованості», «Як розвивати творчі здібності обдарованих дітей середньої ланки?», «Працюємо творчо, думаємо логічно, розвиваємо пам’ять і мислення», «Розвиваємо творчі здібності школярів: організаційно-педагогічні засади підготовки учнів до участі в районних та обласних олімпіадах з математики»; на заняттях з фізики практикувалися такі форми роботи як методична панорама, доповідь-кейс з досвіду роботи над проблемами «Організація дослідно-експериментальної роботи учнів шляхом виконання навчальних проектів», «Формування дослідницьких умінь і навичок щляхом використання практично орієнтованих завдань на уроках фізики», результатом яких є вироблені пам’яток: «Якості, якими має володіти вчитель у роботі з обдарованими дітьми з фізики», «Правила управління успіхом на уроці», «Програма спостереження на уроці за процесом розвитку мислення учнів» тощо.

Результатом багатогранної науково-методичної роботи з учителями фізико-математичного циклу та інформатики, дієвою формою обговорення актуальних проблем та обміну досвідом з питань роботи з обдарованими дітьми стала підготовка та захист проекту «Я – учитель».

Поповнено банк даних «Обдаровані діти».  Психологами розроблені методичні рекомендації для психолого-педагогічного обстеження дітей з підвищеним рівнем здібностей.

Упродовж  2017 – 2018 навчального року  учні загальноосвітніх навчальних закладів району були учасниками багатьох конкурсів, оглядів, змагань, фестивалів усіх рівнів.

Серед інтелектуальних змагань найпочесніше місце посідають учнівські предметні олімпіади, які виявляють індивідуальність, природну обдарованість, талант кожного школяра.

З метою виявлення й підтримки інтелектуально та творчо обдарованої учнівської молоді з 15 листопада по 22 грудня 2017 року на базі Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Зарічненської, Серницької  загальноосвітніх шкіл І – ІІІ  ступенів було проведено ІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з української мови і літератури, англійської, німецької мов, історії, правознавства, математики, фізики, астрономії, хімії, біології, географії, екології, економіки, інформатики, інформаційних технологій, трудового навчання (технологій), в якому взяли участь 556 учнів 6 (7) – 11-х класів (що на 64 учасників більше, ніж у 2016 – 2017  навчальному році) із 23 закладів загальної середньої освіти району та 5 закладів загальної середньої освіти Локницької об’єднаної територіальної громади .

Адміністрації закладів загальної середньої освіти Зарічненської загальноосвітньої І – ІІІ  ступенів (директор Стрілкова Л.Д., заступник директора з навчально-виховної роботи Костюкович Л.А.), Зарічненського навчально-виховного комплексу  «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (директор Саган В.П., заступник директора з навчально-виховної роботи Гордієвська Н.В.), Серницької  загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів (директор Полюхович В.І., заступник директора з навчально-виховної роботи  Полюхович І.В.) належним чином підготували класні приміщення для проведення олімпіад, організували чергування педагогічних працівників, медичного та технічного персоналу, врахували  всі організаційні моменти щодо підготовки та успішного виконання учнями завдань.

Пропоновані на ІІ етап олімпіад завдання розроблені відповідними кабінетами Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти і мали за  мету виявлення рівня випереджувальної, поглибленої адресної роботи з обдарованими учнями в загальноосвітніх навчальних закладах.

Найчисленнішими, як і у попередні роки,  були олімпіади з математики  – 77 учнів,  з української мови і літератури – 69, з історії – 55, з хімії – 54, з біології – 50. Найменша відвідуваність спостерігалася на олімпіадах з  екології  – 7 учнів, з економіки – 5 учнів, з астрономії – 4 учні.

Найбільше переможців та призерів ІІ (районного)  етапу олімпіад підготували Зарічненський навчально-виховний комплекс  «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (45 учнів),  Серницька загальноосвітня школа І – ІІІ  ступенів (35), Зарічненська загальноосвітня школа І – ІІІ  ступенів (25),  Борівська загальноосвітня школа І – ІІІ  ступенів (18), Дібрівська загальноосвітня школа  І – ІІІ  ступенів (16), Мутвицька загальноосвітня школа І – ІІІ  ступенів (13),  Бродницька загальноосвітня школа І – ІІ  ступенів (10),  Бутівська, Іванчицька  загальноосвітні школи І – ІІ  ступенів  (по 7).

Районний     методичний    кабінет   у   належні    строки   подав    звітну документацію про підсумки ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів до Рівненського обласного  інституту післядипломної педагогічної освіти у  письмовому    та   електронному вигляді.

Керівників загальноосвітніх навчальних закладів та Локницької об’єднаної територіальної громади,  учнів та вчителів було своєчасно поінформовано про результати ІІ  (районного) етапу Всеукраїнських  учнівських олімпіад з навчальних предметів та надано необхідні методичні рекомендації для підготовки переможців до участі в ІІІ (обласному) етапі олімпіад.

Переможцями ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових навчальних дисциплін стали  5  учнів закладів загальної середньої освіти  району, зокрема:

Волочнюк Наталія, учениця 10 класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», переможець ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури (диплом ІІ ступеня);

Командік Анастасія, учениця 9 класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», переможець ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури (диплом ІІІ ступеня);

Шабалін Михайло, учень 10 класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», переможець ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії (диплом ІІ ступеня);

Полюхович Олег, учень 10 класу Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів, переможець ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології (диплом ІІ ступеня);

Полюхович Анастасія, учениця 9 класу Бродницької загальноосвітньої школи      І – ІІ ступенів, переможець ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства (диплом ІІІ ступеня).

На виконання наказу відділу освіти Зарічненської районної адміністрації № 50 від 13.03.2018 року «Про проведення учнівської олімпіади «Юне обдарування –2018» та   відповідно до Положення про учнівську олімпіаду «Юне обдарування», затвердженого наказом управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації від 05 лютого 2008 року № 59, зареєстрованого в Головному управлінні юстиції у Рівненській області 20 лютого 2008 року за № 13/789, із метою виявлення, підтримки, розвитку творчого потенціалу учнів 03 квітня 2018 року на базі Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» проведено олімпіаду «Юне обдарування».

У ІІ етапі  олімпіади «Юне обдарування» взяли участь 52 учні четвертих класів із 22 закладів загальної середньої освіти району. Серед 13 призерів  – представники  9  освітніх закладів.

Найкращі результати (за кількістю призових місць) виявили команди Зарічненського навчально-виховного комплексу  «Загальноосвітня школа І ступеня –гімназія» (3 місця), Дібрівської та Мутвицької  загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів (2 місця) та по одному призовому місцю вибороли вихованці Морочненської, Новорічицької, Неньковицької, Борівської загальноосвітніх шкіл І – ІІІ  ступенів, Перекальської, Привітівської загальноосвітніх шкіл  І – ІІ ступенів.

У рейтингу результативності  команд-учасників  найбільше балів отримала команда  Дібрівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів.

З математики четвертокласникам було запропоновано шість завдань з основних розділів початкового курсу математики для виявлення рівня сформованості ключових та предметної математичної компетентностей.

Учні продемонстрували достатній рівень умінь застосовувати обчислювальні навички  у практичних ситуаціях, розуміння позиційного принципу запису чисел, перетворенню величин, виражених у двох одиницях найменувань. Молодші школярі  знають   загальні прийоми розв’язування задач, проте не виявляють оригінальності мислення під час роботи із задачами з логічним навантаженням, показали неготовність розв’язувати проблемні задачі геометричного змісту.

Учасники олімпіади з природознавства  виявили високий рівень знань фактичного  програмового матеріалу з тем «Материки», «Океани», виконуючи завдання умовної подорожі  навколо світу та тестові завдання.

Практично всі школярі впоралися  із  творчим завданням на визначення відповідності  між органами людини та їх функціями.

Більшість учасників олімпіади з української мови  виявили уміння будувати тексти-розповіді, використовувати  у писемному мовленні складні речення, за допомогою опорних слів пояснювати стійкі словосполучення.

Добре  школярі впорались із завданнями, які передбачали знання орфограм, групування слів  за частинами мови та спорідненими словами.

Переможцями обласного етапу олімпіади «Юне обдарування» стали  2  учні закладів загальної середньої освіти  району, зокрема:

Вакуліч Андрій, учень 4 класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (диплом ІІ ступеня);

Мельникович Софія, учениця 4 класу Дібрівської загальноосвітньої школи          І – ІІІ ступенів (диплом ІІІ ступеня).

З метою сприяння піднесенню престижу української мови і літератури у молодого покоління, підвищенню рівня загальної мовної культури, вихованню в його учасників почуття гордості за свій народ, 10 листопада  2017 року на базі Зарічненської  загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів було проведено ІІ (районний) етап  VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської  молоді імені Тараса Шевченка, в якому взяли участь 111 учнів 5 – 11-х класів із  27 загальноосвітніх навчальних закладів району.

Узагальнюючи  підсумки проведення ІІ етапу, слід відзначити, що найкращі показники виявили учні  Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (7 переможців, вчителі          Кирикович З.Л., Товстика А.В., Юрашкевич І.М., Дивульська О.В.), Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів (5 переможців, вчителі Стрілкова Л.Д., Полюхович Г.М., Полюхович Ж.І., Ковалевич М.П.), Новорічицької загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів (5 переможців, вчитель Андрушко Л.І.).  Слід відзначити команди Бродницької загальноосвітньої  школи І – ІІ ступенів (3 переможці, вчителі Гаврилович В.П., Базевич Т.В.) та Млинківської  загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів  (2 переможці, вчителі Супрунюк М.П., Сад Л.І.). Саме ці учні  виявили високий рівень обізнаності, вміння синтезувати та аналізувати навчальну інформацію, чітко й структуровано висловлювати власну думку, лаконічно й аргументовано її доводити.

Серед учасників ІІІ етапу VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської  молоді імені Тараса Шевченка у 2017 – 2018 навчальному році переможцями стали:

Полюхович Дарина, учениця 6 класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (диплом ІІІ ступеня);

Івашкевич Юлія, учениця 7 класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія (диплом ІІІ ступеня);

Командік Анастасія, учениця 9 класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (диплом ІІ ступеня).

З метою сприяння утвердженню державного статусу української мови, піднесення її престижу серед української молоді, виховання поваги до культури і традицій українського народу  01 грудня 2017 року на базі Зарічненської  загальноосвітньої школи    І – ІІІ  ступенів було проведено ІІ (районний) етап  ХVІІІ Міжнародного  конкурсу з української мови імені Петра Яцика, в якому взяли участь 156 учнів 3–11-х класів із  23 закладів загальної середньої освіти Зарічненського  району та 2 закладів загальної середньої освіти Локницької об’єднаної територіальної громади.

Узагальнюючи  підсумки проведення ІІ етапу, слід відзначити, що найкращі показники виявили учні  Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (9 переможців, вчителі          Кирикович З.Л., Товстика А.В., Юрашкевич  І.М., Дивульська О.В.,                  Ференсова Л.В.), Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів                         (6 переможців, вчителі Голяка І.В., Полюхович Є.В., Полюхович В.А.,                Полюхович П.І.), Мутвицької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів                         (6 переможців, вчителі Тумаш В.М., Пожарська Н.С., Ломазей Р.К.), Млинківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів (5 переможців, вчителі Супрунюк М.П.,     Сад Л.І., Гайчук С.В.),  Новорічицької загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів                (4 переможці, вчитель Андрушко Л.І.), Борівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів (4 переможці, вчителі Супрунюк О.С., Подерня Т.П.), Дібрівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів (4 переможці, вчителі                   Августинович Ж.П., Червінська Л.М., Червінська О.П., Червінська Н.Ф.), Зарічненської  загальноосвітньої  школи І – ІІІ ступенів (3 переможці, вчителі Стрілкова Л.Д., Полюхович Г.М.).  Саме ці учні  виявили  високий рівень обізнаності, вміння синтезувати та аналізувати навчальну інформацію, чітко й структуровано висловлювати власну думку, лаконічно й аргументовано її доводити.

Переможці ІІ етапу ХVIІI Міжнародного конкурсу з  української мови iмeні Петра Яцика показали достатній та високий рівень знань  із рідної мови. Творчі роботи юних мовознавців відзначаються багатством словника, переконливістю доказів, аргументованістю, яскравими й оригінальними за думкою висловлюваннями.

З метою розвитку дитячої та юнацької виконавської майстерності 26 вересня 2017 року на базі відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації  було проведено районний огляд-конкурс читців-гумористів «Поліські пересмішники», у якому  взяли участь 37 школярів із 19 загальноосвітніх навчальних закладів району.

Журі відзначило оригінальність виконання творів, належний рівень виконавської майстерності, відповідність костюмів обраній тематиці.

Артистичність та емоційність, високий художній рівень виконання продемонстрували читці-гумористи Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Борівської, Новорічицької, Неньковицької, Кухітсько-Вільської, Вичівської загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів та Зарічненської, Вовчицької, Річицької, Олександрівської, Бутівської загальноосвітніх шкіл І – ІІ ступенів.

З метою розвитку дитячої та юнацької виконавської майстерності 27 лютого 2018 року на базі відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації було проведено районний огляд-конкурс читців-декламаторів, юних поетів       «Живи, Кобзарю, в пам’яті людській», у якому  взяли участь 48 школярів із 23 закладів загальної середньої освіти Зарічненського району та 4 закладів загальної середньої освіти Локницької об’єднаної територіальної громади.

Серед кращих учасників, що продемонстрували високу виконавську майстерність, володіння основами художнього читання, розкриття художнього  образу  творів  були  вихованці  Дібрівської,  Борівської, Вичівської, Кухітсько-Вільської, Морочненської, Мутвицької,  Неньковицької, загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів, Бутівської, Бродницької, Вовчицької, Зарічненської, Перекальської, Привітівської загальноосвітніх шкіл І – ІІ ступенів,  Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», комунальних закладів «Кухченська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів» та «Нобельська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів».

Слід відзначити також роботу педагогів та художніх керівників Зарічненської, Новорічицької, Прикладницької загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів, Олександрівської загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів щодо оригінальності розробки сценічного втілення творів учасниками.

Особливої уваги заслуговують виступи учасників, які декламували власні поезії: учнів Вовчицької, Зарічненської, Острівської, Річицької загальноосвітніх шкіл І – ІІ ступенів.

З 01 по 20 грудня 2017 року проходив ІІ (районний) етап XVІІ Всеукраїнського конкурсу  учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!»    у номінаціях: «Література», «Історія України і державотворення», «Образотворче мистецтво» та «Декоративно-прикладне мистецтво»  за темою «Ніхто нам не збудує держави, коли ми її самі   не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути» (В’ячеслав  Липинський).

У Конкурсі взяли участь 17 учнів із  11 закладів загальної середньої освіти району (Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Вичівської, Кухітсько-Вільської, Мутвицької, Новорічицької загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів,  Вовчицької, Іванчицької, Олександрівської, Острівської, Бутівської загальноосвітніх шкіл І – ІІ  ступенів та Комунального закладу «Кухченська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів»).

Кращими виявилися юні літератори Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Кухітсько-Вільської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів, Вовчицької, Острівської загальноосвітніх шкіл І – ІІ ступенів. Їхнім творчим доробкам притаманні любов до Батьківщини, відчуття патріотизму, заклики до об’єднання в боротьбі за мир і незалежність неньки-України.

Перемогу в ІІІ етапі ХVIІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!» у номінації «Образотворче мистецтво» здобула учениця 7 класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» Полюхович Дарина.

Переможцем ІІІ та IV етапів ХVIІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!» у номінації «Історія України і державотворення» став  учень 8 класу Мутвицької загальноосвітньої школи  І – ІІІ ступенів Корнійчук Андрій.

Відповідно до плану проведення районних заходів та участі дітей і учнівської молоді у районних заходах за напрямами позашкільної освіти у 2017 році, затвердженого наказом відділу освіти  від 27.01.2017 року № 13 «Про затвердження плану   районних заходів та участі дітей і учнівської молоді в обласних заходах за напрямами позашкільної освіти у 2017 році», наказу відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації «Про організацію проведення конкурсу краєзнавчо-дослідницьких робіт Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна» від 28.09.2017 року № 181, із метою сприяння розвитку творчих інтересів учнівської молоді з різних напрямів краєзнавства, виховання поваги та бережливого ставлення до культурної спадщини українського народу, природи рідного краю, було проведено конкурс краєзнавчо-дослідницьких  робіт Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина –Україна».

Головним завданням конкурсу було вивчення кращого досвіду туристсько-краєзнавчої і дослідницької роботи учнівської молоді, поглиблення знань учнів із природи, історії і культури рідного краю, підвищення рівня краєзнавчої та туристської підготовки.

На районний конкурс краєзнавчо-дослідницьких робіт Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна» надійшло 24 роботи із 14 загальноосвітніх навчальних закладів і Будинку учнівської молоді, з них за напрямами: «Духовна спадщина мого народу» – 4 роботи, «Із попелу       забуття» – 2, «Із батьківської криниці» – 7, «Геологічними стежками України» – 2, «Географія рідного краю» – 6, «Духовна спадщина мого роду» – 3 роботи.

Надіслані роботи в цілому відповідають вимогам Положення про експедицію, розкривають процеси пошукової та краєзнавчо-дослідницької роботи щодо збору емпіричних даних та фактичного матеріалу під час походів, експедицій, опрацювання літературних джерел у бібліотеках та архівах.

Найбільш кількісним щодо досліджень став напрям «Із батьківської криниці». Подані на конкурс краєзнавчо-дослідницькі матеріали за цим напрямом розкривають різноманітні форми, елементи розвитку матеріальної та духовної культури українського народу. Краєзнавчі дослідження спрямовані на вивчення маловідомих сторінок історії поліського краю у роботі експедиційного загону «Сходинки краєзнавства» Мутвицької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів «Люди на болоті: унікальні факти їхнього непростого життя» (керівник Тумаш Валентина Миколаївна). Експедиційний загін 3-А класу Дібрівської загальноосвітньої школи    І – ІІІ ступенів досліджував історію народної вишивки як унікального явища духовно-матеріальної культури нашого народу (керівник  Червінська Людмила Миколаївна).

Учасники експедиції за напрямом  «Духовна спадщина мого народу» вивчали духовні джерела українського народу,  взаємовідносини людини та церкви. Також пошуково-дослідницька робота юних краєзнавців спрямовувалась на збір матеріалів про церковну архітектуру давніх храмів Зарічненщини. Серед таких досліджень слід відзначити роботу Тишковця Дмитра,  учня 8  класу  Морочненської  загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів  (керівник Олешко Ірина Іванівна). Слід відмітити роботу Полюхович Анастасії, учениці 11-А класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (керівник Дробко Ірина Володимирівна), яка дослідила історію створення та діяльності жіночого монастиря Волинської ікони Божої Матері на теренах Зарічненщини від початку заснування і до наших днів.

Змістовністю та прагненням до збереження історичної пам'яті та  патріотичного виховання українців відзначається робота за напрямом «Із попелу забуття» Шваї Ірини, учениці Вовчицької загальноосвітньої школи  І – ІІ ступенів керівник  (Швая Олександр Гнатович).

Цікавим виявилося дослідження у рамках напряму «Геологічними стежками України»  Полюхович Христини Василівни, учениці 11-А класу Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (керівник Павлович Володимир  Володимирович). Учениця  описала  у своїй роботі  унікальну археологічну пам’ятку кількох археологічних культур  регіонального значення – урочище Піщаниця.

Працюючи за напрямом «Географія рідного краю», юні пошуковці висвітлюють широке коло питань щодо вивчення туристичних маршрутів, розташувань, природних ресурсів та екологічного стану регіону. Варто відзначити роботу учениці 8 класу  Вичівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Бруцької Марії Олександрівни, яка описала  туристичні стежки Зарічненського району. Експедиційний загін Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів (керівник Полівко Світлана Аркадіївна) дослідив історію зникнення хутору Парська з географічної карти нашого району. Антосюк Василь та Остапчук Андрій, учні 9 класу КЗ «Храпинська загальноосвітня школа І – ІІ ступенів»,  у своїй роботі провели дослідження природних ресурсів Рівненської області  (керівник Остапчук Віталій Адамович).

Змістовною щодо висвітлення  ідейних та мистецьких цінностей книжкових пам’яток України, приходу церковнослов’янської мови та християнської культури, запровадження християнства на Київській Русі  стала робота за напрямком «Духовна спадщина мого роду» Черепович Тетяни, вихованки гуртка «Історичне краєзнавство» КЗ «Будинок учнівської молоді» Зарічненської районної ради  (керівник Ходневич Наталія Миколаївна). Роль і місце новозбудованої церкви в селі Бродниця  у відродженні вікових моральних цінностей дослідила Делідон Ірина Григорівна, учениця 9 класу Бродницької  загальноосвітньої школи  І – ІІ ступенів (керівники Гаврилович М.І., Давидович Г.В.).

З метою формування почуття патріотизму в дітей та учнівської молоді засобами українського мистецтва, виявлення нових обдарувань, 20 квітня 2018 року був проведений районний  огляд-конкурс української естрадної пісні  «Юна зірка» серед учнів загальноосвітніх та позашкільного  навчальних закладів.

У огляді-конкурсі взяли участь  солісти,  дуети  і тріо із 19 навчальних закладів, а саме: Борівської, Вичівської,  Дібрівської, Зарічненської, Кутинської,  Кухітсько-Вільської, Новорічицької,  Неньковицької, Прикладницької, Серницької загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів,  Бутівської, Бродницької, Вовчицької, Зарічненської, Іванчицької, Річицької, Привітівської,  Перекальської загальноосвітніх шкіл І – ІІ ступенів,  Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія».

Огляд-конкурс засвідчив, що, в порівнянні з попередніми  роками, значно зріс рівень виконавської майстерності, сценічної культури учасників, підвищився професійний та педагогічний  рівень керівників дитячих художніх колективів.

Відповідно до Положення про відділ освіти Зарічненської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Зарічненської районної державної адміністрації від 03.04.2017 № 74, на виконання наказу відділу освіти  «Про затвердження плану   районних заходів та участі дітей і учнівської молоді в обласних заходах за напрямами позашкільної освіти у 2017 році» від 27.01.2017 року № 13  підбито підсумки участі школярів та учнівської молоді у I етапі Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» та I етапу Всеукраїнської  новорічно-різдвяної виставки « Новорічна композиція».

Метою і завданням Всеукраїнської новорічно-різдвяної виставки «Новорічна композиція» та Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» є пропаганда серед молоді бережливого ставлення до природи, розвиток творчої ініціативи та пізнавальної діяльності молоді, формування практичних умінь та навичок учнів щодо виготовлення новорічно-різдвяних композицій, які символізують та відображають новорічно-різдвяну флористику, сприяння розвитку флористичного мистецтва в Україні, виховання громадянина України на багатовікових культурних традиціях народу.

Цьогорічні виставки відзначилися оригінальністю експонатів і активністю учасників. Школярі та учнівські колективи усіх загальноосвітніх та позашкільного навчальних закладів підготували експонати на конкурс.

На виставці демонструвалися вироби мистецтва новорічно-різдвяної тематики, які пропагували збереження деревних хвойних порід, символізували та відображали  різдвяно-новорічні дійства.

Найбільша кількість робіт була представлена за напрямом «Стилізована ялинка», «Новорічна композиція», «Новорічний подарунок», «Новорічна картина чи колаж», «Сюжетна композиція». Переважна більшість ялинок нагадували конус, декорований природними матеріалами і матеріалами вторинного використання. Дерева здебільшого прикрашали сухоцвітами, іграшками з природних матеріалів –соломи, лози, сіна, глини, лляними стрічками, шнурівками. Зацікавлення серед відвідувачів викликали ялинки, виготовлені з соснових голок, бісеру, тканини, , ниток. Яскраво виглядали ялинки у сучасному стилі, декоровані виробами з тканини, фольги та інших матеріалів. Національного характеру виставці надали ялинки, оздоблені іграшками,  розписаними в українському стилі.

Роботи за напрямом «Новорічна композиція»  вирізнялися розмаїттям форм, кольорів та матеріалів.

Виготовлені дитячими руками роботи за напрямом «Новорічний вінок» показали        високий      рівень майстерності учнів. Як основу для вінка використовували дротяний каркас, обмотаний сухою травою, соломою, лозою. Для декору – колосся, горіхи, шишки, жолуді, гриби, засушені часточки фруктів, полотняні стрічки та інші ялинкові прикраси.

Для створення виставкових експонатів учні використовували солоне тісто, кераміку, тканину, бісер, папір та поєднали матеріали вторинного використання з природними матеріалами. Діти представляли ялинкові прикраси з природних матеріалів та матеріалів вторинного використання, м’які іграшки-сніговики, ангели та інших героїв Різдвяного вертепу. Юні майстри представили оригінальні іграшки-сувеніри, картини, сюжетні композиції .

Поглибленню знань, умінь і навичок учнів із предметів сприяла організація   позакласної роботи, проведення предметних тижнів (днів, декад) у навчальних закладах, залучення обдарованих дітей до заходів інтелектуального спрямування: Всеукраїнської українознавчої гри «Соняшник», Міжнародного математичного конкурсу «Кенгуру», Міжнародного конкурсу з інформатики «Бобер», Всеукраїнського фізичного конкурсу «Левеня», Всеукраїнської  історикознавчої  гри «Лелека».

Підвищенню інтересу учнів до вивчення цих предметів сприяє організована належним чином позакласна робота. З метою розвитку індивідуальних здібностей, зацікавлення дітей вивченням предметів, розвитку логічного мислення, пам’яті, уяви протягом року у закладах загальної середньої освіти району та Локницької об’єднаної територіальної громади пройшли предметні тижні з фізико-математичних дисциплін та інформатики, учнівські проведені олімпіади з математики, фізики, астрономії, інформатики, інформаційних технологій, інтелектуальні конкурси, організовано роботу предметних гуртків тощо.

На виконання листа Міністерства освіти і науки України «Про підсумки Міжнародного конкурсу з інформатики та комп’ютерної вправності «Бобер» у        2016 – 2017 навчальному році та організацію конкурсу «Бобер» у 2017 – 2018 навчальному році»  і з метою пошуку та підтримки талановитих учнів, популяризації і поглиблення знань з інформатики та ІКТ серед учнівської молоді, поширення і впровадження сучасних технологій в освітній процес у закладах загальної середньої освіти району проведено Міжнародний конкурс з інформатики та комп'ютерної вправності  «Бобер – 2017»: 12 листопада – для учнів 6 – 11-х класів, 13 листопада – для учнів     4 – 5-х класів, 14 листопада – для учнів 2 – 3-х класів.

Конкурс проводився у п’яти вікових групах: БОБРЕНЯТЕЧКО – для учнів 2 – 3-х класів, БОБРЕНЯТКО – для учнів 4 – 5-х класів, БОБРЕНЯ – для учнів 6 – 7-х класів; БОБРИК – для учнів 8 – 9-х класів; БОБЕР – для учнів 10 – 11-х класів загальноосвітніх шкіл.

Результати участі засвідчили, що з кожним роком конкурс з інформатики «Бобер» набуває все більшої популярності серед школярів району. Так, якщо у         2015 – 2016 навчальному році брали участь 63 учні із 6 ЗНЗ, у 2016 – 2017 навчальному році – 95 учнів із 5 ЗНЗ, то цьогоріч до участі у конкурсі долучилися 194 учні 2 – 11-х класів із 10 закладів загальної середньої освіти району та 2 закладів Локницької об’єднаної територіальної громади (Борівської, Вичівської, Зарічненської, Кутинської, Кухітсько-Вільської, Локницької, Прикладницької, Серницької, Бутівської, Вовчицької, Іванчицької, Олександрівської шкіл). Найактивнішими учасниками конкурсу були вихованці Борівської та Олександрівської загальноосвітніх шкіл (шкільні координатори – Пуха Тетяна Андріївна та Полюхович Ірина Іванівна).

У рамках плану реалізації україно-естонського проекту «Міксіке в Україні» у 2017 – 2018 рр. (лист Міністерства освіти і науки України від 05.10.2017 № 2.2-2434 «Про продовження реалізації міжнародного освітнього проекту «Міксіке в Україні» у 2017 – 2018 навчальному році») учні та вчителі математики району вперше долучилися до міжнародних змагань з усного математичного рахунку        «Прангліміне – 2018», який тривав із жовтня по грудень 2017 року на освітній платформі Міксіке.

На підставі «Меморандуму про cпівпрацю щодо реалізації проекту «Міксіке в Україні» у рамках освітньої ініціативи естонської освітньої організації OU MIKSIKE» між Міністерством освіти і науки України та Естонською освітньою організацією OU MIKSIKE від 08.09.2017 р., листа Міністерства освіти і науки України від 05.10.2017 № 2.2-2434 «Про продовження реалізації міжнародного освітнього проекту «Міксіке в Україні» у 2017 – 2018 навчальному році та відповідно до плану реалізації україно-естонського проекту «Міксіке в Україні» у 2017 – 2018 рр. 5 учнів та 1 учитель математики Прикладницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів вперше долучилися до міжнародних змагань з усного математичного рахунку «Прангліміне – 2018», який тривав із жовтня по грудень 2017 року на освітній платформі Міксіке.

За підсумками трьох турів онлайнового етапу змагань учитель математики Прикладницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Вискребенцева Ольга Анатоліївна, яка продемонструвала найкращі результати у своїй віковій групі,  взяла участь в обласному фіналі змагань з усного рахунку «Прангліміне – 2018».

На виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 07 травня 2012 року № 552 «Про затвердження Положення про Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру», листа Міністерства освіти і науки України від 23.08.2017 року № 1/9-449 «Про проведення математичного конкурсу «Кенгуру» у 2017 – 2018 навчальному році» і з метою пропедевтики знань та умінь учнів 2 – 6-х класів, популяризації математичних ідей і підтримки талановитих школярів, розвитку їх інтелектуальних здібностей, активізації творчої діяльності вчителів, вироблення методичних рекомендацій щодо вдосконалення навчальних програм і підручників шляхом аналізу статистичних даних результатів конкурсу 08 грудня 2017 року в районі проведено Всеукраїнський етап Міжнародного математичного конкурсу «Кенгуру»,  в якому взяли участь 314 учнів 2 – 6-х класів із 14 закладів загальної середньої освіти району та 2 закладів загальної середньої освіти Локницької ОТГ.

«Кенгуру» – не просто математичний конкурс, це особливий яскравий світ, який об’єднує розумних, допитливих, обдарованих дітей. Саме тому крива кількості учасників конкурсу в районі з кожним роком стрімко зростає.

Ця гра цікава як переможцям Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики, так і тим, хто лише починає засвоювати ази математичної науки. Особливістю його є те, що ані переможців, ані переможених немає. Кожна дитина знає, що це насамперед перемога над собою.

Конкурс приваблює дітей, в першу чергу, своїми задачами, які мають різне призначення і розраховані на різноманітні інтереси та здібності учнів (на розвиток обчислювальних навичок, геометричних уявлень, використання зображень і  рисунків, звичайні шкільні задачі тощо). Всі вони – крок для розвитку інтуїції, здатності аналізувати, причому швидко, прогнозувати і приймати рішення, а в цілому – тих якостей, які характерні для математичного типу мислення.

Нестандартні завдання та способи їх розв'язання, довірлива атмосфера і форма проведення конкурсу сприяють особистій  зацікавленості кожного учня у досягненні вищих результатів та викликають інтерес до математики навіть у тих, хто раніше не виявляв здібностей до цієї науки.

Конкурс «Кенгуру» можна вважати першим масовим заходом щодо впровадження тестування у вітчизняну освіту. За характером завдань він дуже близький до завдань міжнародних моніторингових досліджень математичної грамотності і рівнів її компетентності (TIMSS, PISA). Важко оцінити вплив конкурсу на емоційно-ціннісний досвід учнів. Тому у школах району ретельно готуються до нього, як до свята.

Відповідно до повноважень, делегованих Міжнародною асоціацією «KANGOUROU SANS FRONTIERES» («Кенгуру без кордонів»), яка працює під егідою ЮНЕСКО, і на виконання наказу МОНмолодьспорту від 07.05.2012 року       № 552 «Про затвердження Положення про Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру» та листа МОН від 23.08.2017 року № 1/9-449 15 березня 2018 року у закладах загальної середньої освіти району пройшов Міжнародний етап математичного конкурсу «Кенгуру – 2018», організований Львівським фізико-математичним ліцеєм-інтернатом при Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Свої знання, логічне мислення, сили, кмітливість, вправність і творчість у розв’язанні достатньо непростих завдань цьогоріч випробовували у конкурсі 629 учнів 2 – 11-х класів із 19 закладів загальної середньої освіти району і 5 закладів загальної середньої освіти Локницької ОТГ. Конкурс дає змогу учням продемонструвати не лише рівень знань, отриманих на уроках математики, а й вміння мислити логічно, креативно, знаходити нестандартні підходи до розв’язання складних математичних завдань.

Головна мета конкурсу – залучити якомога більше дітей до розв’язання математичних задач, показати кожному школяреві, що заняття математикою може бути справою корисною, захоплюючою і навіть веселою. Мета ця досягається цілком успішно: кількість учасників конкурсу з року в рік зростає.

Математичний конкурс «Кенгуру» – відмінний спосіб спробувати свої сили в математиці і отримати новий стимул до навчання. Він є однією з найдієвіших форм розвитку обдарованості, здібностей, прищеплення в учнів інтересу до вивчення математики, дає можливість спробувати свої сили в індивідуальній першості, порівняти свої досягнення з досягненнями однолітків, перевірити міцність своїх знань і глибину логічного мислення. Це наймасовіше серед школярів математичне та інтелектуальне не тільки змагання, а й свято. За всім цим стоїть велика організаційна робота вчителів математики району, які є координаторами конкурсу у своїх закладах, і з метою підвищення ефективності навчання математики активно залучають школярів до участі у конкурсі, формують творче мислення учнів, стимулюють особистісний розвиток школярів.

На виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 07.05.2012 року № 553 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський фізичний конкурс «Левеня», листа Міністерства освіти і науки України від 04.08.2017 № 1/9-428 і з метою популяризації природничих знань, перевірки фізичних умінь і навичок, інтуїції учнів під час розв’язування нестандартних задач з фізики, вдосконалення роботи з інтелектуально обдарованою молоддю, визначення найкращих юних фізиків 18 квітня 2018 року проведено Всеукраїнський фізичний конкурс «Левеня», до проведення якого долучилися 185 учнів 7 – 11-х класів із 10 закладів загальної середньої освіти району та 1 закладу Локницької об’єднаної територіальної громади.

Проведення фізичного конкурсу сприяло ознайомленню учнів та їхніх наставників із сучасними тенденціями визначення рівня знань (оскільки конкурс проводиться у тестовій формі), змістом практично орієнтованих та експериментальних завдань, які дають можливість виявити в учнів навички дослідницької діяльності, продемонструвати здатність використовувати фізичне знання у практичній повсякденній діяльності людини.

Школярі району щорічно, починаючи з 2009 року, готуються та беруть участь у фізичному конкурсі. Підготовка до конкурсу сприяє розширенню кругозору, активізації пізнавальної діяльності, підвищенню стійкого інтересу до фізики.

З року в рік збільшується кількість учасників конкурсу. Найактивнішими учасниками конкурсу були учні Борівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів (учитель Червінський А.С.), Кухітсько-Вільської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів (учитель Сидунець А.А.), Перекальської загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів (вчитель Мельник С.В.).

Районним методичним кабінетом відділу освіти проведена відповідна організаційна робота щодо залучення учнів до інших заходів, зокрема до всеукраїнського конкурсу з інформаційних технологій «ITalent» (лист Міністерства освіти і науки України № 561 від 06.03.2018 «Про Всеукраїнський конкурс з інформаційних технологій для дітей та учнівської молоді віком до 18 років «ITalent»»), Всеукраїнської олімпіади Рівненського державного гуманітарного університету для професійної орієнтації вступників на основі повної загальної середньої освіти (лист управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації від 13.04.2018 № 1275-02/01-09/18), Всеукраїнських олімпіад з математики та фізики випускників 2018 року КПІ ім. Ігоря Сікорського (лист управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації від 18.01.18 № 01-16/61), Всеукраїнської олімпіади з математики КНУ імені Тараса Шевченка, Всеукраїнських олімпіад з математики та фізики НУВГП, Всеукраїнської олімпіади з програмування (наказ Міністерства освіти і науки України від 30.03.2018 № 307), проекту ранньої дуальної освіти серед учнів 8 – 11-х класів (лист Міністерства освіти і науки України від 04.04.2018 № 2.2-857), відкритого молодіжного ІТ-фестивалю Vesnasoft 2018 з інформатики тощо.

Участь в інтелектуальних змаганнях дозволить учням глибше зрозуміти закономірності законів Природи, здобути ґрунтовні знання з математики, фізики та інформатики і добре підготуватися до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного тестування, успішної професійної кар’єри в конкурентному світі в майбутньому.

З метою активізації  вивчення історії в закладах загальної середньої освіти, розвитку творчих здібностей учнів та їх патріотичного виховання 15 березня 2018 року проведено Міжнародний учнівський конкурс юних істориків «Лелека – 2018». У змаганнях взяли участь  246 учнів 5 – 11-х класів із Борівської, Вичівської, Зарічненської, Кухітсько-Вільської, Млинківської, Новорічицької, Серницької загальноосвітніх навчальних закладів І – ІІІ ступенів, КЗ «Кутинська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів» Локницької сільської ради, Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Вовчицької, Олександрівської, Перекальської загальноосвітніх шкіл І – ІІ ступенів.

Учасники Конкурсу нагороджені сертифікатами:

–  «Золотий Лелека» – 16 учнів,  які показали  відмінний результат;

–  «Срібний Лелека» – 37 учнів, які показали високий результат;

– «Бронзовий  Лелека» – 69 учнів, які показали  достатній результат;

– «Сертифікат учасника»  отримали 124 учні.

30 листопада 2017 року учні 5 – 11-х класів Борівської, Вичівської, Дібрівської, Зарічненської, Неньковицької,  Прикладницької загальноосвітніх шкіл  І – ІІІ ступенів долучилися до участі у Міжнародній грі із зарубіжної літератури «Sunflower  – 2018». Взяли участь 46 учнів.

Свої знання, логічне мислення, кмітливість, вправність, творчість  школярі району випробовують у ряді інших інтелектуальних конкурсах відповідного спрямування: «Мультитест», «Альбус» тощо.

На виконання Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», наказу Міністерства освіти і науки України від 01.11.2010 року № 1033 «Про заходи щодо розвитку системи виявлення та підтримки обдарованих і талановитих дітей та молоді», листа Міністерства освіти і науки від 08.05.2007 року № 1-/268 «Про проведення заходів з нагоди відзначення Міжнародного дня захисту дітей 1 червня», районної програми роботи з обдарованою молоддю на 2017-2020 роки, схваленої розпорядженням голови Зарічненської районної державної адміністрації № 285 від 30 грудня 2016 року та затвердженої рішенням Зарічненської районної ради № 182 від 01 березня 2017 року,  наказу відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації № 109 від 23 травня 2018 року «Про проведення районного свята творчої обдарованості «Зоряний олімп Зарічненщини – 2018», з метою відзначення переможців ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських  олімпіад з навчальних дисциплін, ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, інших інтелектуальних конкурсів, конкурсів учнівської творчості, спортивних змагань та з метою формування інтелектуального потенціалу нації шляхом створення оптимальних умов для виявлення обдарованої молоді і надання їй підтримки у розвитку творчого потенціалу, самореалізації і духовного самовдосконалення, 01 червня 2018 року було проведено районне свято творчої обдарованості «Зоряний олімп Зарічненщини – 2018». Підготовку та проведення заходу здійснили працівники відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації, Будинку учнівської молоді, Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» та Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів.

До участі в районному заході були запрошені 43 учні закладів загальної середньої освіти району та 16 вихованців Будинку учнівської молоді, директори закладів загальної середньої та позашкільної освіти, батьки, представники громадськості. Всі заклади освіти району надали списки учнів та вихованців, кращих у навчанні, спорті, художній творчості, громадській діяльності та суспільній праці для представлення до нагородження сертифікатами у кожній із номінацій і грошовими преміями. Традиційно до альманаху «Сузір’я обдарованої молоді Зарічненщини» занесені прізвища 59 кращих учнів  закладів освіти району.

Грошову премію «Інтелект» від благодійного фонду «Наш край» та народного депутата Верховної Ради України Василя Петровича Яніцького отримали 2 переможці ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад та 2 переможці ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України.

За високі результати в навчанні, в інтелектуальних, творчих і спортивних змаганнях у номінаціях «Інтелектуали ХХІ століття», «Олімпійський резерв», «Таланти позашкілля Зарічненщини» учні отримали сертифікати учасників районного свята, грамоти та дипломи обласного управління освіти і науки, посвідчення дійсних членів обласного відділення МАН України, грошові винагороди.

Районне свято творчої обдарованості «Зоряний олімп Зарічненщини – 2018» проведено на високому організаційному та мистецькому рівнях. Оригінальність виконавської і сценічної майстерності презентували ведучі районного свята – Масюк О.В. (вчитель Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів) та Швая Ю.М. (вчитель Вовчицької загальноосвітньої     школи  І – ІІ ступенів). Вдало підібрано концертні номери заходу, виконавцями яких були вихованці Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» і Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів.

В рамках заходу діяла виставка кращих робіт гуртківців Будинку учнівської молоді, для якої характерним було поєднання творчого задуму, технічної майстерності, новизни та втілення експозиційних і естетичних вимог.

Із метою виявлення здібностей, освітніх інтересів і запитів, розвитку гармонійної особистості учня у навчальних закладах району використовуються різноманітні форми роботи: створено наукові товариства, проводяться  курси за вибором, факультативи та гуртки за різними напрямками.

Переможці усіх обласних та районних заходів нагороджені дипломами відділу освіти Зарічненської райдержадміністрації.

 

СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ

ДІЯЛЬНОСТІ МЕТОДИЧНОЇ СЛУЖБИ РАЙОНУ

У 2017 – 2018 навчальному році науково-методична робота з педагогічними і керівними кадрами закладів освіти району  здійснювалася відповідно до чинного  законодавства України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», згідно з Положенням про районний (міський) методичний кабінет (центр) та Положенням про шкільний методичний кабінет закладів освіти, рекомендацій Міністерства освіти і науки  України, управління освіти  і науки  Рівненської облдержадміністрації, Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, наказу відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації  від  01.09.2017  року  № 155 «Про зміст, структуру і форми науково-методичної роботи з педагогічними кадрами  району у 2017 – 2018 навчальному році», перспективного та річного планів роботи, які визначають основні напрями роботи установи щодо забезпечення підвищення професійного та кваліфікаційного рівнів  педагогічних працівників.

Головним завданням науково-методичної роботи у 2017 – 2018  навчальному році було забезпечення організаційно-методичного супроводу виконання районних комплексних програм розвитку освітньої галузі Зарічненського району, затверджених розпорядженнями голови Зарічненської районної державної адміністрації:   від 18 березня 2011 року № 49 «Програма розвитку дошкільної освіти району на 2011 – 2017 роки»; від 18 червня 2008 року № 274 «Районна програма національного виховання учнівської молоді Зарічненщини на 2008 – 2020 роки»; від 01 березня 2017 року            № 182 «Районна програма роботи з обдарованою молоддю на 2017 – 2020 роки».

Із метою науково-методичного забезпечення та інформаційного супроводу педагогічного процесу, організації удосконалення відповідної фахової освіти та кваліфікації педагогічних, керівних працівників, згідно з низкою завдань, визначених за підсумками серпневої конференції педагогічних працівників у 2017 році,  планом роботи на 2017 – 2018 навчальний рік  працювала  розгалужена система методичної освіти педкадрів району, яка спрямовувала свою діяльність над реалізацією ІІ етапу науково-методичної проблемної теми «Розвиток професійної компетентності педагога як умова забезпечення якості освіти в навчальних закладах району».

В умовах модернізації науково-методичної роботи з педагогами,  реалізації ІІ етапу науково-методичної проблемної теми «Розвиток професійної компетентності педагога як умова забезпечення якості освіти в навчальних закладах району»  упродовж навчального року функціонували  районні школи  директорів загальноосвітніх навчальних закладів за секціями: школа резерву на керівні посади «Мій шанс», діяльність якої спрямована на відбір та підготовку талановитих педагогів, бажаючих і спроможних побудувати професійну кар’єру, школа новопризначеного керівника «Система управління сучасною школою», школа управлінської компетентності керівників загальноосвітніх навчальних закладів (стаж роботи 5-10 років) «Упровадження інноваційних форм і методів в управлінні закладом освіти», школа менеджменту (керівники загальноосвітніх навчальних закладів, стаж роботи більше 10 років) «Модернізація управлінської діяльності в умовах освіти для сталого розвитку», 23 районні методичні об’єднання, 25 інтегрованих, проблемних, навчальних семінарів-практикумів, 6 майстер-класів, 3 творчі групи, 7 консультпунктів, 15 інструктивно-методичних нарад, школа становлення конкурентоспроможного вчителя української мови та літератури,  школа молодого практичного психолога та соціального педагога, клуб молодого учителя  «Діалог».

Методична робота у районі побудована і проводиться за принципом систематичної аналітико-діагностичної діяльності, враховуючи інтереси і запити різних категорій педагогів та керівників навчальних закладів, через анкетування, експрес-опитування, надання пропозицій, з урахуванням рівня їх професійної компетентності.

Слід зазначити, що всі заходи проводились планово й на належному рівні: доповіді, відкриті уроки, виховні заходи  та їх фрагменти були змістовними  й сприяли підвищенню професійного рівня педагогів; на підсумкових «круглих столах» і практичних заняттях розроблялись відповідні рекомендації, матеріали узагальнені посібниками.

Забезпечено роботу 7 районних базових навчальних закладів з питань реалізації науково-методичної проблемної теми району та 9  районних базових навчальних закладів з основ наук, що передбачає роботу консультаційних пунктів на базі досвіду роботи творчо працюючих керівників та педагогів. Спостерігається позитивна динаміка росту професійної компетентності педагогічних працівників району, які надають якісні освітні послуги.

Висока інформаційна насиченість змісту науково-методичної роботи, її практична спрямованість сприяли безперервному фаховому удосконаленню, підвищенню компетентності і професійної майстерності, розвитку творчого потенціалу кожного педагогічного працівника. Відповідно до поставленої мети і завдань районні та міжшкільні методичні об’єднання працювали над підвищенням теоретичного і методичного рівня педагогів, упровадженням інноваційних технологій, створенням умов для набуття кожним учителем умінь та навичок використання інформаційно-комунікаційних технологій у процесі вивчення усіх предметів навчального плану.

Колективне керівництво методичною роботою здійснювала науково-методична рада, на засіданнях якої обговорювалися плани роботи районних методичних об’єднань, результати вивчення стану методичного забезпечення та викладання базових предметів, рівня навчальних досягнень учнів, підсумки проведення районних предметних олімпіад, Всеукраїнського конкурсу «Учитель року»,  методичні доробки педагогічних працівників тощо.

У 2017 – 2018 навчальному році   проведена відповідна робота щодо педагогічної адаптації та подолання перших труднощів навчальної діяльності, організовано наставництво та стажування. Удосконаленню фахового та методичного рівня сприяли зустрічі молодого педагога, заняття районної школи молодого керівника та  працівника психологічної служби, відвідування відкритих уроків у вчителів-майстрів. Працівниками районного методичного кабінету відділу освіти підготовлені методичні рекомендації, поради для молодих учителів.

Одним із шляхів удосконалення педагогічної майстерності є вивчення і упровадження педагогічного досвіду кращих педагогів району.

У 2017 – 2018 навчальному році  районний методичний кабінет тісно співпрацював із Рівненським обласним  інститутом післядипломної освіти педагогічних кадрів. За участю методистів РОІППО були проведені районні та обласні семінари творчих керівників області та методистів, що сприяло популяризації досвіду та педагогічних здобутків наших освітян.

Пошук, виявлення та науково-методичний супровід творчих педагогів забезпечувався шляхом проведення професійних конкурсів, виставок.

З метою виявлення та підтримки творчої праці вчителів, підвищення їхньої фахової майстерності, популяризації педагогічних здобутків упродовж грудня 2017 року проведено І (районний) тур Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2018» у чотирьох номінаціях: «Українська мова та література», «Німецька мова», «Фізика»,  «Фізична культура». Кожна номінація конкурсу по-своєму особлива, так як педагогічні напрацювання конкурсантів сприятимуть здійсненню реформи нової української школи, яка, внаслідок прийняття базового закону «Про освіту», буде впроваджуватися з 2018 року.

У Конкурсі взяли участь 8 вчителів із 7 закладів загальної середньої освіти району. У номінації «Німецька мова» не було представлено жодного учасника.

Цьогорічний  Конкурс ще раз засвідчив значущість професії вчителя у житті країни та її майбутніх будівничих, нинішніх школярів, допоміг систематизувати надбання щоденної праці кращих учителів, зробити крок уперед на шляху до педагогічної майстерності. Незаперечною є роль учителів української мови та літератури, німецької мови, фізики, фізичної культури у становленні особистості, свідомого громадянина і взагалі молодої людини ХХІ століття, яка вільно орієнтується в сучасних інформаційних потоках.

Учасниками районного туру Конкурсу у номінації «Українська мова та літератури» стали 3 педагоги району: Бабич Оксана Афанасіївна – вчитель Іванчицької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів,  Репецька Людмила Василівна – вчитель Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів, Червінська Олена Павлівна – вчитель Дібрівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів.

У номінації «Фізика» взяли участь 2 учителі: Чередько Дмитро Адамович – Серницька загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів, Чугай Олександр             Миколайович – Вичівська  загальноосвітня  школа І – ІІІ ступенів.

Номінацію «Фізична культура» представляли 3 учителі: Масюк Віктор                     Іванович  – Іванчицька загальноосвітня школа І – ІІ ступенів, Борейчук Леонід Васильович – Кухітсько-Вільська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів, Дивульський                Юрій Юрійович – Річицька загальноосвітня школа І – ІІ ступенів.

Не були подані конкурсні матеріали у жодну із номінацій  Зарічненським навчально-виховним комплексом «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Борівською, Зарічненською, Морочненською, Млинківською, Мутвицькою, Неньковицькою, Новорічицькою, Прикладницькою загальноосвітніми школами             І – ІІІ ступенів, Бродницькою, Бутівською, Вовчицькою, Олександрівською,  Острівською, Перекальською, Привітівською загальноосвітніми школами І – ІІ ступенів.

Учасники Конкурсу відповідно до умов зареєструвалися на платформі Конкурсу (https://aka.ms/teacheroftheyear2018), створили профіль в освітній мережі для вчителів Microsoft (https://education.microsoft.com/), на якому розмістили відеорезюме  та пройшли три  конкурсні випробування («Тестування з фахової майстерності», «Практична робота», «Методичний практикум: моделювання уроку»).

Якісний науково-методичний супровід організації і проведення Конкурсу сприяв створенню творчого середовища для педагогічного спілкування, виявлення кращого педагогічного досвіду. Конкурсанти показали  рівень своєї педагогічної майстерності, знання з фаху, методики викладання предмета, психології та педагогіки.

Журі Конкурсу  оцінювало вміння конкурсантів виконувати практичні завдання у межах навчального предмета та їх методичну майстерність, вміння використовувати сучасні підходи у компетентнісному полі Нової української школи та обирати оптимальні прийоми, способи, методи та засоби навчання для організації освітнього процесу на уроці. Конкурс став хорошою можливістю  випробувати себе, презентувати нові грані своєї педагогічної майстерності перед колегами.

З метою пропаганди кращих здобутків та інноваційних напрацювань педагогічних працівників, поширення їх творчих досягнень, пошуку ефективних шляхів удосконалення освітнього процесу, вироблення стратегій і шляхів розвитку освіти Зарічненщини проведено І тур ХV обласного конкурсу-ярмарку педагогічної творчості  у таких номінаціях: «Дошкільна освіта», «Початкова освіта», «Спеціальна освіта», «Фізика», «Географія», «Економіка», «Математика», «Інформатика», «Інформаційні технології в освітньому процесі», «Художня культура».

На І тур ХV обласного конкурсу-ярмарку педагогічної творчості було подано  70 авторських робіт із 14 закладів загальної середньої освіти,  6 закладів дошкільної освіти Зарічненського району та 3 закладів загальної середньої освіти Локницької об’єднаної територіальної громади.

Конкурс-ярмарок педагогічної творчості проводився упродовж січня-лютого 2018 року у десяти номінаціях: «Дошкільна освіта» (9 робіт), «Початкова освіта» (23 роботи), «Спеціальна освіта» (2 роботи), «Фізика»       (3 роботи), «Географія» (8 робіт), «Математика» (11 робіт), «Інформатика» (6 робіт), «Інформаційні технології в освітньому процесі» (5 робіт), «Художня культура» (3 роботи).

Основними завданнями конкурсу-ярмарку педагогічної творчості є пропаганда кращих здобутків та інноваційних напрацювань педагогічних працівників; пошук ефективних шляхів удосконалення освітнього  процесу; популяризація серед громадськості освітянських надбань, підвищення інтересу до проблем освіти; підвищення якості  освітнього процесу та його науково-методичного забезпечення; формування творчого духу змагання в підготовці та презентації матеріалів; стимулювання творчого пошуку педагогічних працівників закладів освіти в удосконаленні освітнього процесу; створення банку даних та каталогу досягнень педагогів «Освіта Зарічненщини на шляху оновлення – 2018».

Одним із основних чинників підвищення якості знань є упровадження у практику навчання інноваційних технологій, оновлення змісту освітнього процесу відповідно до сучасних досягнень освіти і науки. Більшість навчальних закладів району плідно працюють у цьому напрямку, мають вагомі здобутки, позитивний досвід інновацій    ної роботи.

Вагому частку конкурсних матеріалів складають навчальні посібники, рекомендації, розроблені учасниками конкурсу-ярмарку педагогічної творчості з метою урізноманітнення форм, методів та прийомів активізації пошуково-дослідницької діяльності учнів, упровадження інноваційних технологій в освітній процес, забезпечення розвитку інноваційного освітнього середовища, електронні посібники, збірники навчально-методичних презентацій.

Експертні комісії розглянули подані методичні посібники за спеціально розробленими критеріями, що включали в себе оцінку змісту методичного посібника (актуальність, теоретичну та практичну цінність, інновації та новизну педагогічного досвіду), структуру методичного посібника та дотримання вимог щодо його оформлення.

Традиційно конкурс передбачав презентацію найефективніших методів навчання і виховання, показ системи роботи найкращих учителів, вихователів, педагогічних колективів.

Голови експертних комісій засвідчили позитивну динаміку якості представлених матеріалів, їх практичну спрямованість, оригінальність педагогічних рішень, авторський підхід як до змісту, так і до побудови педагогічного процесу. Матеріали виконані з дотриманням культури писемного мовлення, грамотності тексту. Естетичне та культурне оформлення матеріалів відповідає наданим рекомендаціям.

Експертні комісії відзначили  28  робіт, автори яких продемонстрували актуальність та оригінальність педагогічних ідей, інноваційність і практичне значення поданих на І тур обласного конкурсу-ярмарку педагогічної творчості  методичних розробок. Експертними комісіями визначено    13 методичних розробок, які актуальні за змістом та мають практичне спрямування  для участі у ІІ турі обласного конкурсу-ярмарку педагогічної творчості.

Забезпечено право педагогічних працівників на проходження курсів підвищення кваліфікації. У період із січня по липень 2018 року забезпечено заїзд на курси підвищення кваліфікації при Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти 106   педагогічних працівників. Методистами районного методичного кабінету  проводились інструктажі, надавалася  практична методична допомога з питань підготовки курсової роботи, виконання докурсових та післякурсових завдань.

Стимулюванню цілеспрямованого безперервного підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників, росту їх професійної майстерності сприяла атестація. Упродовж навчального року вчителі презентували свій досвід на засіданнях шкільних методичних структурних підрозділів, педагогічних радах, виступали зі звітами про результативність самоосвіти та курсової підготовки. Під час проведення відкритих уроків демонстрували практичне втілення у практику роботи інноваційних технологій та методик, педагогічного досвіду.

Під час проведення цих заходів здійснюється підвищення науково-методичного рівня вчителя, його підготовка до засвоєння змісту нових програм і технологій, їх реалізації, постійне ознайомлення з досягненнями психолого-педагогічних дисциплін і методик викладання, упровадження в шкільну практику педагогічного досвіду, творче виконання перевірених рекомендацій, збагачених новими прогресивними й досконалими методиками та засобами навчання, удосконалення навичок самоосвітньої роботи вчителя, надання йому кваліфікованої допомоги з теорії та практичної діяльності.

Методичний кабінет як науково-методична установа набуває функцій сервісного центру, методистам все частіше доводиться виконувати роль менеджера, тьютора, модератора, експериментатора; «віртуального методиста», здатного до створення мережевого багатофункціонального комплексу, спрямованого на науково-методичну, інформаційну, консультативну та комунікативну допомогу педагогічним працівникам.

Важливим напрямом діяльності методичної служби залишається науково-методичне забезпечення та супровід інклюзивного навчання, допрофільної підготовки та профільного навчання. Районний методичний кабінет є осередком підготовки вчителя до здійснення інноваційної діяльності, упровадження ІКТ.

З метою цілеспрямованої роботи та для забезпечення колективного керівництва методичною роботою діє науково-методична рада, на засіданнях якої розглядаються актуальні питання теорії і методики навчання та виховання; аналіз науково-методичної роботи за минулий навчальний рік, організація науково-методичної роботи з керівними та педагогічними кадрами в навчальних закладах району у поточному навчальному році; мета, засоби та основні напрямки науково-методичної роботи щодо реалізації районної науково-методичної проблемної теми; стан проведення атестації педагогічних працівників; апробація та моніторингові дослідження якості навчальної літератури для загальноосвітніх навчальних закладів; методологічні засади вивчення другої іноземної мови у загальноосвітніх навчальних закладах району: проблеми, перспективи; забезпечення сучасного науково-методичного супроводу управлінської діяльності в контексті реалізації Національної стратегії розвитку в Україні на період до 2021 року; розгляд та затвердження матеріалів, посібників, науково-методичних рекомендацій, учасників конкурсу-ярмарку педагогічної творчості; стан забезпечення учнів, учителів загальноосвітніх навчальних закладів району підручниками, посібниками, навчальними програмами; шляхи упровадження інноваційних педагогічних технологій та підвищення ефективності уроку, вивчаються та обговорюються нормативні документи, матеріали фахових періодичних видань, новинки методичної літератури, зміст і форми методичної роботи, підсумки проведення Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін, конкурсів; заслуховувалися творчі звіти учителів, які атестуються на присвоєння педагогічних звань; методистів про підсумки методичної роботи.

Робота методичних осередків спрямована на підвищення науково-теоретичної підготовки, розвиток професійної компетентності, удосконалення професійної діяльності, стимулювання мотиваційної сфери педагогічних кадрів, формування готовності до професійного самовдосконалення та самоосвіти.

Зміст роботи районної методичної служби сьогодні ми  розглядаємо  в контексті реформування галузі, яка окреслена Законом України «Про освіту», Концепцією «Нова українська школа». Тому завдання методичних служб усіх рівнів полягає в забезпеченні умов для становлення вчителів нової генерації, які готові приймати виклики, користуватися автономією, академічною свободою, конкурувати.

Виходячи з основних завдань сучасної школи, упродовж 2017 – 2018 навчального року вся методична робота  з учителями української мови та літератури була спрямована на реалізацію науково-методичної проблемної теми «Підготовка вчителя української мови та літератури загальноосвітнього навчального закладу до професійно-педагогічної творчості в умовах розвитку професійної компетентності».

Організовуючи науково-методичну роботу, здійснюючи підвищення кваліфікації, професійного рівня вчителів-словесників, районний методичний кабінет відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації спрямовує  діяльність на виконання таких завдань:

– розробка та впровадження проектів щодо реалізації Концепції «Нова українська школа» як «дорожньої карти» реформ, запропонованих на національному рівні, переведення системи науково-методичної у режим інноваційного  розвитку, що забезпечить її якість та доступність  відповідно  до європейських  стандартів;

–               реалізація комплексних заходів щодо впровадження  нових державних освітніх стандартів, оновлених програм, у тому числі, в умовах функціонування освітніх округів;

–               упровадження заходів щодо підготовки педагогів до покрокової заміни у викладанні предметів на компетентнісний  та діяльнісний;

–               забезпечення належного рівня науково-методичної, консультативної допомоги вчителям з питань реалізації сучасних трендів в освіті;

–               опанування сучасних андрагогічних принципів навчання педагогів та ефективних інтерактивних форм роботи;

–               побудова мережевої форми підвищення професійного рівня  педагогів, тобто залучення працівників до сумісного навчання, сумісної творчості, обміну досвідом;

–               створення  авторських педагогічних майстерень кращих вчителів;

–               активізація діяльності шкіл педагогічної майстерності, шкіл новаторства, шкіл технологічної майстерності, лабораторій творчого вчителя, тренінгових центрів;

–               мотивація вчителів української мови та літератури до пошуку нових форм і методів роботи у світлі реалізації Концепції «Нова українська школа»;

–                                     активізація роботи щодо залучення учнівської молоді до інтерактивних

конкурсів, зважаючи на їх відповідність ідеям Концепції «Нова українська школа»;

–               удосконалення системи підготовки школярів до предметної олімпіади, мовно-літературних конкурсів, складання ЗНО та ДПА з української мови та літератури;

–               залучення педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти району до презентації та поширення власного педагогічного досвіду в друкованих фахових виданнях, на інтернет-ресурсах, методичних і творчих заходах різного рівня.

У 2017 – 2018 навчальному році науково-методичний супровід учителів-словесників був спрямований на створення сприятливого особистісно зорієнтованого педагогічного середовища для формування успішної індивідуальної траєкторії саморозвитку вчителів-словесників. З цією метою упроваджено новітні інтерактивні форми методичної роботи з педагогічними кадрами. Упродовж року районне методичне об’єднання  вчителів української мови та літератури працює в системі інноваційних координат. З метою забезпечення педагогів інформаційно-методичними ресурсами щодо імплементації оновлених навчальних програм, реалізації завдань Держстандарту базової освіти в галузі вивчення рідної мови й літератури, осмислення концептуальних засад нової української школи проведено низку методичних заходів.

У планах роботи районних методичних структур з учителями-словесниками передбачено проведення засідань з методики практичного використання інформаційно-комп’ютерних технологій, застосування веб-технологій, створення проектів, запровадження педагогічних інновацій у практику роботи, організації профільного навчання, роботи з обдарованими дітьми, проведення моніторингу якості освіти тощо. Зокрема, проведено:

–               інструктивно-методичні наради щодо реалізації теоретичних і методичних засад Державного стандарту з освітньої галузі «Мови і літератури» при викладанні української мови та літератури у 9-х класах; завершення 2017 – 2018 навчального року та проведення ДПА та ЗНО з української мови та літератури;

–               засідання районних методичних об’єднань вчителів до початку навчального року з актуальних питань організації освітнього процесу і підвищення професійної компетентності вчителів в умовах упровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти: стан, проблеми, перспективи, навчання української мови та літератури на засадах Концепції нової української школи, формування мовної особистості учня в контексті компетентнісного навчання української мови та літератури, сучасні технології мовно-літературного розвитку учнів загальноосвітньої школи, формування критичного мислення учнів засобами дисциплін філологічного циклу;

–               інструктивно-методичні семінари «Підготовка вчителів-словесників до участі у Всеукраїнському конкурсі «Учитель року»: важливі акценти», «Компетентнісний підхід та соціалізація особистості в умовах нової української школи» для вчителів української мови та літератури, координаторів Всеукраїнської українознавчої гри «Соняшник»;

–               районні семінари-практикуми вчителів-словесників з тем «Інформаційно-комунікаційні технології навчання на уроках української мови та літератури як ефективний засіб реалізації завдань компетентнісної освіти», «Реалізація ідей Концепції національно-патріотичного виховання учнівської молоді на уроках української мови та літератури у сучасному освітньому просторі», «Розвиток професійної компетентності вчителя-словесника  у контексті реалізації Державного стандарту та використання інноваційних освітніх технологій», «Реалізація наскрізних змістових ліній на уроках української мови та літератури», «Компетентнісний вимір сучасного уроку української мови та літератури у світлі реалізації концептуальних засад нової української школи»;

–               засідання Школи становлення конкурентоспроможного вчителя української мови та літератури з проблем «Формування конкурентоспроможного педагога в контексті Концепції «Нова українська школа», «Підготовка вчителя до проведення сучасного уроку в компетентнісному полі нової української школі»;

–               інформаційно-методичний семінар для вчителів української мови та літератури 10 – 11-х класів закладів загальної середньої освіти району з теми «Зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури: панорамний погляд на проблему»;

–               засідання круглого столу з проблеми «Мовно-літературна освіта в проспекції нової української школи» тощо.

У межах цих заходів пройшли навчання молодих учителів-словесників, «круглі столи» за участю переможців районного туру конкурсу «Учитель року – 2018» у номінації «Українська мова та література» та учасників обласних методичних заходів, творчі звіти вчителів, які атестувалися у поточному навчальному році, педагогічні майстерні освітян, досвід яких вивчено, тощо.

У роботі районних методичних структурних підрозділів з учителями української мови та літератури використовується багата палітра форм і методів навчання педагогів та підготовки їх до роботи з обдарованими дітьми: творчі звіти і презентації, «круглі столи», дискусії, методичні діалоги, практичний показ фрагментів застосування сучасних технологій. Участь вчителів у наведених  заходах сприяє не тільки підвищенню рівня їхньої професійної компетентності, а й усвідомленню ними свого місця та ролі у цьому процесі, формуванню у них правильної мотивації до роботи з учнівською молоддю.

Формуванню творчого вчителя української мови та літератури особливо сприяє популяризація ефективної педагогічної практики у формі майстер-класу. У нашому випадку це досвід вчителя-методиста української мови та літератури Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія»  Бабича Г.М. з теми «Робота з обдарованими дітьми на уроках української мови та літератури».

На заняттях майстер-класів розглядаються як теоретичні, так і практичні питання щодо роботи з обдарованими учнями, демонструються практичні прийоми впровадження сучасних технологій навчання з проблем: «Стимулювання особистісного розвитку учнів на уроках української мови та літератури»,  «Завдання нової української школи – підтримка обдарованого учня й розвиток його здібностей». Особливе місце у роботі майстер-класів відводиться виробленню рекомендацій батькам щодо розвитку обдарованості. Тому на кожному занятті майстер-класу діє «салон педагогічної майстерності», де учасниками майстер-класу розробляються поради «Як розвивати творчі здібності обдарованих дітей», «Поради батькам щодо навчання і виховання обдарованої дитини в сім’ї», «Рекомендації учителям, які працюють з обдарованими дітьми», «Перелік орієнтовних заходів, які можна використати при плануванні роботи з обдарованими дітьми», «Робота з обдарованими учнями в контексті підготовки до олімпіади», практикується «Методичний діалог», результатом якого є вироблені пам’ятки «Якості, якими має володіти вчитель у роботі з обдарованими дітьми», «Правила управління успіхом на уроці», «Програма спостереження на уроці за здійсненням розвитку критичного мислення учнів» тощо.

Результатом багатогранної науково-методичної роботи з учителями української словесності, дієвою формою обговорення актуальних проблем та обміну досвідом з питань роботи з обдарованими дітьми є підготовка проекту «Від творчого вчителя до творчого учня».

За матеріалами виступів учасників засідань районних методичних структурних підрозділів вироблено ряд методичних рекомендацій, укладено і презентовано методичний посібник для самоосвіти вчителів української мови і літератури «Методичний порадник», експрес-бюлетені фахової інформації для вчителів-словесників. У збірниках зібрано кращий досвід педагогів району, висвітлено власне бачення та обґрунтування науково-методичних аспектів упровадження інформаційно-комп’ютерних технологій при вивченні української мови та літератури, зосереджено увагу на проблемах і перевагах їх застосування, значенні щодо формування навчальних та життєвих компетентностей школярів.

Підвищенню фахового рівня педагогів сприяє їх участь у методичних заходах різного рівня: конференціях, семінарах, конкурсах тощо. Постійно проводилася робота з метою залучення вчителів української мови та літератури району до участі в обласних науково-практичних заходах та конкурсах фахової майстерності.

Пріоритетними напрямками в роботі районних і шкільних методичних структурних підрозділів є підготовка вчителів до викладання української мови та літератури за новими програмами та підручниками, організація допрофільної підготовки та профільного навчання.

Методична робота з учителями початкових класів, вихователями груп продовженого дня   району проводилась відповідно до плану роботи районного методичного кабінету на 2017 – 2018 навчальний рік і спрямовувалась  на реалізацію науково-методичної  проблемної теми  «Реалізація і творче спрямування професійної компетентності  вчителів початкових класів, вихователів груп продовженого дня  на формування базових компетенцій молодших  школярів».

Пріоритетними у роботі з учителями початкових класів, вихователями груп продовженого дня  стали завдання:

формування готовності педагогів до реалізації нового  Державного стандарту початкової освіти в умовах Нової української школи;

удосконалення навчально-виховного процесу шляхом упровадження розвивальних, здоров’язбережувальних, інформаційно-комп’ютерних технологій;

реалізація компетентнісного, особистісно орієнтованого,  діяльнісного підходів в системі роботи вчителя початкових класів;

забезпечення системного підходу до розвитку творчих здібностей молодших школярів;

оновлення змісту, форм  роботи шкільних методичних об’єднань з метою підвищення професійного рівня педагогічних працівників відповідно до Концепції «Нова українська школа».

З метою підвищення професійного рівня педагогічних працівників, формування готовності  вчителів та вихователів груп продовженого дня  до  реалізації  державного стандарту початкової  освіти упродовж 2017 – 2018 навчального року проведено систему заходів. Удосконалено структуру  методичної роботи з учителями початкових класів, вихователями  груп продовженого дня,  яка включала  організацію  роботи за трьома модулями: становлення педагогічного працівника, удосконалення   та творча реалізація професійної майстерності вчителя.

Продовжили роботу методичні об’єднання вчителів 1 – 4-х класів, вихователів груп продовженого дня  (керівник Омельянова Л.В., методист районного методичного кабінету відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації), які забезпечили вивчення нормативно-правової  бази для  організації навчально-виховного процесу у 1 – 4-х класах, реалізацію  сучасних  підходів на уроках та у групах продовженого дня  з учнями початкових класів, оновлення змісту початкової освіти шляхом розширення мережі освітніх послуг за рахунок варіативної складової навчальних планів. Кожне засідання передбачало теоретичний і практичний блок з певної теми.  Практикувались різні форми методичної роботи, зокрема,  творчі звіти, виставки-презентації. Перевага надавалась інтерактивним формам та прийомам: дискусіям, діловим іграм, методичним турнірам, «мозкова атака», «відкритий мікрофон».

Упродовж 2017 – 2018 навчального року  організовано проведення засідань

районних методичних об’єднань учителів початкових класів, вихователів груп продовженого дня  з тем: «Науково-методичний супровід педагогічної діяльності учителів 1 – 4-х класів, вихователів ГПД у 2017 – 2018 навчальному році», «Підвищення ефективності навчально-виховного процесу у початкових класах, групах продовженого дня»;   семінарів-практикумів з тем: «Сучасний урок у початкових класах в контексті компетентнісного підходу» (Річицька загальноосвітня школа І – ІІ  ступенів); «Формування цілісного світобачення молодших школярів шляхом реалізації інтегрованого підходу» (Неньковицька загальноосвітня школа           І – ІІІ  ступенів), «Ефективні форм та методи роботи у групі продовженого дня» (Морочненська загальноосвітня школа І – ІІІ  ступенів); інструктивно-методичні наради з керівниками шкільних методичних об’єднань  з тем: «Науково-методичне забезпечення організації навчально-виховного процесу у початкових класах у 2017 – 2018 навчальному році»; «Про підсумки організації навчально-виховного процесу у початкових класах у 2017 – 2018 навчальному році»; консультпункту для молодих учителів з тем: « Навчально-методичне забезпечення вчителя початкових класів»,

« Школа становлення. Як стати  успішним учителем».

Забезпечено участь  педагогічних працівників в  обласних методичних заходах:

– педагогічному брифінгу «Від ідеї освітнього проекту «На крилах успіху» – до його реалізації»;

– постійно діючому вебінарі «Досвід та перспективи розвитку інклюзивного навчання у дошкільній та початковій освіті в Україні і у світі»;

– семінарі-практикумі для заступників директорів із питань початкової освіти «Моделювання уроків в умовах реалізації компетентнісного та діяльнісного підходів»;

–                                     практико-орієнтованому семінарі «Впровадження ІКТ в освітній процес на

прикладі інтерактивного курсу з математики для початкової школи «Вчи.ком.юа».

На виконання наказу Рівненського ОІППО від 02.05.2018 № 77 «Про організаційні питання щодо підготовки вчителів фізкультурної галузі, які навчатимуть учнів 1-х класів у 2018 – 2019  і 2019 – 2020  навчальних роках, для роботи в умовах Нової української школи»  21 травня 2018 року  на базі Зарічненського  навчально-виховного комплексу  «Загальноосвітня школа І          ступеня – гімназія» проведено семінар-тренінг  для вчителів фізкультурної галузі , які навчатимуть учнів перших класів у 2018 – 2019 навчальному році, з теми «Особливості реалізації освітньої галузі «Фізкультурна» в умовах упровадження нового Державного стандарту початкової освіти».

На виконання наказу РОІППО від 24.01.2018 року «Про організаційні питання щодо підготовки педагогічних працівників до роботи в умовах Нової української школи» упродовж лютого-червня 2018 року для  32 вчителів-класоводів  1-х класів  закладів загальної середньої освіти району  проведено регіональні тренінги з підвищення кваліфікації.  Забезпечено системний підхід з  вивчення нормативно-правового, теоретичного науково-методичного забезпечення  роботи  педагогів у 1 класі відповідно до Концепції «Нова українська школа» .

Упродовж лютого забезпечено проведення у загальноосвітніх навчальних  закладах району щорічного тижня молодшого школяра.

Пріоритетним напрямом методичної  роботи  з учителями  початкових класів району є проведення   заходів щодо своєчасного  виявлення ранньої обдарованості,  забезпечення умов для розвитку талановитих дітей,  удосконалення навчально-виховного процесу в  освітніх закладах з урахуваннням особистих якостей,  стану здоров’я, природних задатків дитини.

З метою методичної підтримки проведено організаційну роботу щодо участі педагогів у Всеукраїнському вебінарі «Впровадження STEM-технологій у початковій школі. Методи та перспективи», весняній та літніх сесіях онлайн-проекту «Інтерактивна школа творчого учителя», онлайн-форумі для батьків майбутніх першокласників «Партнерство школи та родини у Новій українській школі».

Упродовж листопада 2017 року забезпечено участь учнів 3-4 класів загальноосвітніх навчальних  закладів  у мережевому навчальному проекті «Будьте здорові», Міжнародному природничому інтерактивному   конкурсі  «Колосок».

Надавалась науково-методична допомога адміністраціям закладів з питань удосконалення навчально-виховного процесу в початкових класах  шляхом індивідуального консультування та участі в інструктивно-методичних нарадах. Зокрема, обговорено проблеми підвищення кваліфікації вчителів, які працюватимуть  у 2018 – 2019  навчальному році у  1-х класах, сучасні підходи до  оцінювання рівня розвитку учнів початкових класів на засадах компетентнісного підходу, особливостей організації освітнього процесу у початкових класах             у 2017 – 2018  навчальному році, підготовку учнів до участі у І та ІІ етапах учнівської олімпіади «Юне обдарування», проведення державної підсумкової атестації у 4 класах у поточному році, реалізацію Концепції національно-патріотичного виховання у групах продовженого дня.

На допомогу педагогічним працівникам району підготовлено методичні рекомендації: «Компетентнісний підхід до навчання і виховання здібних та обдарованих дітей у контексті життєтворчої особистості», «Активні форми та методи роботи в системі початкової освіти»;  «Реалізація діяльнісного підходу на уроках в початкових класах». Поновлено тематичну картотеку «Впроваджуємо інноваційні технології на уроках у початкових класах».

За матеріалами методичних засідань підготовлено електронний варіант посібників. Забезпечено інформування педагогічних працівників району про проведені заходи через сайт районного методичного кабінету.

Суспільно-політичні зміни в Україні, інтеграція до європейського простору висувають перед системою освіти нові завдання, спонукають до реальної модернізація змісту освіти та стратегії її розвитку, спрямованої на досягнення нової якості освіти, створення моделі школи майбутнього.

Напрямами особливої уваги та змін є:

– нові освітні стандарти;

– нова система оцінки якості освіти на основі компетентнісно зорієнтованого підходу;

– створення принципово нового механізму взаємодії всіх учасників освітнього процесу, який ґрунтується на дотриманні принципу єдності їх інтересів;

– посилення спрямованості виховної роботи і національно-патріотичного виховання;

– ефективний  психологічний супровід освітнього процесу;

– державно-громадська система управління освітою  тощо.

Характер змін, що відбуваються в освіті, вимагає професійного росту педагогів, інновацій, гнучкості, динамічності. Зростає потреба в активних, конкурентоспроможних, творчих, демократичних, толерантних особистостях, самодостатніх і самореалізованих, спроможних оптимально адаптуватися до сучасного мінливого інформаційного світу, які усвідомлюють свою роль у трансформації суспільства та необхідність мобільно реагувати на зміни.

З метою підвищення фахової майстерності вчителів фізико-математичного циклу та інформатики, забезпечення їх безперервної освіти на районному рівні і в кожному закладі загальної середньої освіти проводиться системна науково-методична робота, яка спонукає педагогів до підвищення свого фахового рівня, сприяє взаємному збагаченню вчителів педагогічними знахідками, дає змогу молодим фахівцям вчитися педагогічної майстерності у старших і досвідченіших колег, забезпечує підтримку духу творчості, прагнення до пошуку.

Ефективність науково-методичної роботи з педагогічними кадрами у значній мірі залежить від творчого потенціалу методиста районної методичної служби, від рівня його професійної компетентності, а також від самих педагогів, їх науково-теоретичної підготовки, педагогічної та методичної майстерності.

Виходячи з основних завдань сучасної школи, протягом 2017 – 2018 навчального року вся робота методиста з учителями математики, фізики, астрономії та інформатики була спрямована на реалізацію науково-методичної проблемної теми «Модернізація науково-методичної роботи з учителями фізико-математичного циклу та інформатики в контексті сучасних тенденцій розвитку освітнього простору і педагогічних технологій», що передбачала:

– створення оптимальної динамічної системи науково-методичної роботи з педагогічними кадрами, побудованої на основі діагностики, особистісно зорієнтованого підходу, диференціації та індивідуалізації;

– забезпечення ефективного науково-методичного супроводу впровадження педагогічних інновацій;

– реалізацію завдань нових Державних стандартів початкової, базової і повної загальної середньої освіти, Концепції «Нова українська школа»;

– раціональне поєднання в системі науково-методичної роботи з педагогічними кадрами колективних, групових та індивідуальних  форм (майстер-класи, інструктивно-методичні наради, семінари-практикуми, консультпункти тощо);

– забезпечення участі вчителів математики, фізики, астрономії, інформатики у всеукраїнських і міжнародних програмах, проектах, творчих інтелектуальних змаганнях;

– створення ефективної системи моделювання, вивчення, узагальнення, поширення і впровадження кращого педагогічного досвіду;

– персоніфікація науково-методичної роботи з педкадрами шляхом використання різних форм індивідуального впливу та адресної методичної допомоги (індивідуальні консультації, система творчих завдань, методичні діалоги, дні методиста тощо);

– творчий підхід до підготовки і проведення представницьких методичних заходів: науково-практичних конференцій, педагогічних читань, конкурсів, методичних фестивалів тощо;

– створення ефективної системи інформування педагогів з використанням веб-технологій про актуальні проблеми освіти, нові педагогічні технології, педагогічний досвід;

– впровадження у практику роботи інформаційно-комунікаційних, проектних технологій, удосконалення системи оцінювання навчальних досягнень учнів шляхом використання тестових технологій, забезпечення на уроках і в позаурочний час диференційованого особистісно зорієнтованого підходу до учнів;

– зростання впливу науково-методичної роботи на підвищення професійної майстерності педагогічних кадрів, якості освітнього процесу шляхом створення науково-методичного простору, системи інформаційного забезпечення;

– залучення учителів фізико-математичних дисциплін та інформатики до науково-дослідницької, культурно-освітньої та просвітницької діяльності;

– створення умов для підвищення кваліфікації та професійної майстерності вчителів математики, фізики, астрономії, інформатики, розвитку їх творчого потенціалу, досягнення позитивних результатів навчально-виховного процесу (відповідно до діагностики та кваліфікації), рівня інформаційної компетенції;

– організації ефективної системи науково-методичної роботи, розробки і видання навчально-методичних посібників, рекомендацій, дидактичних матеріалів;

– удосконалення науково-методичного консультування, активізації роботи опорних шкіл;

– здійснення науково-методичного супроводу  допрофільного та профільного навчання;

– здійснення моніторингового дослідження якості освітніх послуг;

– неперервної освіти вчителів математики, фізики, астрономії, інформатики,  формування готовності до самоосвіти та самовдосконалення;

–                                     підготовки вчителів до роботи з обдарованими дітьми;

– забезпечення тісної співпраці з РОІППО, вищими навчальними закладами, громадськими організаціями.

Головними джерелами інформаційного забезпечення науково-методичної роботи з учителями фізико-математичного циклу та інформатики були:

1) законодавчі, керівні, концептуальні і нормативні урядові документи та документи органів місцевого самоврядування;

2) психолого-педагогічна та методична література – від різноманітних посібників з педагогіки і психології до видань з навчальних дисциплін; наукова і методична література з проблем науково-методичної роботи, науково-методична періодика, Інтернет-джерела;

3) педагогічний досвід і результати  наукових досліджень та експериментів;

4) діагностування педагогів, що дає змогу вибудувати науково-методичну роботу більш конкретно, наблизити її до реальних запитів та потреб педагогів, здійснювати індивідуальний підхід, надати адресну допомогу;

5) педагогічне прогнозування за допомогою методів моделювання, експертної оцінки, публікаційного методу, що дає змогу повніше адаптувати науково-методичну роботу до сучасних вимог і працювати на випередження, отримати необхідну інформацію для планування та змісту науково-методичної роботи;

6) атестація педагогічних кадрів (матеріали дають змогу побачити стан освітнього процесу, відкривають можливості для надання адресної допомоги);

7) статистичні звіти як аналіз стану та перспектив розвитку науково-методичної роботи.

З цією метою науково-методична робота з учителями фізико-математичних дисциплін  та інформатики протягом 2017 – 2018 навчальному році була спрямована на виконання наступних завдань:

–               якісна реалізація Державного стандарту базової загальної середньої освіти (галузі «Математика», «Природознавство (фізичний та астрономічний компонент)», «Технології» (інформативний компонент), Концепції «Нова українська школа»;

–               поліпшення якості фізико-математичної та інформаційної освіти засобами активного впровадження в освітній процес інформаційно-комунікаційних, проектних,   інтерактивних технологій, технології проблемного навчання;

–               упровадження інноваційних технологій та проведення нестандартних уроків;

–               створення умов для раннього виявлення творчих здібностей, розвитку обдарованості учнів, залучення та підготовка їх до участі в фізико-математичних та інформатичних конкурсах, турнірах, олімпіадах;

–               виявлення та підтримка творчо працюючих учителів, залучення їх до фахової конкурсної діяльності;

–               виявлення, вивчення, узагальнення та поширення кращого педагогічного досвіду.

Науково-методична робота з учителями фізико-математичного циклу та інформатики району спрямована на формування особливого типу педагога з новим мисленням – демократичним, інтуїтивним, прогностичним, акмеологічним, підвищення якості освітнього процесу, розвиток творчого потенціалу кожного вчителя, створення умов для підтримання інтелектуального фону, виховання дієвого інтересу до освітньої діяльності, впровадження сучасних педагогічних технологій з метою розкриття та розвиту інтелектуальних і творчих здібностей дитини, на задоволення потреб у самовдосконаленні.

З метою успішного розв’язання поставлених завдань розроблена і чітко функціонувала структура науково-методичної роботи з учителями математики, фізики, астрономії, інформатики в районі, система нарощування та оновлення фахових знань, нових педагогічних ідей та технологій, вивчення, узагальнення і

поширення кращого педагогічного досвіду, яка включала 12 методичних формувань, а саме:

– районне методичне об’єднання вчителів математики з проблеми «Формування інноваційної особистості вчителя та учня шляхом упровадження в навчально-виховний процес нових освітніх технологій»;

–  районний семінар-практикум учителів математики «Сучасні підходи до уроку математики в школі»;

– майстер-клас вчителя математики Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» Войтович Н.І. з теми «Робота з обдарованими дітьми на уроках математики»;

– інструктивно-методичні наради з учителями математики;

– районне методичне об’єднання вчителів фізики та астрономії з проблеми «Формування інноваційної особистості вчителя та учня шляхом упровадження в навчально-виховний процес нових освітніх технологій»;

– районний семінар-практикум учителів фізики «Новітні підходи до уроку фізики в сучасній школі»;

– майстер-клас учителя фізики Кухітсько-Вільської загальноосвітньої школи       І – ІІІ ступенів Сидунця А.А. з теми «Дослідно-експериментальна робота учнів на уроках фізики»;

– інструктивно-методичні наради з учителями фізики та астрономії;

– районне методичне об’єднання вчителів інформатики з проблеми «Формування інноваційної особистості вчителя та учня шляхом упровадження в навчально-виховний процес нових освітніх технологій»;

– районний семінар-практикум вчителів інформатики «Новітні підходи до уроку інформатики в сучасній школі»;

– районний консультпункт для вчителів інформатики 2 – 4-х класів з проблеми «Умови та шляхи ефективного впровадження інформатики у  2 – 4-х класах за новим Державним стандартом»;

– інструктивно-методичні наради з учителями інформатики.

З метою надання необхідної адресної консультативно-методичної допомоги вчителям фізико-математичного циклу та інформатики закладів освіти організовано роботу трьох районних опорних шкіл на базі досвіду роботи творчо працюючих учителів математики Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» з проблеми «Формування обдарованої особистості школяра шляхом використання інноваційних технологій навчання», фізики та астрономії Кухітсько-Вільської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів з проблеми «Формування діяльнісно-творчих компетентностей учнів в умовах профілізації фізичної освіти», інформатики Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів з проблеми «Використання інноваційних технологій на уроках інформатики з метою підвищення ефективності навчання предмета і поглиблення знань учнів». Традиційними стали практичні заняття за участю вчителів цих закладів, у ході яких запропоновано власні, оригінальні моделі розвитку творчої активності школярів та педагогів, побудовані на основі особистісно зорієнтованого і компетентнісного підходів, співпраці, діалогу, взаєморозуміння, наступності, педагогічної комунікації тощо.

З метою ефективного планування науково-методичної роботи з учителями математики, фізики, астрономії та інформатики систематично здійснюється педагогічне діагностування їх професійного рівня, яке дозволяє вчасно коригувати не тільки педагогічну діяльність педагогів, а й роботу методичної служби в цілому: педагогічне спостереження, анкетування, бесіда, тестування. Так, наприклад, проводилися анкети «Готовність учителя до інноваційної діяльності», «Рівень володіння ІКТ», «Педагогічна самооцінка діяльності педагога». На завершення проведено «Опитувальник щодо планування науково-методичної роботи на наступний навчальний рік». Аналіз зібраних даних дає можливість виявити вчителів, які мають певні труднощі і потребують методичної допомоги; педагогів, які мають високий рівень професійної підготовки, володіють інноваційними технологіями та активно впроваджують їх в освітній процес.

У планах роботи районних методичних структур з учителями фізико-математичного циклу та інформатики передбачено проведення засідань, спрямованих на удосконалення професійної компетентності педагогів, формування в учителів свідомого сприйняття продуктивних, діяльнісних технологій навчання, які забезпечують умови для компетентнісно зорієнтованого навчання, соціалізації освітнього процесу, розвитку в учнів життєвих компетентностей, організації профільного навчання, роботи з обдарованими дітьми, проведення моніторингу якості освіти тощо.

Так, на засіданнях районних методичних об’єднань та інструктивно-методичних нарадах учителів математики, фізики та астрономії, інформатики до початку навчального року обговорено актуальні питання щодо організації освітнього процесу і підвищення професійної компетентності вчителів в умовах становлення Нової української школи, реалізації теоретичних і методичних засад Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти з освітніх галузей «Математика», «Природознавство» і «Технології» при викладанні математики, фізики та інформатики у 9-х класах; інтеграції самоосвітньої діяльності вчителя та учня, напрямів розбудови професійного образу «Я» вчителя, упровадження сучасних освітніх технологій тощо.

На базі Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів проведено районний семінар-практикум для вчителів математики з теми «Формування ключових і предметних компетентностей учнів в умовах трансформації шкільної математичної  освіти», в ході якого окреслено управлінські орієнтири щодо розвитку математичної освіти у закладі в контексті освітніх трендів, нововведень та інновацій у навчанні; запропоновано експрес-огляд діючих учнівських та вчительської методичної виставки «Педагогічні надбання вчителів закладу у площині вимог сьогодення»; проведено фрагменти уроків математики, зокрема уроку алгебри у 9 класі з теми «Квадратична функція, її властивості і графік» з використанням комп’ютерного тестування (вчитель Моторко І.О.) та уроку захисту учнівських проектів з геометрії у 7 класі з теми «Трикутники та його елементи» (вчитель Полюхович М.М.); презентовано педагогічний досвід учителів математики        Моторка І.О. та Полюхович М.М. з тем: «Реалізація наскрізних ліній ключових компетентностей учнів шляхом використанні інформаційно-комунікаційних технологій на уроках математики» та «Проектно-дослідна діяльність учнів як шлях до реалізації компетентнісного підходу у сучасній математичній освіті». Учасники семінару отримали корисну інформацію з питань: «Нові парадигми науково-методичного супроводу компетентнісного підходу при вивченні математики у світлі вимог сьогодення» (методист районного методичного кабінету відділу освіти Клімович Г.А.), «Модернізація освітнього процесу з математики шляхом розв’язування компетентнісних задач прикладного і сюжетного змісту» (Вискрибенцева О.А., вчитель математики Прикладницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів), «Мотиваційний компонент у навчанні математики як фактор активної пізнавальної діяльності учнів і засіб емоційного та розумового стимулювання» (Кушнір С.І., вчитель математики Морочненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів), «Розвиток життєвих компетентностей учнів шляхом проведення інтегрованих уроків» (Смаглюк М.Р., вчитель математики Вовчицької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів), «Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру» і Міжнародний українсько-естонський проект «Міксіке» як ефективні засоби формування ключових і математичних компетентностей учнів»           (Карпенюк Г.Г., вчитель математики Борівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів), якими наповнено скриньку методичних ідей з теми «Особливості організації навчання математики в Новій українській школі в контексті компетентнісного підходу». Проблемне коло «Перспективи розвитку сучасної математичної освіти – що залежить від учителя математики?» за підсумками семінару сприяв виробленню конкретних рекомендацій, які допоможуть учителям забезпечити високий рівень освітнього процесу з математики у закладах загальної середньої освіти району, формування ключових і предметних компетентностей учнів в умовах трансформації шкільної математичної  освіти.

Районний семінар-практикум для вчителів фізики та астрономії з теми «Забезпечення практичної спрямованості навчання фізики в контексті реалізації завдань Нової української школи» відбувся на базі Дібрівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів, під час якого визначено основні орієнтири щодо розвитку фізико-астрономічної освіти у закладі загальної середньої освіти; презентовано роботу вчителів фізики школи у рамках науково-методичних заходів різних рівнів, у педагогічних виданнях, мережі Інтернет; запропоновано фрагменти уроків фізики, зокрема уроку контролю знань за допомогою комп’ютерного тестування у 9 класі з теми «Розв'язування задач з розділу «Світлові явища» (вчитель Мерзін В.А.) та уроку захисту учнівських проектів у 7 класі з теми «Фізичні явища. Дифузія» (вчитель Ковтунович С.Ф.); представлено педагогічний досвід учителів фізики Мерзіна В.А. та Ковтуновича С.Ф. з тем: «Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освітній процес сучасного навчання фізики та астрономії – потужний фактор формування ключових компетентностей особистості і забезпечення практичної спрямованості навчання» та «Роль обладнання навчального кабінету у забезпеченні практичної спрямованості навчання фізики та астрономії під час виконання лабораторних робіт та робіт фізичного практикуму»; проведено відкрите засідання методичної студії з теми «Діяльнісний підхід у навчанні учнів в умовах стандартизації фізико-астрономічної освіти», де висвітлено питання: «Системний підхід до формування професійної компетентності вчителя фізики в умовах переходу на новий Державний стандарт та становлення Нової української школи» (Клімович Г.А., методист районного методичного кабінету відділу освіти), «Організація навчальної діяльності учнів у процесі виконання шкільного демонстраційного експерименту» (Войтович Л.М., учитель фізики Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія»),  «Розвиток дослідницьких та експериментальних умінь учнів у процесі виконання навчальних проектів з фізики» (Сидунець А.А., учитель фізики Кухітсько-Вільської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів).

З учителями інформатики на базі Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів проведено районний семінар-практикум з теми «Урок інформатики в контексті оновлення освітніх процесів у сучасному інформаційно-технологічному суспільстві», в рамках якого відвідано фрагменти уроків інформатики, зокрема уроку-практикуму у 8 класі з теми «Сервіси-мережі Інтернет. Відео-сервіс YouTube.

Загрузка та використання відео-ресурсів з даного мультимедійного контенту» (вчитель Масюк О.В.) та уроку контролю знань за допомогою комп’ютерного тестування у 6 класі з теми «Комп'ютерна графіка» (вчитель Атаманчук В.М.); презентовано педагогічний досвід учителів інформатики Масюк О.В. та       Атаманчука В.М. з тем «Навчальні проекти та інші види інноваційної діяльності учнів на уроках інформатики», «Тести як вимірники навчальних досягнень учнів з інформатики»; проведено практичне заняття для вчителів «Розв'язування компетентністних задач з використанням програми Excel» (Масюк О.В.), майстер-клас «Робота в середовищі виконання алгоритмів Scratch» (Оніщук Г.А.), хвилинку психологічної релаксації з теми «Формування психологічної безпеки у школі» (Полюхович Т.А., психолог Зарічненської ЗОШ І – ІІІ ступенів); організовано коло методичних ідей «Системно-діяльнісний підхід до проектування уроку інформатики в сучасній школі», де озвучені питання: «Сучасний урок інформатики як основа ефективної та якісної освіти учнів в умовах переходу на новий Державний стандарт і становлення Нової української школи» (Клімович Г.А., методист районного методичного кабінету відділу освіти), «Використання ігрових технологій навчання на уроці інформатики у початковій школі як чинник реалізації Концепції нової української школи» (Оніщук Г.А., вчитель інформатики Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія»), «Формування інформаційної компетентності учнів на уроках інформатики засобами інтерактивних технологій навчання» (Моторко І.О., учитель інформатики Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів), «Методичні основи використання соціальних мереж для формування теоретико-практичних умінь і навичок учнів на уроках інформатики» (Калюта О.І., вчитель інформатики Млинківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів), «Конкурсні змагання з інформатики як засіб формування предметних компетентностей учнів сільської школи» (Полюхович І.І., вчитель інформатики Олександрівської загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів).

На базі Вовчицької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів проведено районний міждисциплінарний семінар-практикум з теми «Розвиток інтелектуального потенціалу учнів на уроках математики, фізики та інформатики шляхом упровадження інноваційних освітніх технологій у контексті становлення Нової української школи», метою якого було забезпечення науково-методичного супроводу освітнього процесу з даних дисциплін у контексті Концепції «Нова українська школа» та підготовка вчителя нової формації як носія ідей Нової української школи. Цьому сприяло проведення ряду заходів: методичного дайджесту з проблем «Переорієнтація фізико-математичної та інформаційно-технологічної освіти зі знаннєвої парадигми на діяльнісну шляхом модернізації системи роботи вчителя» (Клімович Г.А., методист РМК відділу освіти), «Діяльнісний підхід як фактор формування активної життєвої позиції учня на уроках фізики» (за матеріалами участі у Всеукраїнському конкурсі «Учитель року – 2018» у номінації «Фізика»,         Чередько Д.А., учитель фізики Серницької ЗОШ І – ІІІ ступенів); фрагментів сучасних уроків у контексті інтегральної освіти «Я роблю так…», зокрема, фрагментів уроку-проекту математики з елементами екологічного дослідження у 8 класі з теми «Папір. Екологія та математика» (учитель Мельникович Г.Д.), уроку демонстраційних дослідів з фізики у 7 класі з теми «Тиск. Сила тиску» (учитель Смаглюк М.Р.), уроку-гри з інформатики у 2 класі з теми «Графічний редактор Tux Paint» (учитель               Швая О.І.), засідання клубу «МІФ» (математика, фізика, інформатика) з учнями              7 – 9-х класів у формі телепередачі «Право на владу» (учитель Смаглюк М.Р.);  методичного коучингу з досвіду роботи вчителів Мельникович Г.Д. та        Смаглюк М.Р. з теми «Системно-цільовий підхід до розвитку творчих здібностей учнів на уроках математики, фізики та інформатики в умовах роботи сільської школи»  і презентації власного сайту «Вивчаємо інформатику разом» (учитель інформатики Швая О.І.); педагогічного тренінгу (Relax-time) з теми «Профілактика  професійних  деформацій  особистості  педагога» (Кутенес М.С., заступник директора з навчально-виховної роботи).

Для вчителів математики 10 – 11-х класів закладів загальної середньої освіти району та Локницької ОТГ на базі Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» проведено районний інформаційно-методичний семінар з теми «Науково-методичний супровід формування професійної компетентності вчителів математики щодо підготовки учнів до виконання тестових завдань у системі зовнішнього незалежного оцінювання», під час якого обговорено інформаційно-аналітичну презентацію «ЗНО – 2017 з математики: перемоги та прорахунки»; окреслено методичні орієнтири щодо особливостей проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2018 році, форми, структури, змісту та програмних вимог до тесту з математики у 2018 році; надано систематизовану інформацію про Інтернет-ресурси та методичні видання з питань підготовки учнів та вчителів до зовнішнього незалежного оцінювання з математики; визначено методичні аспекти підготовки випускників та складові системи роботи закладу загальної середньої освіти в організації підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з математики у 2018 році, наголошено на особливостях та значенні пробного ЗНО з математики у підготовці випускників у педагогічній студії з теми «Технологія підготовки учнів до зовнішнього незалежного оцінювання з математики»; проведено майстер-клас з елементами тренінгу «Зовнішнє незалежне оцінювання: стратегії підтримки та формування психологічної готовності випускників» (Клімович Г.А., методист районного методичного кабінету відділу освіти); запропоновано бліц-презентацію досвіду роботи Пишко Л.В., Полюхович М.М., Галевської С.А., вчителів математики Зарічненської, Серницької, Морочненської загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів, з теми «Шляхи підвищення ефективності підготовки випускників до зовнішнього незалежного оцінювання з математики» з проблем: «Доцільність та ефективність використання інформаційно-комунікаційних технологій при підготовці учнів до зовнішнього незалежного оцінювання з математики», «Зовнішнє незалежне оцінювання як засіб мотивації учнів до вивчення математики», «Підвищення ефективності підготовки учнів до зовнішнього незалежного оцінювання шляхом використання тестових технологій на різних етапах уроку математики»; організовано педагогічний практикум з методики розв'язування тестових завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю з математики у форматі зовнішнього незалежного оцінювання (Мовчун А.Я., учитель математики Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія»).

З метою надання практичної допомоги вчителям математики і керівникам шкільних методичних об’єднань з питань закінчення 2017 – 2018 навчального року, забезпечення науково-методичного супроводу організації та проведення державної підсумкової атестації з математики у 2018 році на базі Зарічненської загальноосвітньої  школи І – ІІІ ступенів проведено районний інформаційно-методичний семінар з учителями  математики 9-х класів закладів загальної середньої освіти району та Локницької ОТГ з теми «ДПА – 2018 з математики: новітні стратегії, формат та особливості підготовки учнів», програмою якого передбачено опрацювання методичного порадника у формі комп’ютерної презентації з проблеми «Організаційно-методичні засади закінчення 2017 – 2018 навчального року та проведення державної підсумкової атестації з математики» (інформація за сторінками нормативних документів з даного питання); актуальний інструктаж щодо особливостей проведення державної підсумкової атестації з математики у 9-х класах закладів загальної середньої освіти (основні типи завдань тесту і методика їх оцінювання, зразки варіантів завдань і бланків відповідей, процедура проведення, оформлення письмових робіт учнів тощо); технологію проведення державної підсумкової атестації з математики у формі зовнішнього незалежного оцінювання в 11-х класах (структура тесту, особливості оцінювання); спектральну гаму психолого-педагогічних порад учасникам освітнього процесу під час підготовки та проведення державної підсумкової атестації з математики з теми «Стрес. Варіанти його подолання»; аналіз типових помилок, які допускають учні під час виконання завдань державної підсумкової атестації з математики, та шляхи їх подолання; віртуальну екскурсію по мережі Інтернет про сучасні науково-методичні видання і каталог сайтів для вчителів та учнів з питань підготовки і проведення державної підсумкової атестації з математики; практичне заняття з укладання варіантів завдань та заповнення бланку відповідей на завдання тесту для державної підсумкової атестації з математики; тренінг з оформлення та оцінювання розв'язку текстової задачі в  атестаційній роботі (Клімович Г.А., методист районного методичного кабінету відділу освіти); ознайомлення із методичними аспектами та складовими системи роботи закладу загальної середньої освіти в організації підготовки до державної підсумкової атестації у 2018 році (Костюкович Л.А., заступник директора з навчально-виховної роботи Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів); про самоорганізацію вчителя математики у процесі повторення навчального матеріалу та підготовки учнів до державної підсумкової атестації (Ковтунович Т.Є., вчитель математики Дібрівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів); надано поради вчителів-практиків під час вернісажу педагогічних ідей з досвіду роботи над проблемою «Творчий пошук учителя як засіб підвищення продуктивності уроку математики щодо підготовки учнів до державної підсумкової атестації» (Масюк О.В.,      Полюхович М.М., Полюховича В.С., вчителі математики Зарічненської, Серницької загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів та Олександрівської загальноосвітньої школи      І – ІІ ступенів, які поділилися власними здобутками з питань: «Мотиваційне середовище на уроках математики як умова успішної підготовки учнів до державної підсумкової атестації», «Розвиток ключових компетентностей учнів на уроках математики шляхом використання тестових завдань різної складності та різних когнітивних рівнів», «Засвоєння математичних знань шляхом організації самостійного тренування і самопідготовки учнів до державної підсумкової атестації»); проведено бліц-опитування учителів з метою виявлення проблем у роботі під час підготовки учнів до державної підсумкової атестації.

У рамках цих заходів пройшли навчання молодих учителів математики, фізики, астрономії, інформатики, районний консультпункт для вчителів інформатики 2 – 4-х класів з проблеми «Умови та шляхи ефективного впровадження інформатики                  у  2 – 4-х класах за новим Державним стандартом», презентації педагогічного досвіду учасників районного та обласного турів конкурсу «Учитель року – 2018» у номінації «Фізика», конкурсу-ярмарку педагогічної творчості у номінаціях «Математика», «Фізика», «Інформатика», «Інформаційні технології в освітньому процесі»,  учасників обласних методичних заходів, творчі звіти вчителів, які атестувалися у поточному навчальному році, педагогічні майстерні педагогів, досвід яких вивчено, тощо.

З метою організації належного інформаційно-методичного забезпечення вчителів підготовлено рекомендації та інші інструктивні матеріали, в тому числі:

– методичні рекомендації вчителям щодо навчання математики, фізики, астрономії, інформатики у 2017 – 2018 навчальному році та ведення відповідної документації;  завершення 2017 – 2018 навчального року і проведення ДПА та ЗНО з математики і фізики у 9-х та 11-х класах;

–  орієнтовні рекомендації щодо кількості контрольних робіт і тематичних оцінювань у 5 – 11-х класах з математики, вивчення курсу математики у 9-х класах;

–  орієнтовні рекомендації щодо кількості лабораторних робіт, робіт фізичного практикуму і тематичних оцінювань у 7 – 11-х класах з фізики та астрономії, вивчення курсу фізики у 9-х класах, організації роботи учнів 7 – 11-х класів над проектами;

–  орієнтовні рекомендації щодо кількості практичних робіт та тематичних оцінювань у 5 – 11-х класах з інформатики, вивчення курсів інформатики у 5 – 6-х та 9-х класах;

– методичні рекомендації щодо проведення Днів астрономії, Тижнів математики, фізики, інформатики, Дня безпечного Інтернету у закладах загальної середньої освіти;

– методичні рекомендації до організації і проведення уроків узагальнення і систематизації знань учнів на початок навчального року з математики;

– методичні рекомендації  «Методико-дидактичні аспекти проектування сучасного уроку математики (фізики та астрономії, інформатики)»;

– укладено картотеку рекомендованої літератури з питань компетентнісної освіти з математики, фізики, астрономії, інформатики тощо.

У рамках співпраці з Рівненським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та з метою розвитку власної творчої професійної діяльності активізувалася участь учителів фізико-математичних дисциплін та інформатики у заходах обласного рівня. Так, учителі математики Новорічицької загальноосвітньої школи  І – ІІІ ступенів Турчик Ю.Г., інформатики Вичівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Омельчук Д.О. взяли участь у роботі обласного форуму молодих педагогів «Сучасний урок в умовах компетентнісно зорієнтованої освіти: теорія і практика»; учитель інформатики Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» Оніщук Г.А. була учасником обласного науково-практичного семінару з теми «Досвід використання інформаційно-комунікаційних технологій в управлінській та педагогічній діяльності на рівні освітнього середовища району», який проходив на базі Здолбунівського РМК та ЗОШ І – ІІІ ступенів № 4 м. Здолбунів; учитель математики Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Полюхович М.М. долучилася до проведення обласного проблемного семінару з теми «Формування предметних та ключових компетентностей через діяльнісний підхід у навчанні» за участю Маркової Ірини Сергіївни, головного редактора журналу «Математика  в школах України», проведеного на базі Рівненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 11 Рівненської міської ради в рамках співпраці Рівненського обласного інституту післядипломної  педагогічної  освіти  та видавничої групи «Основа» (м. Харків); учителі математики Іванчицької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів Добішук Н.О. та Олександрівської загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів Полюхович В.С. взяли участь в обласному семінарі-практикумі учителів математики з теми «Ефективна реалізація диференційованого підходу до навчання математики із використанням ІКТ» на базі Рівненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 25; учителі математики Серницької загальноосвітньої школи  І – ІІІ ступенів Полюхович М.М. та інформатики Зарічненської загальноосвітньої школи  І – ІІІ ступенів Масюк О.В. стали учасниками обласних семінарів-практикумів з теми «Формування ключових та

предметних компетентностей в учнів закладів загальної середньої освіти за допомогою сучасного підручника» за участю авторів підручників «Математика, 10 клас», «Інформатика» у рамках співпраці Рівненського обласного інституту  післядипломної   педагогічної   освіти   та   видавництва   «Ранок»  (м. Харків); учитель інформатики Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Моторко І.О. долучився до участі в обласному науково-практичному семінарі (вебінарі) «Особливості використання операційної системи Linux при вивченні базового курсу інформатики та мов програмування на комп’ютерах з ОС Linux» за участю Завадського І.О., проведеного на базі закладів загальної середньої освіти Березнівської районної ради; вчитель фізики Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» Войтович Л.М. був учасником обласного семінару-практикуму для керівників районних, міських методичних об’єднань вчителів фізики з теми «Підготовка вчителів фізики до реалізації змісту нових програм, науково-методичного забезпечення освітнього процесу учнів 10 класу», який проходив на базі Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Крім того, учителі математики Войтович Н.І. (Зарічненський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія»), фізики Сидунець А.А. (Кухітсько-Вільська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів) працювали у складі журі ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з математики і фізики.

Успішному вирішенню проблеми пошуку нових шляхів удосконалення науково-методичної роботи з учителями математики, фізики, астрономії, інформатики, підвищення рівня освітнього процесу сприяє участь методиста в обласних семінарах методистів, які відповідають за стан навчання фізико-математичних предметів та інформатики, вебінарах, онлайн-нарадах,  зокрема, в обласних серпневих педагогічних студіях методистів РМК до нового навчального року в секціях «Математика», «Фізика», «Інформатика»; науково-практичному семінарі для методистів районних, міських методичних кабінетів, працівників методичних служб ОТГ, що здійснюють методичний супровід навчання фізики, з теми «Компетентнісний підхід до навчання фізики під час організації освітнього процесу у профільній школі» на базі Рівненської гімназії «Гармонія»; веб-конференції в режимі онлайн-трансляції з теми «Актуальні проблеми організації навчально-виховного процесу в ЗНЗ»; обласних вебінарах в он-лайн режимі з проблем організації та проведення Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2018» та для керівників творчих об’єднань з інформаційних технологій з теми «Сучасні аспекти технологій дистанційного навчання»; онлайн-нарадах для працівників методичних служб, які відповідають за науково-методичний супровід роботи з обдарованими дітьми, з тем «Особливості організації та проведення ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад», «Особливості організації та проведення ІІІ етапу всеукраїнських учнівських олімпіад»; інструктивно-методичній онлайн-нараді для методистів районних, міських, в ОТГ методичних кабінетів із теми «Особливості проведення державної підсумкової атестації з математики в 2017 – 2018 навчальному році» тощо.

Інформатизація освіти вимагає від учителя високого рівня інформаційної компетентності. У Типовому положенні про атестацію педагогічних працівників (наказ МОН від 06.10.2010 № 930 зі змінами і доповненнями) зазначено, що при присвоєнні всіх кваліфікаційних категорій «спеціаліст», «спеціаліст другої категорії», «спеціаліст першої категорії», «спеціаліст вищої категорії» передбачається використання вчителем у навчально-виховному процесі інформаційно-комунікаційних технологій, цифрових освітніх ресурсів. Тому система заходів, спрямованих на підвищення ІКТ-компетентності педагогічних працівників, передбачає розробку чіткої моделі науково-методичної роботи, яка забезпечить удосконалення і постійний розвиток компетентності педагогічних працівників щодо застосування інформаційно-комунікаційних технологій, сприятиме реалізації особистісно зорієнтованого і діяльнісного підходів, дозволить педагогам сформувати новий рівень викладання, який заснований на цифрових технологіях. Отож використання ІКТ виводить організацію науково-методичної роботи в районі на новий, більш ефективний рівень, що відповідно позитивно впливає на освітній процес і сприяє постійному творчому зростанню вчителів.

З метою забезпечення 100-відсоткового оволодіння вчителями математики, фізики, астрономії, інформатики району основами інформаційно-комунікаційних технологій активізовано традиційні та запроваджено інноваційні форми організації роботи, зокрема, продовжено навчання і тестування вчителів цих дисциплін у закладах загальної середньої освіти з теми «Застосування інформаційно-комунікаційних технологій на уроці».

У рамках спільної програми «Партнерство в навчанні» Міністерства та корпорації «Майкрософт Україна» та з метою підвищення комп’ютерної грамотності вчителів і ефективного використання інтернет-технологій в освітньому процесі з математики, фізики, астрономії, інформатики протягом року проводилося навчання вчителів за програмами курсів «Цифрові технології» та «Основи безпечної роботи з ІКТ в навчальному закладі».

Вчителі фізико-математичного циклу та інформатики закладів загальної середньої освіти протягом року долучалися до  роботи в освітній Мережі Microsoft «Партнерство в навчанні», де їхній увазі пропонувалися вебінари щодо застосуванню ІКТ в освітньому процесі. Різноманітні цикли вебінарів розроблено спеціально для задоволення потреб учителів у практичній інформації щодо впровадження ІКТ у роботі.

Вчителі інформатики району постійно підтримують програму «Онляндія: безпека дітей в Інтернеті» і продять у своїх закладах ряд інформаційних заходів для дітей, щоб відзначити цей день як День безпечного Інтернету, який у 2017 – 2018 навчальному році проходив під гаслом «Створюй, спілкуйся та поважай: кращий Інтернет починається з тобою»  з метою об’єднання людей заради позитивних змін щодо кібербезпеки. В межах проведення Дня безпечного Інтернету учні 8 – 11 класів закладів загальної середньої освіти району долучилися до онлайн-уроку з нагоди  Дня безпечного Інтернету, а вчителі фізико-математичного циклу та інформатики – до Всеукраїнського вебінару «Безпечний інтернет».

З метою впровадження у практику роботи освітніх установ району науково-педагогічного проекту «Освітньо-інформаційне середовище як фактор цілісного розвитку особистості» вчителі фізико-математичних дисциплін та інформатики Зарічненської загальноосвітньої школи  І – ІІІ ступенів протягом року працювали в експериментально-пошуковому режимі і взяли участь в інтернет-марафоні «Поліські мережеві проекти», організованому і проведеному працівниками кабінету інформаційно-комунікаційних технологій Рівненського ОІППО.

Протягом року Зарічненська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів, Зарічненський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» були долучені до реалізації  Національного проекту «Відкритий світ» як заклади, які технічно готові до впровадження проекту.

На виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 24.01.2012 № 58 «Про впровадження програми «Школи-новатори» Зарічненський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Зарічненська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів, Новорічицька загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів, Іванчицька загальноосвітня школа І – ІІ ступенів працювали над реалізацією Програми, метою якої є створення власної моделі інноваційного розвитку школи, що дозволить підвищити рівень інноваційного розвитку загальноосвітніх навчальних закладів України та оптимізувати процес навчання з урахуванням сучасних світових тенденцій і перспектив розвитку інформаційного суспільства, сформувати уміння і навички, необхідні учням для життя у 21 столітті, створити необхідні передумови для підвищення ефективності та якості освіти.

Зарічненський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Вовчицька загальноосвітня школа І – ІІ ступенів працювали в експериментальному режимі як заклади, які долучені до Інтернет-ресурсу з інтерактивними функціями, що забезпечують методичне вивчення навчальних дисциплін.

Рекомендовані Міністерством педагогічні програмні засоби, зокрема бібліотеки електронних наочностей, віртуальні лабораторії, дистанційні курси, мультимедійні підручники, електронні конструктори уроків тощо, що сприяють інтенсифікації освітнього з предметів фізико-математичного циклу та інформатики, наявні у шкільних навчальних кабінетах інформатики, математики, фізики та у творчих учителів, їх арсенал постійно оновлюється відповідно до діючих навчальних програм  і використовується для роботи і навчання учнів.

Результати науково-методичної роботи виявилися у підвищенні рівня фахової майстерності педагогів, готовності до запровадження інноваційних освітніх технологій в освітній процес, що сприяє підвищенню його якості, залучення освітян до пошукової, дослідницької, видавничої діяльності, участі в різноманітних професійних змаганнях.

Постійно зростає кількість педагогів, досвід яких визнаний кращим і внесений до районної  картотеки ПД. Так, протягом 2017 – 2018 навчального року пропаговано досвід роботи вчителів:

– Моторка І.О. – вчителя математики та інформатики Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів з проблеми  «Впровадження інформаційних технологій при викладанні математики та інформатики»;

–  Мерзіна В.А.  – вчителя фізики та інформатики Дібрівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів з проблеми  «Впровадження інформаційних технологій при викладанні фізики та інформатики»;

– Смаглюк М.Р. – вчителя математики та фізики Вовчицької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів з проблеми «Робота з обдарованими дітьми на уроках математики та фізики».

Продовжувалася робота щодо вивчення і презентації досвіду вчителя математики та інформатики Зарічненської загальноосвітньої школи  І – ІІІ ступенів Масюк О.В. з проблеми «Формування інноваційної особистості школяра на уроках математики та інформатики шляхом застосування проектно-орієнтованих технологій навчання».

З метою удосконалення системи науково-методичної роботи з педагогічними кадрами та популяризації кращого досвіду вчителів на електронні адреси закладів загальної середньої освіти постійно направляються матеріали засідань районних методичних структурних підрозділів з учителями фізико-математичного циклу та інформатики, методичні рекомендації, буклети та програми районних семінарів-практикумів, звітні матеріали, що дозволяє усім педагогам бути в постійному контакті з методистом, одержувати консультації. На сайті відділу освіти постійно розміщуються предметні порадники з необхідною інформацією до нового навчального року, методичні рекомендації, конспекти сучасних уроків математики, фізики, астрономії, інформатики тощо.

На персональних Інтернет-ресурсах (сайтах, блогах), у соцмережах учителі фізико-математичного циклу та інформатики розміщують власні напрацювання, створені ними під час проходження атестації, участі у Всеукраїнському конкурсі «Учитель року», конкурсі-ярмарку педагогічної творчості тощо, якими діляться із колегами. Крім того, практикуються презентації з досвіду роботи шкільних методичних об'єднань, молодих учителів та їх наставників, відео-покази уроків і позакласних заходів тощо.

Реалізовуючи завдання виявлення та підтримки творчо працюючих учителів, залучення їх до конкурсної діяльності, у І семестрі 2017 – 2018  навчального року було надано методичну підтримку вчителям фізики, які виявили бажання взяти участь у Всеукраїнському конкурсі «Учитель року – 2018» у номінації «Фізика».

Презентації досвіду переможців конкурсу для колег на засіданнях предметних районних методичних підрозділів дозволило педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти району поглибити рівень своїх професійних знань щодо концептуальних основ традиційних та інноваційних освітніх технологій, вмінь їх ефективно застосовувати у практичній діяльності з метою якісної реалізації пріоритетних завдань галузі освіти, зокрема, завдань щодо формування та розвитку предметних і ключових компетентностей  особистості школяра шляхом упровадження інформаційно-комунікаційних технологій та продуктивних методик.

Нововведенням у 2017 – 2018 навчальному році стала участь учнів та вчителя у змаганнях з усного математичного рахунку в режимі онлайн «Прангліміне», яке проводилося на освітньому сайті Міксіке. Так, у заочних Інтернет-змаганнях, що проходили у три етапи, від району взяли участь 6 чоловік (5 учнів і 1 учитель). Учитель математики та інформатики Прикладницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Вискрибенцева О.А.  успішно подолала ІІ та ІІІ етапи он-лайн змагань із усного рахунку «Прангліміне» і стала єдиною учасницею обласних (очних) фінальних змагань у категорії «Сеньйорити».

Найвагомішим результатом організації науково-методичної роботи з учителями фізико-математичного циклу та інформатики у 2017 – 2018 навчальному році є досягнення якісно нового рівня у вивченні базових навчальних предметів, зокрема, математики, фізики, астрономії, інформатики, що формують фундамент логічного мислення сучасного школяра.

Підвищенню інтересу учнів до вивчення цих предметів сприяє організована належним чином позакласна робота. З метою розвитку індивідуальних здібностей, зацікавлення дітей вивченням предметів, розвитку логічного мислення, пам’яті, уяви протягом року у закладах загальної середньої освіти району та Локницької ОТГ пройшли предметні тижні з фізико-математичних дисциплін та інформатики, учнівські проведені олімпіади з математики, фізики, астрономії, інформатики, інформаційних технологій, інтелектуальні конкурси, організовано роботу предметних гуртків тощо.

Участь в інтелектуальних змаганнях дозволить учням глибше зрозуміти закономірності законів Природи, здобути ґрунтовні знання з математики, фізики та інформатики і добре підготуватися до державної підсумкової атестації, зовнішнього

незалежного тестування, успішної професійної кар’єри в конкурентному світі в майбутньому.

У 2017 – 2018  навчальному році робота методиста з учителями суспільствознавчого напряму та зарубіжної літератури здійснювалася згідно із нормативно-правовими  документами  про освіту, рекомендаціями Міністерства освіти і науки України, Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, районного методичного кабінету відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації, відповідно до Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту».

З метою підвищення професійної майстерності та розвитку творчої активності, упровадження в практику роботи досягнень науки, нових технологій, на основі діагностування педагогічної майстерності,  наказу відділу освіти «Про зміст, структуру і форми науково-методичної роботи з керівними та педагогічними кадрами району у 2017 – 2018  навчальному році» науково-методична робота з учителями  історії, правознавства, етики, основ християнської етики, зарубіжної літератури була спрямована  на реалізацію науково-методичної проблемної теми «Від інноваційного змісту освіти через професійну майстерність та    творчість учителя до забезпечення особистісного розвитку учнів», що окреслювала:

– вивчення та аналіз основних нормативних документів у галузі освіти, що регламентують викладання суспільно-гуманітарних предметів, навчальних програм, підручників, посібників, методичних рекомендацій, педагогічної періодичної преси;

– створення організаційних умов та надання практичної допомоги вчителям для безперервного фахового вдосконалення, підвищення професійної компетентності та створення позитивного педагогічного іміджу;

– трансформування наукових ідей у практику діяльності учителів;

– організація ефективної системи методичної роботи шляхом удосконалення діяльності мікроструктур методичного об’єднання, спрямованих на розвиток творчої індивідуальності вчителів;

– залучення педагогів до експериментальної та науково-дослідної роботи у галузі  впровадження нових освітніх методик і технологій навчання та виховання;

– створення педагогічних умов соціалізації молодих фахівців;

– проведення експертного оцінювання якості та результативності навчально-виховної роботи учителів до державних освітніх та освітньо-кваліфікаційних стандартів, планів, програм;

– організація методичного забезпечення підготовки учнів до зовнішнього незалежного оцінювання;

– організація заходів з обдарованою учнівською молоддю;

– проведення інформаційно-просвітницької роботи шляхом створення інформаційної мережі, каталогів, картотек, банків педагогічної інформації, тощо.

Розроблена структура науково-методичної роботи дала змогу створити максимально успішне, конкурентоспроможне освітнє середовище для педагогів та учнів, реалізувати принцип інтеграції і свободи вибору в системі роботи з учителями в навчальних закладах.

Структура чинної методичної роботи є динамічною і щороку удосконалюється. Протягом навчального року працювало 8 методичних формувань:

– районне методичне об’єднання  вчителів історії, правознавства, етики, основ християнської етики;

– районне методичне об’єднання  вчителів зарубіжної літератури та російської мови з проблеми «Від інноваційного змісту освіти через професійну майстерність та

творчість учителя до забезпечення особистісного розвитку учнів»;

– семінар-практикум учителів суспільних предметів, етики, основ християнської етики «Формування креативного мислення на уроках суспільних дисциплін, етики, основ християнської етики як чинника соціалізації учнів»;

– творча група вчителів історії з проблемної теми «Використання проектної технології   як     дієвий   засіб компетентнісного підходу  до навчання на уроках історії»;

– семінар-практикум учителів зарубіжної літератури та російської мови «Самоосвітні складові удосконалення професійних компетентностей вчителя зарубіжної літератури в умовах інформаційного простору»;

– майстер-клас учителя зарубіжної літератури Мутвицької загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів Тумаш В.М. «Впровадження музейної педагогіки на уроках зарубіжної літератури»;

– інструктивно-методичні наради для вчителів суспільно-гуманітарного напряму.

Домінантною формою методичної роботи є районні методичні об’єднання вчителів відповідного напряму, на яких розглядалися питання теоретичного і практичного характеру (моделювання конспекту уроку і захист моделі, оптимальні психолого-педагогічні умови співпраці учителя і учнів на уроці, розгляд нормативно-правових документів, актуальні проблеми методики викладання предметів, вивчення методичних рекомендацій, залучення вчителів до дослідницької роботи, апробація та введення нових освітніх технологій). У процесі організації використовуються як традиційні, так і нетрадиційні форми та методи: доповіді, ділові та рольові ігри, елементи тренінгу, проекти, методичні фестивалі, семінари.

Усі засідання районних методичних об’єднань, які проводилися на базі Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів, Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» були чітко продумані та охоплювали різні аспекти розвитку освіти та проблеми сьогодення.

Ефективно та дієво відбувалися заняття вчителів суспільствознавчого напряму на базі Прикладницької загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів з теми «Формування ключових компетентностей, національно-патріотичних та громадянських якостей особистості учня на уроках історії та правознавства»,  на базі Борівської загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів з теми «Актуальні проблеми історичної та  правової освіти в умовах  впровадження  нового Державного стандарту»; вчителів зарубіжної літератури на базі Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІ  ступенів з теми «Реалізація змістових ліній мовного та літературного компонентів  нового Державного стандарту у процесі вивчення  зарубіжної літератури в умовах  малокомплектної сільської школи».

У ході роботи розглянуто та обговорено основні проблеми з окреслених тем та шляхи їх вирішення, здійснено аналіз наскрізних змістових ліній та розкрито основні підходи у їх реалізації, ознайомлено з джерелами інформації. У практичній частині семінарів-практикумів присутні мали змогу побувати на уроках та позакласних заходах. З учасниками семінару-практикуму проводилися заняття з елементами тренінгу.

Забезпечення всебічного поглибленого дослідження вибраної науково – методичної проблеми «Використання проектної технології   як     дієвий   засіб компетентнісного підходу  до навчання на уроках історії» проводяться заняття творчої групи вчителів історії (керівник Смаглюк Н.М. – Дібрівська загальноосвітня школа І – ІІІ  ступенів). Під час проведених засідань керівник за допомогою мультимедійних засобів навчання та проектних технологій схарактеризувала теоретичний та практичний зміст проблеми, показала їх актуальність та інноваційну значущість, окреслила шляхи їх вирішення. Члени творчої групи діляться досвідом роботи та виступають на засіданнях районних методичних об’єднань, семінарах-практикумах.

Не менш важливим структурним компонентом реалізації змісту методичної роботи є майстер-клас вчителя зарубіжної літератури Мутвицької загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів Тумаш В.М. з теми «Впровадження музейної педагогіки на уроках зарубіжної літератури», на якому педагог передає досвід своєї роботи через пряме коментування й демонстрацію найефективніших методів, прийомів, форм педагогічної діяльності, плануючи застосування їх усіма учасниками заняття.

Музейна педагогіка – це творча діяльність вчителя, завдяки якій цей напрям успішно розвивається і впроваджується в практику вчителів зарубіжної літератури району.

Склалася   певна   система   роботи   методиста   з   молодими   вчителями   історії та зарубіжної літератури, які беруть участь у засіданнях всіх структурних методичних підрозділах і за 3 роки навчання відбувається становлення і зростання професійних якостей молодих учителів.

На допомогу вчителям суспільно-гуманітарного напряму до  нового  навчального  року видавався «Методичний порадник учителю зарубіжної літератури», «Методичний порадник учителю історії та правознавства», які містять нормативно-правові акти у сфері освітньої галузі «Мови і літератури», «Суспільствознавство».

Молоді педагоги могли скористатися практичними порадами у  становленні й розвитку методичної й фахової майстерності у посібнику «Методична скарбничка». Методичну допомогу вчителям з питань планування, підготовки та проведення уроків видаються методичні рекомендації, інструктивні листи.

Оновлення змісту навчання іноземних мов у закладах загальної середньої освіти пов'язується насамперед із змінами в стратегічних напрямах розвитку сучасної шкільної освіти – спрямуванням навчальної діяльності на вироблення в учнів необхідних життєвих компетентностей, що у майбутньому давали б можливість випускникам школи комфортно почуватися в сучасному світовому мультинаціональному просторі. Це об'єктивно зумовлено низкою чинників, пріоритетним серед яких є тенденція на постійну глобалізацію та інтенсифікацію розвитку міжнародних контактів у різноманітних сферах життєдіяльності. Важливе місце в цих трансформаційних процесах належить питанню визначення та реалізації оновленого змісту навчання. Першочергово це забезпечується активною переорієнтацією шкільної іншомовної освіти на комунікативно-діяльнісне, особистісно орієнтоване та культурологічне спрямування навчального процесу. Саме цей аспект змушує різнобічно переосмислити теоретичні підходи до вибору ефективних технологій і засобів навчання іноземної мови.

Основна мета навчання іноземної мови в школі полягає у формуванні комунікативної компетенції, здатності і готовності здійснювати іншомовне міжособистісне спілкування з носіями мови та виходом на діалог культур через посилення культурознавчого аспекту в змісті навчання мовам та залучення учнів до культури країни, мову котрої вони вивчають.

Основними підходами до навчання іноземних мов є особистісно орієнтований, діяльнісний, комунікативний, компетентнісний, у центрі уваги котрих є особистість дитини, врахування її особливостей, можливостей та здібностей. Вони реалізуються на основі диференціації та індивідуалізації навчання, використання інформаційно-

комунікаційних технологій, матеріалів з мережі Інтернет, аудіо- та відеоматеріалів, лінгвокраїнознавчого матеріалу.

Методична робота з учителями іноземних мов у 2017 – 2018 навчальному році була спрямована на реалізацію науково-методичної проблемної теми району «Розвиток професійної компетентності педагога як умова забезпечення якості освіти в закладах району» та методичного об’єднання учителів іноземних мов «Інноваційні шляхи розвитку ключових компетентностей сучасного вчителя іноземної мови та учня», що передбачала:

– реалізацію завдань Закону України «Про освіту», Національної доктрини розвитку освіти України,  нових Державних стандартів;

– організацію ефективної системи методичної роботи, розробку і видання навчально-методичних посібників, рекомендацій, дидактичних матеріалів;

– здійснення організаційно-методичного супроводу впровадження оновлених навчальних програм з іноземних мов;

– формування готовності вчителів іноземних мов до реалізації нового  Державного стандарту початкової освіти в умовах Нової української школи;

– створення умов для підвищення кваліфікації та професійної майстерності вчителів іноземних, розвиток їх творчого потенціалу, досягнення позитивних результатів навчального процесу (відповідно до діагностики та кваліфікації), рівня інформаційної компетенції;

– забезпечення упровадження ефективних технологій навчання вчителів та учнів;

– методичний супровід організації, підготовки, проведення державної підсумкової атестації та  зовнішнього незалежного оцінювання, з іноземних мов;

– науково-методичний супровід формування здоров’язберігаючого навчального середовища;

– удосконалення науково-методичного консультування;

–                                      методичний супровід роботи з обдарованими дітьми.

Відповідно до структури методичної роботи з учителями іноземних мов                 у 2017 – 2018 навчальному році в районі функціонували 5 методичних формувань, які об’єднували фахівців різних категорій, а саме:

– районне методичне об’єднання вчителів іноземних мов  з проблеми «Інноваційні шляхи розвитку ключових компетентностей сучасного вчителя іноземної мови та учня»;

– районний семінар-практикум вчителів іноземних мов «Новітні підходи до уроку іноземної мови у сучасній школі»;

– районний методичний консультпункт молодих учителів та нефахівців з іноземних мов з питань організації уроку як основної форми навчально-виховного процесу»;

– творча група  вчителів іноземних мов з проблеми  «Використання веб-технологій на уроках іноземної мови як ефективний засіб розвитку комунікативної компетентності учнів»

– інструктивно-методичні наради з учителями  іноземної мови.

На засіданнях районного методичного об’єднання та інструктивно-методичних нарадах учителів іноземних мов обговоренні наступні питання:

– про навчально-методичне забезпечення вивчення предмету «Іноземні мови» у 2017 – 2018 навчальному році з урахуванням оновлення змісту освіти;

– про організацію навчально-виховного процесу на уроках іноземної мови в 9-му класі;

–  про формування ключових компетентностей у школярів засобами іноземної мови;

– про організацію парної та групової роботи на уроках іноземної мови в початковій школі;

–  про організація самостійної роботи учнів 5-9 класів на уроках іноземної мови;

– про розвиток критичного мислення як засіб формування ключових компетентностей старшокласників;

– про розвиток професійної компетентності вчителя іноземної мови;

– про організацію освітнього процесу і підвищення професійної компетентності вчителів іноземних мов в умовах становлення Нової української школи;

– про організацію національно-патріотичного виховання на уроках іноземних мов у закладах загальної середньої освіти;

– про роботу з обдарованими дітьми та участь у конкурсах з іноземних мов;

– про підготовку до проведення І та ІІ етапів Всеукраїнських олімпіад з іноземних мов та написання робіт у МАН;

– про психолого-педагогічний супровід учасників навчально-виховного процесу при підготовці до державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання;

– про закінчення навчального року, проведення державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов  у 2017 – 2018 навчальному році;

–                                     про забезпечення організації діяльності літніх мовних таборів.

У 2017 – 2018 навчальному році проведено 2 засідання районного семінару-практикуму вчителів іноземних мов «Новітні підходи до уроку іноземної мови у сучасній школі» з тем: «Формування та розвиток ключових компетентностей у системі предметів освітньої галузі «Іноземна мова» та «Розвиток творчого потенціалу вчителя та учня через використання інноваційних технологій га уроках німецької мови»  в  ході яких презентовано педагогічний досвід учителів англійської мови  Іванчицької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів Ярошук Г.М.  «Формування в учнів ключових компетенцій», Командік Л.В. «Використання англійської мови як інструменту соціалізації учнів у глобальному суспільстві в умовах впровадження Державного стандарту початкової, базової і повної загальної середньої освіти»  та вчителя німецької мови Бутівської загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів  Сірко Н.В. «Дидактична гра як засіб формування  комунікативної  компетенції у викладенні німецької мови».

Основною метою теоретико-практичних засідань  творчої  групи вчителів іноземних мов району з проблеми «Використання веб-технологій на уроках іноземної мови як ефективний засіб розвитку комунікативної компетентності учнів» було  якнайглибше вивчення даного питання, системне використання веб-технологій в урочній та позаурочній діяльності, а також систематизація досвіду,  розробка та укладання методичного посібника з вивченого питання на допомогу вчителям іноземної мови району.

На засіданнях районного  методичного консультпункту для молодих вчителів та нефахівців з іноземних мов із питань проведення уроку як основної форми навчально-виховного процесу проведено заходи з поглиблення педагогічних знань, методології навчання, вивчення директивних документів, документів Міністерства освіти і науки України. Молоді вчителі відвідали уроки і позакласні заходи досвідчених вчителів, керівника консультпункту та самі провели практичні заняття, на яких здійснювалося моделювання та обговорення запропонованих моделей уроків, позаурочних заходів, виготовлення зразків дидактичних матеріалів.

Забезпечено участь  учителів іноземних мов у  обласних методичних заходах:

– семінарі-практикумі з теми «Впровадження ефективних технологій навчання для формування навичок аудіювання в умовах підготовки до обов'язкового ЗНО з іноземних мов»;

– навчально-методичному семінарі «Нова українська школа: реалізація змісту державної Програми з англійської мови в початковій школі»;

– навчально-методичному семінарі «Навчання англійської мови у початковій школі через ігрову діяльність».

З метою організації належного інформаційно-методичного забезпечення вчителів іноземних мов підготовлено рекомендації та інші інструктивні матеріали, в тому числі:

– методичні рекомендації вчителям щодо навчання іноземних у 2017 – 2018 навчальному році та ведення відповідної документації;  завершення 2017 – 2018 навчального року і проведення державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання;

– методичні рекомендації заступникам директорів з навчально-виховної роботи з питань організації контролю за станом навчання іноземних мов у 2017 – 2018 навчальному році та веденням відповідної документації;

– методичні рекомендації щодо забезпечення організації діяльності літніх мовних таборів у 2017 – 2018 навчальному році.

Сучасний процес входження України в європейське освітнє середовище відзначається активним впровадженням європейських освітніх стандартів. Одним із активно розроблюваних нині підходів у галузі іншомовної освіти є раннє вивчення іноземної мови та проблема двомовності. Орієнтиром виступають Загальноєвропейські Рекомендації з мовної освіти, які стали підґрунтям для концептуально нового підходу до процесу реформування іншомовної освіти в Україні й знайшли своє відображення у новій програмі з іноземних мов для загальноосвітніх шкіл .

Цей підхід базується не просто на практичному оволодінні іноземною мовою як засобом спілкування, a й на діяльності індивіда як члена суспільства, котрий здатен виконувати певні завдання (не обов’язково пов’язані лише з мовою) у певних конкретних життєвих умовах і соціокультурному оточенні. Тому при навчанні мови беруться до уваги також пізнавальні, емоційні, вольові та інші індивідуальні якості користувача мови як представника соціуму. Знання й уміння, якими оволодіває учень у процесі іншомовної освіти, сприяють набуттю певного рівня комунікативних компетенцій і необхідних складових міжкультурної комунікації, за допомогою яких формується його компетентність як користувача мовою.  Особлива увага приділяється початковому етапу навчання іноземної мови, оскільки саме тут формуються підвалини для успішного оволодіння мовою у наступних класах. Проте розроблення нової парадигми іншомовної освіти вимагає відповідної підготовки вчителів іноземних мов, формування в них готовності успішно реалізовувати компетентнісний підхід у своїй педагогічній діяльності відповідно до спільних європейських стандартів.

Навчання першокласників у 2018 – 2019 навчальному році в Зарічненському районі будуть забезпечувати 23 учителі англійської мови та 5 учителів німецької мови. Саме така кількість учителів протягом травня підвищували кваліфікацію шляхом очного навчання за Програмами, розробленими Британською Радою в Україні і Кембриджським університетом (англійська мова) та Гете-Інститутом в Україні (німецька мова).

Триденні очні тренінги підготовки вчителів англійської та німецької  мов, які навчатимуть учнів перших класів у 2018 – 2019 навчальному році  були спрямовані на удосконалення професійної компетентності вчителів, активізацію їх творчого потенціалу та розвиток педагогічної майстерності.

Кожен учасник мав унікальну можливість на собі випробувати нові методики та цікаві вправи, різні форми організації навчальної діяльності; дізналися, як підвищити  внутрішню мотивацію та розвивати необхідні навички ХХІ століття. Педагоги навчалися через рефлексію власної фахової діяльності, а також шляхом самооцінювання та співпраці з іншими вчителями. Всі заняття проводились в атмосфері дружньої співпраці, взаємодопомоги та обміну досвідом. Принципи дитиноцентризму, креативності, інклюзивного навчання втілювались на кожному етапі роботи. Кожен день був наповнений новими теоретичними поняттями та практичними завданнями.

Знання набуті під час тренінгу не подавалися в готовому вигляді, а стали продуктом самостійної діяльності його учасників, їх активної взаємодії.

Особливу атмосферу на тренінгах створювала спеціальна підготовка приміщення: обладнання, розміщення меблів, використання роздаткових матеріалів для учасників, музичного та відео супроводу. З метою підвищення ефективності занять було використано різноманітні форми роботи. Практичні навички відпрацьовувались в ході інтерактивних занять, результати яких було завжди прокоментовано та узагальнено тренером.

Висока результативність тренінгів досягалась завдяки позитивним емоціям, відчуттю задоволення від проведеної роботи, щирій доброзичливій атмосфері  та набутим знанням, досвіду, практичним навичкам.

Учителі, які пройшли  триденне очне навчання (24 години), отримали доступ до освітніх онлайн-платформ, на яких розміщені матеріали дистанційної частини Програм згідно Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа».

На цих платформах учителів забезпечують не лише теоретичним і практичним матеріалом щодо методик викладання, але й безпосередньо матеріалами для навчання – іграми, відео, завданнями, які можна буде використовувати на уроках.

З  29 травня по 11 червня 2018 року у Зарічненському районі було організовано роботу літніх мовних таборів на базі 11-ти закладів загальної середньої освіти: Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Борівської, Вичівської, Дібрівської, Зарічненської, Кухітсько-Вільської, Млинківської,  Морочненської, Мутвицької, Новорічицької, Серницької загальноосвітніх шкіл І – ІІІ ступенів,  до роботи у яких було залучено 268 учнів, 24 вчителі, 1 студент-волонтер   та 4 учні-волонтери старших класів які організовували дозвілля учнів англійською мовою.

Програми літніх мовних таборів  передбачали диференційований підхід при роботі з школярами. Особлива увага приділялась розвитку творчих здібностей учнів, використовувались ігри, парні та групові форми роботи, які збагачують лексичний запас учнів, формують комунікативні вміння. Учні набули досвіду спілкування, яке передбачає не лише мовлення, а й жести, міміку, рухи.

Фахівцями були обрані наступні тематичні напрямки роботи таборів: проектна діяльність, країнознавчий, інтелектуально-пізнавальний, театрально-драматичний, спортивно-туристичний, національно-патріотичний, екологічний.

Організація відпочинку передбачала різноманітність вибору заходів, можливість кожного вихованця задовольнити свої потреби. Вчителі забезпечували активний відпочинок школярів: тут тобі і рольові ігри, й різноманітні активні розваги на свіжому повітрі, спортивні естафети, малюнки на асфальті на тему «Україна – моя Батьківщина», конкурси, вікторини, розвиток нових здібностей у творчій майстерні, виготовлення  газет, створення постерів,  повторення кумедних рухів з веселої англомовної пісні. Окрім цього діти переглядали фільми та мультфільми англійською мовою, здійснювали віртуальні подорожі до англомовних країн,  читали та із задоволенням обговорювали прочитане. Загалом у таборах кипіла діяльність,  школярі розходились по домівкам повні позивних вражень і емоцій, в очікуванні наступного дня.

Закриття англомовних таборів відбулося у формі урочистих заходів, на яких діти показали все, чому навчилися і отримали нагороди за активну участь.

Літні мовні табори дали можливість дітям вивчити англійську мову у цікавій формі, набути навичок усного мовлення, досвіду комунікативного спілкування, весело провести час разом із друзями, розвинути свої таланти, отримати пізнавальну інформацію, навчитися новому.

У 2017 – 2018  навчальному році районним методичним кабінетом  відділу освіти Зарічненської райдержадміністрації  було організовано та проведено 2 моніторингових дослідження якості освіти:

– ІІІ етап моніторингового дослідження щодо визначення інноваційного потенціалу закладу загальної середньої освіти;

– регіональне моніторингове дослідження щодо порівняння результатів річного оцінювання та державної підсумкової атестації з української мови, історії України, математики, біології, географії,  фізики, хімії, англійської мови випускників 11-х класів закладів середньої освіти у 2018 році.

Методична робота з учителями фізичної культури, захисту Вітчизни, трудового навчання протягом 2017 –  2018 навчального року проводилась відповідно до плану роботи районного методичного кабінету відділу освіти Зарічненської райдержадміністрації.

Упродовж 2017 – 2018 навчального року проведено 8 інструктивно-методичних нарад, 7 семінарів-практикумів, 8 засідань районних методичних об’єднань вчителів даних категорій.

З метою піднесення військово-патріотичного виховання, організації гурткової роботи районним методичним кабінетом проведено семінар-практикум з питань організації та проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), «Джура-Прикордонник».

Протягом навчального року проведено ряд спортивно-масових заходів: районна спартакіада школярів, спільні спортивні військово-медичні  змагання, направлені на профілактику туберкульозу (Млинківська загальноосвітня школа               І – ІІІ  ступенів), «Козацький гарт».

Пріоритетним напрямком  патріотичної роботи з учнями старших класів є військово-патріотичне виховання. Районним методичним кабінетом протягом навчального року проведена відповідна робота щодо покращення його рівня, а саме :

– укладено методичні рекомендації щодо організації військово – патріотичного виховання у навчальних закладах;

– проведений аналіз наявності навчально – матеріальної бази, пневматичної зброї, інженерно-технічного забезпечення, спеціального майна та наявності приладів контролю з цивільного захисту та направлено запит у райвійськкомат, штаб ОК Захід щодо поповнення матеріальної бази у всіх навчальних закладах І-ІІІ ступенів району по даному напрямку;

– проведені відповідні консультації та видані рекомендації щодо створення та обладнання у кожному закладі старшої школи кабінетів захисту Вітчизни;

– організована робота щодо обладнання у всіх закладах І – ІІІ ступенів куточків, панорам «Героїв України», які стали на захист нашої держави під час АТО.

Районним методичним кабінетом відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації з 03 по 05 травня 2018 року організовано та проведено І етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), «Джура – Прикордонник» на базі Дубровицького району. Забезпечена участь команди (рою) Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів у ІІ етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») в с. Олександрія Рівненського району (7 місце). Надаються необхідні консультації щодо підготовки даної команди для участі у Всеукраїнському вишколі, який відбудеться у другій декаді серпня 2018 року в м. Великі Мости Сокальського району Львівської області.

Упродовж 23 – 25 квітня  2018 року забезпечено проведення триденних польових зборів та практики дівчат у лікувальних закладах, а також участь учнів 11 класів ряду шкіл у бойових стрільбах на Рівненському загальновійськовому полігоні.

Зовнішнє незалежне оцінювання

З метою успішної підготовки та організованого проведення зовнішнього незалежного оцінювання  у 2018 році протягом вересня 2017 – червня  2018  року відповідно до плану роботи районного методичного кабінету відділу освіти Зарічненської райдержадміністрації було проведено  інструктивно-методичні наради з керівниками загальноосвітніх шкіл  та їх заступниками, керівниками шкільних методичних об'єднань,  семінари-тренінги щодо здійснення зовнішнього незалежного оцінювання  з учителями, які викладають ці предмети у 11 класах.

Постійно здійснювалась координація діяльності навчальних закладів та Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти щодо підготовки і проведення зовнішнього незалежного оцінювання (через створення бази навчальних закладів та педагогічних працівників, навчання інструкторів , формування мережі пунктів пробного та основного тестування). Протягом року  проводилася роз’яснювальна робота серед громадськості (через сайт районного методичного кабінету, районну газету «Полісся», організацію щорічних громадських слухань) та в навчальних закладах району (через обговорення питань з педагогічними, учнівськими та батьківськими колективами) щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання, організації вступу до вищих навчальних закладів.

Районним методичним кабінетом відділу освіти Зарічненської райдержадміністрації спільно із Львівським регіональним центром оцінювання якості освіти здійснено відбір, навчання та інструктаж персоналу пунктів тестування.

Всього у процедурах ЗНО було залучено більше 100 педагогічних працівників та працівників закладів і установ освіти району (відділ освіти Зарічненської райдержадміністрації, районний методичний кабінет, Зарічненський навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І ступеня – гімназія», Вичівська, Зарічненська, Морочненська, Мутвицька, Неньковицька, Новорічицька, Серницька загальноосвітні школи І – ІІІ ступенів, Бродницька, Зарічненська, Іванчицька, Привітівська, Річицька, Олександрівська загальноосвітні школи І – ІІ ступенів, КЗ «Локницька  загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів» ).

Для перевірки відкритої частини завдань з української мови залучено  та забезпечено проходження навчання  2 вчителів-екзаменаторів.

З 9 по 31 січня  2018 року відбувалась  реєстрація учасників пробного тестування з числа учнів 10-х, 11-х класів закладів загальної середньої освіти та випускників минулих років. Всього по Зарічненському районі зареєстровано 187 випускників загальноосвітніх навчальних закладів.

24 березня 2018 року  на базі Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» (керівник Саган Віталій Павлович) працював пункт пробного зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури (173 учасники пробного ЗНО).

З 06 лютого по 19 березня 2018 року проводилася реєстрація одинадцятикласників, які виявили бажання взяти участь у зовнішньому незалежному оцінюванні.

Усього в 2018  році для участі у ЗНО було зареєстровано 319 випускників закладів загальної середньої освіти.

Найпопулярнішими предметами, як і у  минулі  роки, були  українська мова і література, історія України, географія,  біологія , математика.

На базі Зарічненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» 24 травня 2018 року  працював пункт зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури (339 учасників ЗНО,  55 залучених педагогічних працівників) та 6 червня 2018 року пункт зовнішнього незалежного оцінювання з історії України (343 учасники ЗНО, 55 залучених педагогічних працівників).

Відділом освіти Зарічненської райдержадміністрації забезпечено організований підвіз всіх зареєстрованих випускників закладів загальної середньої освіти Зарічненського району пунктів зовнішнього незалежного оцінювання:

– 24 травня 2018 року  (196 учасників ЗНО з української мови та літератури)  та 6 червня 2018 року (228 учасників ЗНО з історії України) до пункту зовнішнього незалежного оцінювання на базі Зарічненського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І ступеня – гімназія»;

– 22 травня 2018 року  (36 учасників ЗНО з української мови та літератури),  4 червня (132 учасники ЗНО з біології) та 8 червня 2018 року (188 учасників ЗНО з географії) до пунктів зовнішнього незалежного оцінювання в місті Дубровиця;

– 1 червня (28 учасників ЗНО з англійської мови),   11 червня (15 учасників ЗНО з фізики) та 13  червня 2018 року (23 учасників ЗНО з хімії) до пунктів зовнішнього незалежного оцінювання в місті Сарни.

Створення умов для навчання дітей з особливими освітніми потребами

Основним завданням районної психолого-медико-педагогічної консультації є облік та діагностичне обстеження дітей, які потребують корекції фізичного та розумового розвитку.

Психолого-медико-педагогічна консультація району працює згідно наказу відділу освіти від 26.01.2005 року № 5/55 на постійно діючій основі. Консультація складається із шести членів:

–       завідувач – Полюхович О.О.;

–       консультант – вчитель логопед, Костюкова В.В.;

–       консультант – практичний психолог – Юшкевич О.С., фахівець з

питань девіантної поведінки;

–       консультант- рактичний психолог, методист відділу освіти –

Бабич Л.С. (фахівець з питань інтелектуального розвитку дитини);

–       лікар-психіатр – Масюк Б.І. ;

–       лікар-офтальмолог – Олійник Г.І.

Основними напрямками діяльності районної ПМПК за звітний період є:

•        діагностична робота;

•        консультативна;

•        індивідуально-корекційна робота з дітьми;

•        просвітницька діяльність.

Графік засідань районної психолого-медико-педагогічної консультації на рік погоджується з відділом освіти Зарічненської районної державної адміністрації та

затверджується завідувачем обласної психолого-медико-педагогічної консультації.

На діагностичне обстеження запрошуються та звертаються батьки зі своїми дітьми, яким важко засвоїти програмовий матеріал у терміни, визначені державними документами, хворі діти та діти-інваліди району для уточнення діагнозу захворювання, підбору реабілітаційних заходів у подоланні вад  розвитку, корекції вад розвитку та підбору спеціальної програми навчання для тих, кому це необхідно.

При діагностичному обстеженні члени консультації підходять до вивчення розвитку дитини, системно, беручи до уваги анамнез її розвитку, діагноз захворювання та клініко-психологічне обстеження.

У 2017 – 2018 навчальному році районною психолого-медико-педагогічною консультацією  проведено 33 засідання:

•        30 – в умовах РПМПК;

•.       3 – виїзних (в домашніх умовах дитини).

Упродовж  2017 – 2018 навчального року районною психолого-медико-педагогічною консультацією обстежено 101 дитину:

1.      13 – дошкільного віку;

2.      88 – шкільного.

З них виявлено вперше 27:

•        10 – дошкільного віку;

•        17 – шкільного.

Завідувач районної психолого-медико-педагогічної консультації особливу увагу приділяє консультативній і просвітницькій роботі.

У 2017 – 2018 навчальному році було проконсультовано понад  175 батьків, діти яких мають особливі потреби щодо навчання, виховання. Найважливіше у роботі з батьками – це вчасно допомогти їм підібрати шляхи корекції вад їх дітей та своєчасно соціалізувати цих дітей у суспільне життя спершу до дошкільного закладу, а потім у школу, тим самим озброїти їх новітніми технологіями корекції та реабілітації. При консультуванні батьків, завідувач, в першу чергу, ознайомлює їх з новими корекційними програмами і можливостями отримання спеціальної освіти у закладах області та району, а також підготовки документів на діагностичне обстеження.

Консультування батьків відбувається щоденно. Також методичну і консультативну допомогу отримують і вчителі, які навчають дітей, батьки яких відмовилися від навчання їх дитини у спеціальному закладі, дітей – інвалідів, дітей, які не можуть за станом здоров’я відвідувати навчальний заклад, на індивідуальній формі навчання.

Надаються консультації і керівникам закладів району щодо організації форм навчання для хворих дітей закладів освіти  району та батьки дітей, які не встигають у навчанні на протязі одного або двох років в одному класі, для уточнення причин неуспішності.

Всього проконсультовано 89 педагогів та керівників закладів загальної середньої освіти, де навчаються діти з особливими потребами.

Кількість дітей із патологіями у розвитку в районі зростає. Це пов’язано з погіршенням стану здоров’я, спадковими хворобами, станом навколишнього середовища та соціальними чинниками. Районною психолого-медико-педагогічною консультацією станом на 01.09.2017 року було виявлено 501 дитину  з психофізичними вадами, серед них:

–       із порушеннями мовлення –  185 дітей;

–       із порушеннями зору –  93 дитини;

–       із порушеннями слуху –  6 дітей;

–       із затримкою психічного розвитку –  37 дітей;

–       із розумовою відсталістю – 34 дитини;

–       із порушеннями опорно-рухового апарату – 67 дітей;

–       із порушеннями розвитку з нормою інтелекту – 79 дітей.

Ведеться і просвітницька робота районною психолого-медико-педагогічною консультацією. Так, протягом 2017 – 2018 навчального року завідувач брала участь у нарадах директорів закладів загальної середньої освіти, де мала виступи на теми: «Аналіз методичного супроводу навчання дітей з особливими освітніми потребами у 2016 – 2017 навчальному році», «Організаційно-методичні засади забезпечення навчально-виховного процесу для учнів з особливими освітніми потребами в загальноосвітніх закладах району в 2017 – 2018 навчальному році».

Індивідуальна форма навчання в Зарічненському районі є однією з форм організації навчально-виховного процесу і впроваджена для забезпечення права дітей на здобуття повної загальної середньої освіти з урахуванням індивідуальних здібностей та стану їх здоров’я.

Організація цієї форми навчання в закладах загальної середньої освіти району здійснюється на основі «Положення про індивідуальну форму навчання загальноосвітніх навчальних закладах». Всі учні, які навчаються на індивідуальній формі навчання є учасниками навчально-виховного процесу закладу де вони навчаються.

Їх права та обов’язки визначаються законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» та іншими нормативно-правовими актами.

Підставою для організації індивідуального навчання є заява батьків, наказ директора навчального закладу на погодження відділу освіти, довідка ЛКК, витяг ПМПК.

У 2017 – 2018 навчальному році – 18 дітей навчалося на цій формі навчання.

На сучасному етапі в галузі освіти пріоритетного значення набуває створення інклюзивного шкільного середовища.

 

 

 

У 2017 – 2018 навчальному році в 10 закладах загальної середньої освіти  району (Бродницька, Зарічненська, Бутівська, Привітівська загальноосвітні школи І – ІІ ступенів та Млинківська, Борівська, Дібрівська, Серницька, Кухітсько-Вільська, Неньковицька загальноосвітні школи І – ІІІ ступенів) було організовано інклюзивне навчання для 30 дітей з особливими освітніми потребами. Зокрема за такими нозологіями: 22 дитини навчалося за програмою для дітей із затримкою психічного розвитку, 3 – для розумово відсталих дітей, 2 – зі зниженим зором, 2 – з порушеннями

мовлення, 1 – з порушеннями опорно-рухового апарату. Для роботи з цими дітьми було введено 25 посад асистента вчителя, які забезпечували соціально-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами в процесі навчання.

Особливістю навчально-виховного процесу дітей з особливими освітніми потребами є його корекційна спрямованість. Тому з даною категорією дітей вчителями-дефектологами проводились корекційно-розвиткові заняття. На кожного учня була складена індивідуальна програма розвитку, в якій зазначалась кількість годин та напрям проведення корекційно-розвиткових занять, визначені психолого-медико-педагогічною консультацією з урахуванням особливостей психофізичного розвитку учня та типових навчальних планів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів.

Вчителі індивідуальної та інклюзивної форми навчання постійно підвищують свій фаховий рівень на курсовій перепідготовці при РОІППО, опрацюванням спеціальних видань періодики та самоосвітою. Є постійними учасниками районних та обласних семінарів та тренінгів, що стосуються роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Функціонування та розвиток психологічної служби

Нові соціальні вимоги, стратегічні зміни розвитку освіти України та загальносвітові тенденції актуалізують психологічний супровід навчально-виховного процесу та формують загальне спрямування діяльності психологічної служби системи освіти.

Психологічна служба системи освіти є складовою частиною державної системи охорони фізичного і психічного здоров’я молодих громадян України та діє на підставі ст. 21, 22 Закону України «Про освіту». Відповідно до «Положення про психологічну службу системи освіти України», затвердженого наказом Міністерства освіти України № 127 від 03.05.1999 року, наказу Міністерства освіти і науки України «Про внесення змін до Положення про психологічну службу системи освіти України»          № 616 від 02.07.2009 року.

Методичну роботу з практичними психологами і соціальними педагогами закладів освіти району  у 2017 – 2018 навчальному році було організовано з метою підвищення фахових знань спеціалістів психологічної служби у рамках реалізації проблемної теми освітян району.

Упродовж 2017 – 2018 навчального року робота психологічної служби  була спрямована на реалізацію основних напрямків Програми діяльності психологічної служби на 2017 – 2018 навчальний рік та передбачала вдосконалення системи роботи служби в цілому, покращення її методичного супроводу і підвищення ефективності функціонування.

В районі зберігається позитивна динаміка щодо кількісного складу працівників психологічної служби. Так, відповідно до даних звітної інформації, станом на 01 червня 2018 року в районі  нараховується 49 працівників психологічної служби.

Відповідно до потреби працівниками психологічної служби забезпечено 30 закладів освіти району, з них:

практичними психологами ЗЗСО – 21;

практичними психологами ЗДО – 4;

практичними психологами ЗПО  – 1;

соціальними педагогами – 23.

На достатньому рівні залишається забезпечення працівниками психологічної служби  загальноосвітніх навчальних закладів – практичних психологів на 7%, соціальних педагогів – 90%.

У 2017 – 2018 навчальному році робота методиста районного методичного кабінету була направлена на удосконалення системи організації діяльності психологічної служби, розширення методичної бази, забезпечення корекційно-розвивальної та реабілітаційної роботи і посилення співпраці з психолого-медико-

педагогічною консультацією, на удосконалення роботи з превентивної освіти, профілактики девіантної та ризикованої поведінки.

Особливістю діяльності психологічних служб району було зосередження уваги загальноосвітніх навчальних закладів  на забезпечення оптимальних соціально-психологічних умов для розвитку особистості учнів, вихованців, сприяння вихованню відповідальної особистості, здатної до самоосвіти і саморозвитку, користування набутими знаннями, критично мислити, відповідально ставитися до життя та здоров'я.

Методичний супровід працівників психологічної служби системи освіти Зарічненського району здійснювався шляхом організації різних  форм  роботи:

– засідання районного методичного об’єднання практичних психологів та соціальних педагогів з теми: «Організація психологічного та соціально-педагогічного супроводу навчально-виховного процесу у 2017– 2018 навчальному році», «Синдром емоційного вигоряння педагога, шляхи його подолання»;

– постійно діючого семінару-практикуму для практичних психологів з тем: «Співпраця психологічної служби ЗЗСО і ЗДО при здійсненні психологічного та соціально-педагогічного супроводу процесу адаптації до навчання у школі», «Психологізація навчально-виховного процесу в освітніх закладах району: формування здорового способу життя»;

– постійно діючого семінару-практикуму для соціальних педагогів з тем: «Формування життєвих компетенцій учнів як важливий аспект профілактики суїцидальної поведінки», «Профілактика конфліктів в учнівському середовищі»;

–                                     засідання  школи молодого психолога та соціального педагога з тем:

«Профілактично-корекційна та розвивальна робота з новоприбулими», «Роль соціально-психологічної орієнтації на усвідомлений вибір професійного майбутнього дитини, як аспект формування багатогранної особистості»;

–                                     засідання консультпунктів з практичними психологами ЗДО з тем:

«Методичне забезпечення діяльності практичного психолога ЗДО», « Психологічне консультування, як обов'язкова складова забезпечення психологічного та соціально-педагогічного супроводу».

За ініціативи районного методичного кабінету відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації та Громадської організації «Асоціація практичних психологів Рівненської області» розпочато впровадження навчально-методичного проекту підвищення кваліфікації практичних психологів і соціальних педагогів               з теми  «Технології використання метафор та метафоричних асоціативних карт у практиці роботи психолога». Семінар-тренінг  для практичних психологів та соціальних педагогів проводила    тренер – Прокопчук Наталія Василівна, методист кабінету-центру практичної психології і соціальної роботи РОІППО, практичний психолог,  спеціаліст вищої категорії. В цьому навчальному році було проведено 4 модулі проекту з тем: «Метафоричні асоціативні карти у практичній психології. Робота з метафорою», «Робота з підлітками та їх батьками. Використання метафоричних карт при проведені консультацій», «Використання метафоричних асоціативних  карт у роботі з сім’єю», «Формування внутрішнього образу «Я».

Для новопризначених практичних психологів та соціальних педагогів  щосереди були надані індивідуальні консультації  щодо організації роботи молодих спеціалістів.

Сучасний стан розвитку України зумовлює визначення нових пріоритетів і перспектив розвитку спеціального освітнього закладу та висуває нові вимоги до змісту навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку, до розробки інноваційних технологій педагогічної корекції властивих їм порушень.

Сьогодні особливої значущості набуває проблема інклюзивної освіти дітей з особливими освітніми потребами та їх інтеграції в загальноосвітній простір. Запорукою успішної реалізації моделі інклюзивної освіти є ефективна співпраця педагогів, батьків, учнів та громадськості.

Гостра потреба в організації інклюзивної освіти обумовлена постійним зростанням кількості дітей дошкільного та молодшого шкільного віку з порушеннями психофізичного розвитку (у тому числі з комплексними дефектами). Так, за  даними обстежень районної психолого-медико-педагогічної консультації, кількість дітей з особливими потребами, що навчаються у загальноосвітніх навчальних закладах, за останні  роки зросла у 2 рази .

Метою введення інклюзивної освіти є формування нової філософії ставлення до дітей з особливостями психофізичного розвитку, забезпечення конституційних прав і державних гарантій на здобуття якісної освіти, здійснення комплексної реабілітації цієї групи дітей, набуття ними побутових та соціальних навичок, розвиток здібностей.

Кожен навчальний заклад  творчо підходить до вибору способів отримання та використання ресурсів для підтримки інклюзивної освіти,  готовий до спільного навчання здорових дітей та їх однолітків із різними типами дизонтогенезу.

Особливої актуальності набуває організація сучасного системного психолого-педагогічного супроводу учнів із порушеннями розвитку. Для цього в освітньому середовищі  створено сприятливі умови, організовано відповідну психокорекційну роботу, яка проводиться    практичними психологами.

Районним методичним кабінетом відділу освіти Зарічненської районної державної адміністрації запроваджено системну організаційно-методичну, консультативно-роз’яснювальну роботу серед керівників навчальних закладів, педагогічних працівників, громадськості, батьків щодо забезпечення права дітей з особливими потребами на освіту; оновлюються банки даних цих дітей.

Матеріально-технічне забезпечення психологічних служб загальноосвітніх шкіл та дошкільних навчальних закладів потребує суттєвого покращення. Недостатньо оснащені кабінети комп'ютерами, тестовими програмами, меблями для проведення занять, бібліотечкою фахової методичної літератури.

Аналіз проблем розвитку психологічної служби засвідчив, що основними причинами негативних тенденцій є не економічні причини, а суб’єктивні чинники: недостатня компетентність та низька активність практичних психологів і соціальних педагогів, відсутність ефективної взаємодії психологічної служби з адміністрацією та педагогами навчального закладу, особливо з питань гармонізації психологічного клімату, висвітлення основних аспектів своєї роботи, надання рекомендацій із найбільш актуальних питань розвитку дитини та дитячих колективів.

ПОЗАШКІЛЬНА ОСВІТА

Наше суспільство гостро потребує діяльних, інтелектуально і духовно розвинених громадян. Саме на виконання таких завдань спрямована позашкільна освіта і саме позашкілля дає школу життя, якої не дають заклади загальної середньої освіти. У школі учень зобов’язаний навчатися, а в позашкілля він приходить сам, там він вибирає чим займатися, там отримує життєвий досвід.

На сьогоднішній день в системі освіти району функціонує один позашкільний заклад – комунальний заклад «Будинок учнівської молоді» Зарічненської районної ради Рівненської області.

Діяльність Будинку учнівської молоді здійснюється через роботу 29 навчальних груп гуртків. Загальна кількість вихованців  у 2017-2018  навчальному році становила  453.

Педагогічний колектив Будинку учнівської молоді працездатний і творчо працюючий. 4 керівники  мають педагогічне звання «Керівник гуртка-методист». Педагоги закладу беруть постійну участь у заходах педагогічної майстерності. Серед найвагоміших результатів: ІІ місце в обласному етапі конкурсу на кращий навчально-методичний посібник з початкового технічного моделювання (Мороз Л.П.), ІІ місце за навчально-методичний посібник  з науково-технічної творчості (Кравчук О.П.) та ІІІ місце в конкурсі педагогічної майстерності «Джерело творчості» в номінації «Методист» (Охремчук О.Ф.)  Педагогічний колектив позашкільного навчального закладу послідовно працює над розвитком пізнавальної активності дітей шляхом підвищення результативності роботи гуртків. Вихованці закладу активно й успішно беруть участь в очно-заочних конкурсах, акціях, заходах із художньо-естетичного, екологічного, науково-технічного та туристсько-краєзнавчого напрямків. Вихованці гуртків взяли участь в 16 районних заходах і вибороли 48 призових місць. Результативність на обласних етапах Всеукраїнських конкурсів з оригамі «Паперовий світ»,  декоративно-ужиткового мистецтва «Знай і люби свій край», новорічно-різдвяної виставки «Новорічна композиція» та конкурсу «Український сувенір», обласного етапу ХІ Міжнародного екологічного конкурсу  та обласних змагань з початкового технічного моделювання показали вихованці гуртків оригамі, макраме,  народної творчості, писанкарства, народної ляльки, аплікації соломкою захоплюючого лозоплетіння, юнкор  та основ флористики та фітодизайну, які вибороли в сумі 16 призових місць. Упродовж 2017 – 2018 навчального року Будинком учнівської молоді було організовано та проведено понад 100 масових заходів, у яких взяли участь близько 500 учнів ЗЗСО та позашкільного навчального закладу. 14 вихованців цьогоріч отримали свідоцтва про позашкільну освіту.

В 2017 –  2018 навчальному році  на базі Будинку учнівської молоді відкрито гурток раннього розвитку «Пізнайко» для дітей  5-річного віку.          Програма гуртка пропонує орієнтири змістовного наповнення освітньої роботи з п’ятирічними дітьми. Навчання проводиться диференційовано, враховуючи розвивальні, виховні, навчальні завдання. Чотирнадцять  вихованців успішно закінчили навчання в гуртку, вісім з них стануть учнями  ЗЗСО, а решта продовжать навчання в гуртку. На 2018 –  2019 навчальний рік знову проводиться набір дошкільнят.

Надзвичайно результативною є і робота районної школи лідерів учнівського самоврядування. Лідерами Районної ради старшокласників організовано ряд тематичних заходів, флеш-мобів та акцій, реалізовано три масштабні проекти: патріотичний проект «Мій вклад у справу миру»,  волонтерський «Тепло наших сердець» та екологічний проект «Збережемо довкілля разом». З метою національно-патріотичного виховання проведено акції: « Не будь байдужим!»,      «Ми – діти України», «Вони серед нас», «Запали свічку пам’яті», бесіда        «Україна –  територія гідності і свободи». Відбулися флеш-моби: «Рушник Єднання», «Україні – мир!», «Прапор України».

З метою виявлення і підтримки творчо обдарованої молоді, поширення кращого досвіду роботи лідерів учнівського самоврядування в травні  на базі Будинку учнівської молоді було проведено  районний конкурс  лідерів учнівського  самоврядування «Лідер  року – 2018». Чотири учні зі складу  районної Ради старшокласників були учасниками ХІІ обласного збору лідерів учнівського самоврядування, що відбувся на базі комунального закладу «Тучинський навчально-реабілітаційний центр» Гощанської районної ради Рівненської області, де гідно представили учнівське врядування Зарічненщини.

Ефективною була і залишається така форма роботи з обдарованими дітьми, як робота в Малій академії наук учнівської молоді, яка чотири роки функціонує при позашкільному навчальному закладі та головним завданням якої є залучення інтелектуальної та творчо обдарованої молоді до науководослідницької та експериментальної роботи. 21 учень взяв участь у І етапі конкурсу-захисту. Особливим випробуванням є участь переможців районного етапу конкурсу-захисту в обласному етапі. Із 6 учнів, які були учасниками ІІ етапу змагань, 2 здобули перемогу. З огляду на вищезазначене, можна зробити висновок, що потрібно оновити та модернізувати роботу Малої академії наук учнівської молоді в навчальних закладах, активніше залучати обдарованих та здібних учнів до роботи в системі МАН.

Коли ми говоримо про якість позашкільної освіти, то якими б не були здобутки наших вихованців, час вимагає від позашкільної освіти змін. Змін у змісті, розширенні пропозицій сучасних освітніх послуг, наданні допрофесійної освіти, модернізації і створенні сучасної матеріально-технічної бази.   У вирішенні цих питань партнерами і надійними помічниками для навчальних закладів повинні стати родини дітей. Дуже важливо залучити широку громадськість до подальшого розвитку позашкільного навчального закладу. Сучасний позашкільний заклад повинен стати дійсно відкритою соціально-педагогічною системою для сучасних технологій, сучасних напрямів роботи, які викликають у дітей зацікавленість. Ця сфера може і повинна стати інноваційним майданчиком для апробації освітніх моделей і технологій майбутнього. Звісно, без допомоги держави  неможливо вижити. Але й мати надію тільки на державу ми не повинні. Сьогодні кожен навчальний заклад повинен зробити все для залучення позабюджетних коштів, залучення до роботи всіх кого турбує майбутнє наших дітей, знаходити нові підходи, сучасні форми роботи, впроваджувати нові проекти, з урахуванням потреб суспільства, інтересів дітей та їхніх батьків. А це означає, що якість надання таких послуг повинна бути високою.

Організація підвезення учнів

Кількість учнів, які підвозяться, на 2017 – 2018 роки становить 676 осіб. Із них 614 підвозяться шкільними автобусами та 59 учні підвозяться приватними перевізниками.

Не охоплено підвезенням 3 учнів, що становить 0,5 % від загальної кількості учнів, охоплених підвезенням.

На даний час в загальноосвітніх навчальних закладах  району підвіз здійснюється 8 шкільними автобусами. Для повного охоплення безкоштовним підвезенням до місця навчання і додому школярів, дітей дошкільного віку та педагогічних працівників району необхідно придбати 4 шкільні автобуси. Придбання автобуса планується після реорганізації відділу освіти.

 

Охорона праці. Безпека життєдіяльності

З метою попередження виникнення пожеж та інших надзвичайних ситуацій, а також попередження небезпеки для людей, відділом освіти Зарічненської районної державної адміністрації було проведено ряд заходів:

–                   укладання  договорів зі спеціалізованими організаціями щодо здійснення технічного обслуговування установок пожежної автоматики (13,2 тис. грн.);

–                   проведення навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки відповідальних посадових осіб і працівників (9,4 тис. грн.);

–                   з усіма працівниками було проведено інструктажі з питань пожежної безпеки, та поводження під час надзвичайних ситуацій;

–                   у навчальних закладах району було розроблено (вдосконалено) та вивісено плани евакуації людей та майна;

–                   розроблені проекти наказів щодо закріплення відповідальних осіб за пожежну безпеку та цивільний захист.

План використання коштів на 2018 рік:

–                   проведення вогнезахисної обробки  дерев'яних конструкцій горищ (12 тис. грн.);

–                   забезпечення приміщень навчальних закладів первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності (22 тис. грн.);

–                   проведення замірів опору ізоляції електричних мереж та електроустановок (7,9 тис. грн.);

–                   заміна дільниць електромережі, які не відповідають вимогам правил пожежної безпеки та правил улаштування електроустановок, (8 тис. грн.);

–                   пройти навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки відповідальних посадових осіб і працівників (9,4 тис. грн.);

–                   інші заходи (10 тис. грн.).

Щодо техногенної безпеки та охорони праці було заплановано     (0,02 % від фонду заробітної плати):

–                   проведення періодичних медичних оглядів працівників (62 тис. грн.);

–                   створення куточків з охорони праці, укомплектування їх необхідною документацією та технічними засобами (10 тис. грн.);

–                   проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників у процесі трудової діяльності, організації лекцій, семінарів та консультацій із зазначених питань (10 тис. грн.);

–                   приведення основних фондів у відповідність до вимог нормативно-правових актів з охорони праці щодо систем природного та штучного освітлення виробничих, адміністративних та інших приміщень, робочих місць, проходів аварійних виходів (3 тис. грн.);

–                   усунення впливу на працівників небезпечних і шкідливих факторів або приведення їх рівнів на робочих місцях до вимог нормативно-правових актів з охорони праці (5 тис. грн.);

–                   інші заходи (27 тис. грн.).

У весняно-літній період основна увага була приділена правилам поведінки на воді та запобіганню травматизму під час вуличних ігор, правила поводження з електромережею, та дії у надзвичайних побутових та техногенних ситуаціях були розглянуті класними під час проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності», та «Дня цивільного захисту» та «Тижня безпеки дитини», що проходили у період з 19.04.2018 по 27.04.2018 року.

З метою поліпшення роботи щодо запобігання дитячому дорожньо-транспортному травматизму, формуванню навичок безпечної поведінки на вулицях і дорогах, удосконалення та узагальнення знань з безпеки дорожнього  руху, правил пішоходів, безпечного поводження під час руху до школи і додому в школах району з 13.11.2017 по 19.11.2017 року проходив «Тиждень безпеки дорожнього руху». Питання безпеки дорожнього руху розглядаються на нарадах з керівниками, під час виховних годин класних керівників. В школах частково розроблені куточки безпеки дорожнього руху.

У зв’язку із загрозою виникнення невиробничого травматизму під час зимових канікул серед дітей шкільного та дошкільного віку, відділом освіти було ініційовано проведення позапланових іструктажів з охорони праці, особливу увагу приділяючи  питанням обережного поводження на льоду та правилам  безпечного користування пічним опаленням. Також звернена увага керівників навчальних закладів на безпечному використанні пічного опалення, систем електромереж у навчальних закладах району, поводженні на водоймах у зимовий період.

ЗМІЦНЕННЯ ТА ВДОСКОНАЛЕННЯ МАТЕРІАЛЬНОЇ БАЗИ

На час огляду  навчальних закладів  району до початку нового навчального року були завершені   усі  поточні ремонтні  роботи (фарбування стін, вікон, дверей, підлоги), які  проводилися  за рахунок  коштів із місцевого бюджету  та  батьківських  і  вчительських коштів.

Проведено поточний ремонт котелень та пічного опалення (прочистка димоходів,  перевірено запірну арматуру, інженерні мережі  тощо).

У цьому році із місцевого бюджету на капітальні роботи та реконструкції навчальних закладів виділено 9 мільйонів 250 тисяч гривень, за рахунок яких виконано наступні роботи:

–  завершено капітальний ремонт системи опалення Борівської і Серницької загальноосвітніх шкіл  І – ІІІ  ступенів,  до початку опалювального сезону буде замінено систему опалення у Кухітсько-Вільській загальнооосвітній школі І – ІІІ ступенів;

–  частково проведено реконструкцію Дібрівської  загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів;

– закуплено і встановлено  твердопаливні котели  у  Вичівській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів та Вовчицькій загальноосвітній школі І – ІІ ступенів;

–  облицьовано частину фасаду  Неньковицької загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів;

– замінено вікна на енергозберігаючі  у Борівській, Зарічненській, Наворічицькій, Серницькій, Мутвицькій, Вичівській загальноосвітніх школах І – ІІІ ступенів,  Бутівській, Олександрівській загальноосвітніх школах І – ІІ ступенів;

–  проведено капітальний ремонт каналізаційного колектору Серницької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів;

– на даний час ведеться   капітальний ремонт зовнішньої вбиральні у Дібрівській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів та реконструкція огородження  вздовж  вулиці 1-го Грудня Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів;

–  зроблений капітальний ремонт частини виділеного приміщення (першого поверху будівлі стоматологічного відділення) для  інклюзивно-ресурсного центру;

– виготовлено проектно-кошторисну документацію і планується зробити капітальний ремонт системи внутрішнього опалення Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів та ремонт теплотраси Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІ  ступенів;

– капітальний ремонт огорожі буде проведено у Перекальській  і Бродницькій загальноосвітніх школах І – ІІ  ступенів.

Оголошені відкриті торги на роботи по капітальному ремонту покрівлі Борівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів та на капітальний ремонт фасаду  Зарічненської загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів.

Виготовлено проектно-кошторисну документацію на  будівництво спортивної зали Кухітсько-Вільської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів та розробляється проект на реконструкцію приміщення Новорічицької загальноосвітньої школи І – ІІІ  ступенів.

Станом  на  20.08.2018 року виготовлено державні акти право власності на земельні ділянки у 17 закладах загальної середньої освіти,  на стадії      виготовлення – 6 актів.

Одним  із важливих напрямів роботи закладів освіти  є  підготовка   до    осінньо-зимового періоду, а також забезпечення установ освіти твердим паливом. Згідно з кошторисними призначеннями  буде  здійснюватися закупівля  твердого палива за результатом  проведеного тендеру.

На сьогоднішній день заготовлено  твердого палива: вугілля –  163 тонн, що становить 13%  від потреби,  дров – 325м (55%)

До початку опалювального сезону всі навчальні заклади будуть забезпечені  паливом на 100 %.

Останнє оновлення на Неділя, 26 серпня 2018, 09:20
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Наступна > Кінець >>

Сторінка 1 з 30

Годинник

Ulti Clocks content

Корисні лінки

Банер

ПОГОДА

Copyright 2010. Design by Petrovets.